Ook kritiek toezichthouder op gasbeleid Wiebes 14 Superonkruid weet zich door beton en asfalt heen te wurmen Nederland bindt de strijd aan met de Japanse duizendknoop, het woekeronkruid dat weer in volle hevigheid groeit. Ook de aandacht voor het probleem groeit, en dat is nodig. „Huizen met een duizendknoop in de tuin, zijn moeilijker te verkopen." Wiebes heeft de Groningers nodeloos in onveiligheid gebracht woensdag 29 mei 2019 grote bladeren en een Sander van Mersbergen Wageningen Elektrocutie. Begrazing door scha pen. Injecteren met heet water. Maaien. Graven. Varkens. Afdekken met een doek. Net als de aanwezigheid van de Japanse duizendknoop zelf is het aantal methoden om het inva- sieve onkruid te bestrijden de afge lopen jaren explosief gegroeid. Bij Probos, de Wageningse stichting die zich al een tijd inspant voor een effectieve bestrijding van de dui zendknoop, zijn ze blij met de aan dacht. „De uitdaging is nu om goed samen te werken", zegt Martijn Boosten van Probos. „Iedere ge meente onderzoekt nu zelf wat wel en niet werkt. Als we dat samen doen, kan dat veel effectiever, en voor de helft van het geld." Nu het lente is en alles groeit, steekt ook de Japanse duizend knoop de kop weer op. In het geval van dit onkruid mag dat gerust letterlijk genomen wor den: een beetje duizendknoop groeit al snel mans hoog. De plant heeft dunne maar stevige stam. Langs de weg leidt dat tot gevaarlijke verkeerssituaties, vandaar de grote aandacht van ge meenten. De dui zendknoop is boven dien machtig sterk: hij heeft het vermogen om dwars door beton en asfalt heen te groeien. Dat richt veel schade aan. Uitroeien is nog niet zo simpel. De bestrijding is erg arbeidsinten sief, zoals bovenstaande voorbeel den al aantonen. Daar komt bij dat de duizendknoop inmiddels alom- is. Voorlopig is de doelstelling daarom beperkt tot het voorkomen van verdere versprei ding. Dat is al een hele uitdaging, weet Nicolette Zandvliet van Ne- prom, de branchevereniging van projectontwikkelaars. Bouwers moeten niet alleen controleren of de grond waar ze aan de slag willen duizendknoopvrij is. Ze moeten ook kijken of ze losse grond die ze naar de bouwplaats vervoeren 'schoon' is. ,,Wij adviseren onze le den om alle grond die ze van parti culieren of gemeenten overnemen te inspecteren." Als het onkruid zijn gang kan gaan, kan dat namelijk voor veel overlast zorgen. ,,Ik heb nog niet ge hoord van nieuwbouwprojecten waarbij woningen zijn beschadigd, dat zie je vooral bij bestaande bouw. Maar je wilt ook niet dat kopers duizendknopen in hun tuin krij gen. Dat heeft op een gegeven mo ment ook invloed op de verkoop baarheid van woningen. Als het be wustzijn over het gevaar van het onkruid verder groeit, gaan kopers daar op letten." Afgraven Bouwers die de duizendknoop aan treffen op locaties waar ze aan de slag willen, moeten flink in de bui del tasten om hem eruit te krijgen. „Afgraven is in onze ogen het effec tiefst", zegt Zandvliet. ,,Maar dat is heel erg duur. Om de duizend knoop met wortel en al uit te roeien, moet je een paar meter diep. Die grond kun je vervolgens niet doorverkopen, want er zit dui zendknoop in." Bouwers doen er goed aan speci ale clausules op te nemen in koop contracten voor bouwgrond, stelt de Neprom. Om ervoor te zorgen dat iedereen weet wat hij moet doen wanneer een duizendknoop wordt aangetroffen, wordt onder meer door Probos en Neprom hard gewerkt aan een protocol, dat nog voor de zomer voor iedereen beschikbaar moet zijn. ,,We moeten echt samenwerken", zegt Zand vliet. ,,Anders lukt het niet om de duizendknoop een halt toe te roe pen." Alvast een voorzetj e voor tuiniers die een duizendknoop thuis aan treffen: de restanten moeten bij het restafval, en niet op de compost- hoop of in de groene container. Zo kun je voorkomen dat de plant een nieuw leven krijgt. ,,De versterkingsoperatie komt nog maar moeizaam op gang'', zegt Theodor Kockelkoren, inspecteur- generaal bij het SodM. In een giste ren verschenen advies zegt Kockel- koren dat de gaswinning in Gro ningen nog verder omlaag moet. Ook adviseert hij om de versterking van huizen aan te pakken als een crisis. Kockelkoren: ,,Zo'n tiendui zend mensen in Groningen geven aan last te hebben van stressgerela- teerde gezondheidsklachten als ge volg van de aardbevingen. De nog voor langere periode aanwezige kans op zwaardere aardbevingen, de forse economische impact en de groeiende sociale gevolgen leiden tot maatschappelijke ontwrichting in de regio.'' Westerwijtwerd Het SodM-advies komt zes dagen na de aardbeving bij de Groningse plaats Westerwijtwerd. Die beving had een kracht van 3,4 op de schaal van Richter en leidde tot tweedui zend schademeldingen. In zeker tien gevallen ontstond een acuut onveilige situatie, waardoor extra veiligheidsmaatregelen nodig wa ren. Hoewel minister Wiebes vorig jaar aankondigde de gaskraan in 2030 helemaal dicht te draaien, wordt het volgende gasjaar nog maximaal 15,9 miljard kubieke me ter gas opgepompt. Het SodM advi seert nu dat dit niet meer dan 12 miljard kuub mag zijn. De versterkingsoperatie van hui zen in Groningen 'blijft flink ach ter', oordeelt het SodM. Een nieuwe crisisaanpak -waarbij de schadeaf- handeling en de versterkingsopera tie worden samengevoegd in één organisatie - kan er volgens het SodM voor zorgen dat gedupeerde Groningers beter en sneller worden geholpen. Vorige week was Wiebes nog op bezoek in het aardbevings- gebied. Voor draaiende camera's sprak hij over een 'bevinkje', tot woede van de Groningers. De mi nister haastte zich om excuses te maken, maar voor critici staat de uitspraak symbool voor de falende aanpak. Eerder die week uitte de Tweede Kamer forse kritiek op de VVD-minister. Onzekerheid ,,Wiebes heeft door het stilleggen van de versterking Groningers no deloos in onveiligheid en onzeker heid gebracht'', reageert PvdA-Ka- merlid Henk Nijboer op het nieuwe SodM-advies. Hij noemt het rap port 'snoeihard'. Vorige week deed SP-Kamerlid Sandra Beckerman al een oproep aan Wiebes om de aan pak in Groningen op te schalen tot een nationale crisis. In een reactie laat Wiebes weten dat het 'niet makkelijk' zal worden om de gas winning het komende jaar verder terug te draaien. ,,Het is een enorme uitdaging'', zegt hij. GO tegenwoOrdig ledereen moet helpen i Ten aanval met een stroomstoot en stoom. FOTO'S JAN DE GROEN, SHUTTERSTOCK Opnieuw krijgt VVD-minister Eric Wiebes van Economische Zaken fikse kritiek op zijn aan pak van de aardbevingsoverlast in Groningen. Dit keer is die af komstig van de onafhankelijke toezichthouders van het Staats toezicht op de Mijnen (SodM). Peter Winterman Den Haag -Henk Nijboer, Kamerlid PvdA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14