II 9 SONGFESTIVAL HOLLAND-PROMOTIE Niet gewenst: molens, kaasmarkten en Amsterdamse grachten. Wel gewenst: kassen, projecten van de TU Delft en de Zeelandbrug. foto's robin utrecht, vincent riemersma, maarten branten, paul vreeker,, anp Liever geen kaasmarkt, geen molens, geen grachten. Nederland moet zich volgens toerisme- topman Jos Vranken op het Eurovisie Songfestival van 2020 'verrassend' presenteren. En: de hoofdstad is niet de beste plek. Duncans punten waren nauwelijks binnen of NBTC, de organisatie die Nederland in binnen- en buitenland promoot, kwam met het toch wel verrassende pleidooi het evenement in 2020 mét aan Amsterdam te gunnen. Die stad is namelijk al zó bekend dat ze hele maal geen extra publiciteit nodig heeft, legt directeur Jos Vranken uit. „Alleen al het feit dat de Israëlische Netta, de vorige winnares van het Songfestival, na de winst van Dun can direct 'we gaan naar Amsterdam' riep, toont dat aan. Net zoals wij an dere landen direct met hun hoofd stad associëren, leggen buitenlandse toeristen meteen een link tussen Ne derland en Amsterdam. We moeten op het Songfestival dus juist eens die Andere dingen laten zien; dingen die niet bekend zijn. Want één ding is zeker: het mondiale toerisme blijft groeien en we zullen het in de toe komst beter moeten spreiden. Zodat zo'n stad als Amsterdam niet vol loopt en de krimpregio's er juist van profiteren.'' ,,Het staat Halsema uiteraard vrij om mee te dingen. Ik bepaal natuurlijk niet welke stad het wordt. Dat doen organisatoren AvroTros en NPO, op basis van de 'bidbooks'. Maar ik vind Het Songfestival is een fantastische kans om Nederland 'in de etalage te zetten' het wel belangrijk me uit te spreken. Het Songfestival is namelijk een fan tastische kans om Nederland 'in de etalage te zetten', zoals dat dan heet. Niet alleen vanwege het gigantische bereik. Maar vooral omdat het van oudsher een moment is om te laten zien wat een land in huis heeft. Door die beroemde filmpjes op de avond zelf én omdat er veel journalisten en influencers op afkomen.'' ,,Mij viel in 2014 op dat Ilse DeLange en Waylon in hun promotiefilmpje weer op zo'n woonboot in zo'n Am sterdamse gracht stonden en het zou, denk ik, in de eerste plaats goed zijn als we nu eens voorbij dit soort cli chés zouden komen. Voorbij al die dingen waar toeristen direct aan den ken: tulpen, molens, kaasmarkt. En het zou goed zijn als we laten zien dat Nederland groter is dan Amsterdam en de Randstad.'' ,,We zouden bijvoorbeeld kunnen la ten zien dat we fantastisch Dutch de sign hebben, dat we goed zijn in wa termanagement, uitblinken in nieuwe technieken in de landbouw. Dus, ja, maak filmpjes van projecten van de TU Delft, of de stormvloedke ring, of de kassen in het Westland. En laten we de Nederlandse dj's niet ver geten. En als we tulpen laten zien, dan liever die in de kop van Noord Holland. Waar het mij om gaat: we moeten een eigentijds, modern beeld schetsen.'' U bent een voorstander van meer toerisme in de krimpregio's dus ik neem aan dat andere steden in de Randstad - Den Haag, Utrecht, Rotterdam - ook afvallen? ,,Nogmaals: ik ben niet degene die het bepaalt, maar het klopt dat ik de kandidatuur van steden buiten de Randstad als Maastricht, Arnhem, Zwolle en Leeuwarden zeer zou aan moedigen. Ze moeten natuurlijk wel de faciliteiten hebben, maar bereikbaarheid is geen pro bleem. Schiphol heet Am sterdam Airport, maar ^s na tuurlijk Nederland Airport. Vanuit dat vliegveld kom je met openbaar vervoer overal.'' ,,Ik snap dat hij dat zegt als het, sec, om een eenmalig evenement gaat. Maar ik hoop dat hij het herover weegt als duidelijk wordt dat het een geweldige kans is om Nederland we reldwijd te presenteren. En, nee, we zullen er misschien niet direct alle investeringen uithalen, maar op de lange termijn kunnen we er zó veel aan hebben dat het eigenlijk onbe taalbaar is.'' De Songfestivalgangers zullen, vermoed ik, hoe dan ook Amsterdam wel bezoeken ,,Ben ik met je eens, maar de be zoekers zullen, vermoed ik, hoe dan ook Amsterdam wel bezoeken en ja, daar misschien ook overnachten. Dat is niet erg. Het gaat ook om Holland-promotie op de lange ter mijn. En door de keuze voor een andere stad kunnen we juist laten zien dat tolerantie een algemene Nederlandse waarde is. Want ja, dat is het internationaal gezien nog steeds.'' dinsdag 28 mei 2019 TUDelft 'Toon Dutch Design en kassen, geen tulpen' Eefje Oomen Den Haag Toch. Burgemeester Femke Hal- sema van Amsterdam wil het graag hebben. Is het niet een beetje sneu dat u die stad afschrijft? - Jos Vranken, NBTC Wat moet Nederland laten zien? Waar moeten de promotiefilmpjes dan wel over gaan? Ik kan me voorstellen dat de lgbt-gemeenschap het 't liefst viert in Amsterdam, de stad van de Canal Pa rade. Premier Rutte heeft gezegd dat hij er geen belastingcent voor over heeft. Terecht? - Jos Vranken, NBTC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9