Marjan Berk NIEUWS 17 SP gaat de discussie aan over de partijkoers Geert Wilders: 'U zult mij nooit zien gaan' Enigszins bescheten informeer je naar de vergoeding die hier tegenover staat De SP heeft nog geen idee hoe de partij verder moet na de desastreuze verkiezingen en het aangekondigde vertrek van partijvoorzitter Ron Meyer. ,,Ons past bescheidenheid.'' woensdag 29 mei 2019 Wat ik op televisie 's avonds wegens werk of ander vertier niet kan zien, bekijk ik vaak 's nachts. En als ik het vrolijk luidruchtige programma M 's avonds mis, zie ik dat in de vroege uren, na de ochtendgymnastiek om vijf voor zes. Vanochtend waren het drie van onze beste acteurs die aandacht vroegen voor de manier waarop het beschikbare werk in de vrije sector wel of niet naar hen toe kwam. Daar was de actrice die gevraagd werd voor een hoofdrol in een tv-productie, en daarvoor maanden vrijhield. Tot de pro ductie uiteindelijk werd afgebla zen en zij bleef zitten met een lange periode waarin zich geen ander werk aandiende. Een vette strop, zonder enige vorm van schadevergoeding. De andere actrice zou een cadeaubon ontvangen als tegen prestatie voor haar artistieke inspanning. Die feestelijke bon is nooit aangekomen Na een aantal van die ervarin gen, ook van collega's, ben ik rechten gaan studeren. Ik legde mijn rechtenlesboek op het manuscript dat ik aan het leren was, zodat de studie niet werd onderbroken door het leren van een rol. Ik heb ook een herinnering aan de tijd dat ik nog speelde. Ik werd gebeld door een producent, die riep: ,,Zit je stevig? Houd je vast! Jij gaat met N.N. een rol spelen in de serieVergeef me, lezer, ik heb de titel van die serie niet meer paraat, noch de naam van die andere acteur. Maar het ging wel om werk voor minstens een halfjaar. En daar ik nooit ben afgebeld en uiteindelijk vanuit de coulissen moest vernemen dat de betreffende rol zou worden gespeeld door de echtgenote van de betreffende acteur (hoezo nepotisme...), had ik mij eigenlijk nu dus nog steeds in blijde afwachting moeten vasthouden aan die stoel! Vorige week mochten wij gelijk soortige ervaringen vernemen uit de mond van freelancemusici. Zij mogen regelmatig optreden voor een fooi of ook wel 'voor de eer'. Ja, er schijnt zelfs af en toe een warme maaltijd te worden ingezet als vergoeding voor het verzorgen van een hoogwaardig muzikaal optreden door mensen die vaak jaren hebben gestudeerd om een graad van perfectie te bereiken. De raarste argumenten worden gebruikt om dit soort merkwaar dige beloningen voor artistieke prestaties aan te bieden. Maar alles is immers beter dan werk loos thuiszitten? in deze salarisschaal wordt gebruikt is: het is toch goed voor je bekendheid! Vrijwel in elke sector van de uitvoerende kunsten wordt dit argument aangevoerd. Je wordt gevraagd om je talent, je exper tise, je kwaliteit, je kennis. Of het verhaal of het nieuws dat je te melden hebt. Enigszins besche ten informeer je vervolgens naar de vergoeding die hiertegenover staat. Het antwoord: „Reiskosten! Want wij hebben geen/te klein/onvoldoende (naar belie ven zelf in te vullen) budget. En het is geweldig goed voor je bekendheid!'' Dinsdagochtend is de aangeslagen SP-fractie in de Tweede Kamer maar gedeeltelijk aanwezig door de stakingen in het openbaar vervoer. ,,Volgende week zijn we er allemaal'', zegt Kamer lid Cem Lacin. ,,Deze campagne is mis lukt. Ik verwacht ook discussie op de partijraad volgende maand.'' Sharon Gesthuizen, oud-SP-Kamerlid en tegenkandidaat van de vertrokken partijvoorzitter Ron Meyer: ,,Ik kan het