'Welke werkgever geeft mij een kans?' Maatwerk houdt ouder personeel aan de gang E 21 Wat is de AVG? woensdag 29 mei 2019 rieus moeite doet om netjes met de data van zijn klanten om te gaan. Ik vind: als je zegt dat de klant koning is, moet je ook diens data als koning behandelen. Ver der zijn wij beschikbaar voor ad vies en praten ons de blaren op de tong bij allerlei voorlichtingen. Ik wil de brancheverenigingen op roepen om de vragen van hun le den te verzamelen en bij ons langs te komen." Wolfsen merkt tegelijkertijd dat bedrijven weleens te veel hun best doen: ,,Wat ik wel herken, is dat bedrijven soms te veel bij ons melden of denken dat ze fout zit ten omdat de bepaling niet heel specifiek is. Bij doorvragen blijkt dan dat ze prima kunnen berede neren waarom ze data een be paalde periode bewaren (een van de bepalingen stelt dat data niet langer bewaard mag blijven dan nodig is, red.). En als je een boek verkoopt, hoefje geen toestem ming te vragen als je de adresge gevens opvraagt om de bestelling te bezorgen. Dat valt gewoon on der de uitvoer van het contract." Privacy-expert Tjakko de Boer, die als consultant bij Protiviti de implementatie van de AVG bij veel bedrijven heeft begeleid, weet hoeveel hoofdbrekens de nieuwe bepalingen kunnen ople veren. ,,Vergis je niet, informatie beveiliging kan heel complex zijn", zegt hij. „Bedrijven slagen er aardig in om het juridische ge deelte dicht te spijkeren, onder andere met een stortvloed aan toestemmingsverzoeken op sites, maar hebben vaak geen idee van wat er zich onder de motorkap afspeelt." Daarmee doelt hij op kennis over welke informatie waar is op geslagen en hoe die informatie systemen met elkaar zijn verbon- UITLEG den en beveiligd. De vraag naar expertise heeft de consultancy- wereld veel werk opgeleverd, merkt De Boer. ,,De grootste hausse is geweest, maar de aan vragen blijven binnenstromen." Burger En de burger, die eindelijk weer zeggenschap zou krijgen over zijn of haar data, hoeveel beter is die nu af? VNO-NCW en MKB- Nederland laat desgevraagd we ten dat burgers 'zeer incidenteel' gebruikmaken van hun privacy rechten onder de AVG. Nico van Eijk, hoogleraar informatierecht aan de Universiteit van Amster dam, vindt de AVG 'een onlees baar gedrocht' dat burgers niet veel nieuws brengt. ,,En de moge lijkheid om je data op te vragen en te verplaatsen, heb jij daar al gebruik van gemaakt? Nee, ik ook niet, want er is vaak geen alterna tief, denk bijvoorbeeld aan Face- book." Toch vindt ook hij, net als De Nood, het positief dat het be wustzijn over databeveiliging sterk is toegenomen. ,,Er wordt tot in de hoogste la gen van het bestuur over gespro ken", zegt Gerrit-Jan Zwenne, hoogleraar recht en digitale tech nologieën aan de universiteit van Leiden. Maar ook hij erkent dat de wet in de praktijk voor ge wone mensen nog veel te om slachtig is. Het zou de gemid delde burger twee tot drie weken kosten om alle voor hen relevante privacyvoorwaarden te lezen. Elenbaas kan het nog steeds niet goed bevatten: ,,Ik zit nu anderhalf jaar thuis en dacht: laat ik het eens proberen", vertelt hij. ,,Dus heb ik een profiel aangemaakt op Linke dIn en een filmpje geüpload. Maar dit had ik nooit verwacht, absurd gewoon. Ik snap er niets van. Sorry voor de woordspeling, maar ik tast volledig in het duister." Zijn vorige baan raakte hij ander half jaar geleden kwijt omdat zijn takenpakket veranderde en zijn werkzaamheden niet aansloten bij zijn vaardigheden. ,,Ik