m Drugsbazen hebben vrij spel in Rotterdamse haven COMPLETE RIVIERCRUISES Volkert doet aangifte om 'laster' door politici M NIEUWS 15 Rapport van Erasmus Universiteit trekt harde conclussie Nederlander dood gevonden DEN HAAG Volkert van der Graaf, de moordenaar van Pim Fortuyn, heeft gisteren aangifte gedaan te gen CDA-Tweede Kamerlid Made leine van Toorenburg en oud- VVD-Kamerlid Han ten Broeke vanwege smaad en laster. Hij vindt dat de uitspraken van de twee politici over hem in het ra dioprogramma WNL Op Zaterdag niet door de beugel kunnen, meldde zijn advocaat Willem Jeb- bink. Het tweetal gaf commentaar op de berichtgeving dit weekend dat Van der Graaf, zich niet aan de voorwaarden van zijn voorwaarde lijke invrijheidstelling zou houden. Van der Graaf is niet geëmigreerd, wat een van de argumenten was om van zijn meldplicht af te ko men. Volgens de advocaat wordt zijn cliënt neergezet als iemand die on betrouwbaar is en zich niet aan de voorwaarden houdt. ,,Maar dat heeft hij altijd wél gedaan. Wij wil len dat er zorgvuldig wordt omge gaan met wat er publiekelijk over hem gezegd wordt.'' Volgens hem is het emigratieverhaal van Volkert 'een eigen leven gaan leiden'. BANGKOK Een 61-jarige Ne derlander is in Thailand dood aangetroffen bij zijn woning. Zijn levenloze lichaam hing aan een touw in het kippen hok. De politie in Thailand houdt rekening met het sce nario dat ophanging in scene is gezet om een moord te ver doezelen, meldden media in Thailand. De man werd vol gens die media gevonden met de handen met tiewraps aan elkaar gebonden. De Neder lander zou verwondingen in zijn rechterzij hebben. iÉlÉIÖ;1 Bij de bestrijding van de drugsinvoer in de Rotterdamse haven werken politie en de douane niet adequaat samen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Erasmus Universiteit. De opsporingsdiensten gaan vooral voor de korte klap; het on derscheppen van ladingen cocaïne in de Rotterdamse haven. Vervolg onderzoek blijft uit, criminele net werken worden niet blootgelegd en de drugsbazen gaan vrijuit. Douane, politie en de Fiscale Op sporingsdienst (Fiod) wisselen amper informatie met elkaar uit en het komt zelfs voor dat binnen die diensten belangrijke aanwijzingen verloren gaan. Dat is een van de conclusies die wetenschappers van de Erasmus Universiteit trekken. Zij hebben op verzoek van de 'Driehoek Plus' (politie, Openbaar Ministerie, gemeente en douane) onderzoek gedaan naar de aard en aanpak van drugscriminaliteit in de Rotterdamse haven. Zuid-Amerika Om de ladingen drugs die Rotter dam bijna overspoelen tegen te houden, moet worden samenge werkt met instanties in Zuid- Amerikaanse landen. Want daar komen de meeste scheepsladingen cocaïne vandaan die via de haven worden doorgevoerd naar andere Europese landen. Uit het onder zoek is duidelijk geworden dat de opsporingsdiensten amper benul hebben hoe de criminele organisa ties opereren. De Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb wil een netwerk van informanten in het buitenland stationeren. ,,Hoe de cocaïne in een lading ba nanen komt, weten we niet. Daar heb je lokale kennis voor nodig en daarmee kunnen we de drugs ge makkelijker onderscheppen.'' Be halve in Zuid-Amerika noemt hij ook Antwerpen als plek voor een lokale agent. Binnenkort reist hij af naar Colombia om met de burge meesters van Medellm en haven stad Cartagena over de problema tiek te praten. Drugsbendes hebben veel weg van 'goed georganiseerde logis tieke bedrijven' met verschillende specialisten. Anders dan bij bedrij ven is wel sprake van losse samen werkingsverbanden die snel van samenstelling kan veranderen. Er wordt gebruik gemaakt van lei dinggevenden, beveiligers, specia listen, facilitators en uitvoerders die in een 'Gouden Gids' voor cri minelen te vinden zijn. De uit voerders zijn vaak de 'kleine jon gens'; de hulpjes die voor grof geld de drugs uit de container, de lading of het schip halen en het grootste risico lopen te worden gearres teerd. De grote drugsbazen blijven uit beeld doordat de opsporings diensten vanwege capaciteitsge brek niet aan het onderzoeken van criminele samenwerkingsverban den toekomen. Blinde vlek De export van drugs vanuit de Rotterdamse haven is volgens het onderzoeksteam nog een blinde vlek. ,,Er wordt wel gekeken naar wat er binnenkomt, maar niet wat er uit gaat'', zegt professor Richard Staring, schrijver van het rapport. Hij geeft aan dat de haven een voorname schakel is tussen de lan den waar de cocaïne vandaan komt en de landen waarvoor het is be stemd. Blijf ontdekken tijdens een van onze volledig verzorgde riviercruises woensdag 29 mei 2019 GO T Een rapport over corruptie in de Rotterdamse haven is kritisch over opsporingsdiensten. foto anp pi «a«*a"a3 i*"—I r<i. .w... ---* jA ilj Leon van Heel Sander Sonnemans Rotterdam Kras.nl/donau sn per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds LUXE CRUISE OYER DE NIJL Mooie routes en een intieme sfeer Tip: boek een excursie pakket! Per MS Rhine Princess**** O.a. IJsselmeer, Rijn of Moezel *S Met Kras-reisleiding aan boord Boek nu: extra scherpe prijzen! O.a. Kom O mbo, Aswan en Luxor Met Nederlandssprekende gids Bewonder schitterende tempels Duitsland, Hongarije en Slowakije i/ Keuze uit verschillende routes Met busreis of vlucht per KLM O.a. Moskou en St. Petersburg Inclusief diverse excursies! Laatste hutten: juli en augustus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15