niet anders zien dan het mislukken van een systeem waarin de partijtop veel te vaak vooraf bedenkt hoe het zou moe ten gaan werken. In die sfeer ontstaat zo'n grappig bedoeld filmpje dat hele maal niet grappig was. Dat keert zich tegen je. Dat gebeurt alleen als er te weinig tegengas wordt gegeven. Mooi als dat verandert''. ,,Ons past bescheidenheid", stelt SP- Kamerlid Jasper van Dijk. Hij vindt het 'heftig' wat er is gebeurd. Evengoed staat hij achter 'een dijk van een verhaal' van zijn partij. „Fundamentele kritiek op het kapitalisme! Het staat als een huis. Geen partij kan die kritiek op de zelfverrijking zo goed onder woorden brengen als de SP. Maar het moet op een andere, betere manier.'' Ook Kamerlid Sadet Karabulut vindt dat het anders moet. ,,We moeten het hebben over de politieke koers, de campagne en het resultaat. We moeten de standpunten op een andere en betere manier overbrengen. Hoe, dat moeten we op een rij zetten. Het heeft nu al twee verkiezingen niet gewerkt. Dat moet dus anders.'' In het land zijn de SP'ers al een stap verder. Neem de Rotterdamse afde lingsvoorzitter Peter Schol. ,,Wij moe ten gewoon weer gaan doen waar we goed in zijn: die sociale partij zijn. We zijn er vóór de mensen, spreken klare taal. Bezig niet langer moeilijke woor den als klimaatrechtvaardigheid - ik kan die term aan niemand uitleggen. Ook moeten we weer een brede volks partij worden. Er zitten nu 'ouwe witte blanken' bij de partijraden. Daar hoort meer diversiteit.'' Het nemen van bestuurlijke verant woording moet nu ook op nationaal niveau, vindt Maastrichts SP-voorzitter Het heeft nu al twee keer niet gewerkt - het moet dusanders Jack Gerats. Dat vergt dus ook de bereidheid op links samen te werken en compromissen te sluiten. Dat gevoel van willen samenwerken ademen we hier in Maastricht, daar moeten we lan delijk ook in investeren. En waarom zouden we er niet voor gaan dat Lilian Marijnissen de eerste vrouwelijke mi nister-president van Nederland wordt?'' Arnhems SP-afdelingsvoorzitter Ronald Jansen vindt het spotje over Frans Timmermans nog steeds uitste kend. Maar: ,,Wij zijn er voor de men sen. Of het nou is omdat ze in de schim mel leven of een probleem hebben met de verkeersveiligheid in hun wijk. Mis schien zijn we iets te mild geworden, die middelvinger mag weer worden opgestoken." In de wandelgangen van haar fractie zegt SP-leider Lilian Marijnissen dat ze nog verdrietig is, maar vanaf morgen weer vooruit wil kijken. ,,Het is zaak dat we ons als SP snel herpakken. We wil len niet nog een keer zo'n uitslag.'' DEN HAAG De neder laag van de PVV bij de Europese verkiezingen is te wijten aan de onzichtbaarheid van de partij. Dat zei voorman Geert Wilders gisteren. Aftreden vindt hij geen optie. ,,Ik zal nooit af treden. Wat andere par tijen doen, moeten ze zelf weten, maar ik zit hier nog wel tien, vijf tien jaar. U zult me nooit zien gaan, ik zal altijd opnieuw die kar blijven trekken. Daar heb ik ook heel veel zin in. En het zal weer een heel groot succes gaan worden.'' De PVV verdwijnt hele maal uit het Europees Parlement, terwijl de partij de afgelopen ja ren nog vier Europarle mentariërs leverde. Wel bemachtigt de partij alsnog een zetel zodra het Verenigd Konink rijk de Europese Unie verlaat. GO Bekendheid Het meest valse argument dat 'De middelvinger mag weer omhoog' Edwin van der Aa Jan Hoedeman Den Haag Partijvoorzitter Ron Meyer en fractie voorzitter Lilian Marijnissen. foto anp - Sadet Karubulut, Tweede Kamerlid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17