heb daar acht jaar gewerkt. We hebben ons best gedaan, allebei, maar moesten be sluiten het contract te beëindigen." Sindsdien is Elenbaas op zoek naar een andere baan. ,,Ik heb ver schillende pogingen gedaan om aan werk te komen, maar de enige ga rantie die ik heb, is dat ik 'nee' krijg als ik iets probeer. Ik ben 48, ik ben blind en heb geen hbo-opleiding. Hoe aantrekkelijk ben je dan nog? Natuurlijk heb ik wel gesolliciteerd, maar er zijn altijd betere mensen te krijgen." Kwaliteiten Zijn kwaliteiten liggen op het ge bied van coaching, maar ook hoe mensen dingen inspreken, hoe mensen de telefoon opnemen. ,,Daar heb ik wel oor voor." Maar het allerbelangrijkste voor Elenbaas is dat hij weer aan het werk kan, bij voorkeur in de omgeving Rotter dam. ,,Ik wil niet afgeschreven wor den met 48 jaar. Als ik aan het werk kan, ben ik heel gelukkig." Daarbij ligt de nadruk op maat werk, blijkt uit een onderzoek van Jaap Oude Mulders van Nidi, het Nederlands Interdisci plinair Demografisch Instituut. De verhoging van de AOW- leeftijd dwingt de werkgevers tot actie. Tien jaar geleden was nog maar 10 procent van de werknemers 65 jaar of ouder als ze met pensioen gingen. In 2017 was dat percentage al opgelopen tot 62 procent. Dus zoeken werkgevers manieren om de productiviteit van oudere werk nemers op peil te houden. Die zoektocht levert diverse oplossingen op. ,,In de industrie zie je meer ontziemaatregelen", schetst Oude Mulders. Dat zijn bijvoorbeeld extra vrije dagen of ontheffing van nachtdien- sten. ,,De publieke sector zet juist meer in op flexibele werk tijden en scholing om de pro ductiviteit op peil te houden." Dat soort regelingen is vaak afgesproken met de vakbonden en geldt voor heel de sector. Daarnaast doen werkgevers steeds meer aan informeel be leid, meer maatwerk voor hun eigen personeel. Zo gaat de di recteur of personeelschef snel ler in gesprek met de 60-plusser over de wensen en plannen voor de rest van de carrière. Ook wordt gekeken naar de moge lijkheden van deeltijdpensioen voor de AOW-leeftijd voor ou dere werknemers. ,,Maatwerk leveren is een goede aanpak en wordt popu lairder. Maar het is niet formeel geregeld. Je kunt er dus niet au tomatisch aanspraak op maken. Dat moet veranderen", meent Oude Mulders. GO De handhaver AP wil zien dat bedrijven moeite doen om net jes met de data van hun klanten te om te gaan. foto shutterstock Na jarenlang soebatten was hij daar opeens: de Alge mene verordening gegevens bescherming (AVG), van kracht in alle EU-lidstaten plus Noorwegen, Liechtenstein en IJsland. Door de AVG heeft ie dereen het recht om zijn of haar gegevens in te zien en te verplaatsen, bijvoorbeeld bij het wisselen van energieleve rancier. En als je vraagt om 'vergeten te worden', moet een partij niet alleen hun eigen data over jou verwijde ren, maar is ook verplicht dat te communiceren aan organi saties met wie ze dat deelden. De blinde Marco Elenbaas zit sinds anderhalf jaar zonder werk. ,,Ik wil niet afgeschreven worden met 48 jaar." privéfoto Marco Elenbaas (48) uit Baren- drecht is blind en anderhalf jaar werkloos. Hij staat te popelen om weer aan de slag te gaan. Een oproep op LinkedIn en later op de site van deze krant werd honderdduizenden keren gezien en gedeeld. Nu de baan nog. Marloe van der Schrier Barendrecht DEN HAAG Werkgevers zijn veel actiever geworden om hun ouder personeel gezond hun pensioen te laten halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21