'Ruw aangepakte' Michael P. wil lagere straf 8 Verdachten 'Lyon' aangehouden In het onderzoek naar de bom aanslag in Lyon zijn gisteren twee verdachten aangehouden. Het OM ziet een 24-jarige man, opgepakt in Lyon, als de aan slagpleger. De rol van de tweede arrestant is nog niet duidelijk. Door de explosie op een wan delpromenade in het centrum van de stad raakten vrijdag der tien mensen gewond. Volgens de onderzoekers is de bom van een afstand tot ontploffing ge bracht. De dader zette een pa pieren zak bij een bakkerij en stapte toen op de fiets. In de zak zaten een explosief en stukken metaal. De politie hield een groot scheepse klopjacht op een man die op een fiets was gezien in de buurt van de plek waar de bom was afgegaan. Foto's van de verdachte leverden tiental len tips op. Van de dertien gewonden wer den er elf in het ziekenhuis be handeld. Ze verkeerden niet in levensgevaar, maar bij sommi gen moesten wel scherven ope ratief worden verwijderd. De aanslag is nog door nie mand opgeëist. Ik hoorde een stem die zei: 'Als je wilt leven, moet je door blijven gaan' Celstraffen geëist tegen megadrugsdealers Voor de grootschalige verkoop van drugs via de ondergrondse marktplaats Hansa Market op het darkweb moeten drie man nen en een vrouw jarenlange celstraffen krijgen. Het OM eist 6,5 jaar cel voor de mannen en twee jaar voor de vrouw, waar van acht maanden voorwaarde lijk. Daarnaast wil het Open baar Ministerie hun in totaal meer dan 2 miljoen euro ontne men. Volgens het OM hebben de vier meer dan 22.000 bestel lingen afgeleverd over de hele wereld. Bijna een jaar geleden werd Michael P. (29) na een emotio neel en drukbezocht proces ver oordeeld tot een celstraf van 28 jaar en een verplichte tbs-behan deling voor het verkrachten, het doden en het verbergen van het lichaam van de 25-jarige Anne Fa- ber uit Utrecht. Michael P. ver bleef in de periode dat hij Anne doodde in een Forensisch Psy chiatrische Kliniek in Den Dol- der, nadat de gevangenis in Vught hem daarheen had gestuurd. Zeven jaar eerder, in 2010, had hij al twee jonge vrouwen ver kracht in Nijkerk, waarvoor hij in hoger beroep werd veroordeeld tot elf jaar cel. Toch werd P. in ja nuari 2017 naar de kliniek in Den Dolder gestuurd in het kader van een resocialisatietraject. Daarbij werden P. veel te veel vrijheden toegekend en verviel hij weer in drugs- en alcoholgebruik. De aanhouding van Michael P. verliep nogal hardhandig. Na dat het rechercheteam dat onder zoek deed naar de vermissing van Anne Faber Michael P. als ver dachte in beeld kreeg, werd hij een dag lang in het geheim ge volgd in de hoop dat hij de politie naar Anne (die op dat moment al meer dan een week was vermist) zou leiden. Toen dat niet ge beurde, werd P. opgepakt. Té hardhandig, vindt hij. Het arres tatieteam kreeg de opdracht Mi- chael P. te overrompelen, ditmaal in de hoop dat hij dan zou vertel len waar Anne verbleef. Het team kreeg de instructie P. 'stevig' vast te pakken, maar mocht hem niet mishandelen of bedreigen. Toch verliep de aanhouding niet volgens het boekje. P. werd hardhandig op de grond van de politiebus gelegd en met zijn handen op zijn rug geboeid. Ver volgens werd een gemuilkorfde hond rond zijn gezicht losgelaten, en werd P. medegedeeld dat die losgelaten zou worden als hij niet zou vertellen waar Anne was. De rechtbank meende dat deze werkwijze geen lagere straf kon rechtvaardigen. ,,Omdat op deze Wat Michael P. is aangedaan, valt in het niet bij wat er met Anne is gebeurd wijze geen bekentenis is afge dwongen, zijn zijn rechten op een eerlijk proces niet geschaad." De advocaten van Michael P. vinden bovendien dat de opge legde straf te hoog is in combina tie met tbs. ,,De strafmaat is vele malen hoger dan in soortgelijke strafzaken", stellen zij. Naast de opgelegde straf moet P. een be drag van 140.000 euro aan scha devergoeding betalen: ruim 55.000 euro voor de vader en ruim 40.000 euro voor zowel de moeder als broer van Anne. Ook hier is P. het niet mee eens. Dat is moeilijk te zeggen. Advocaat Niels Dorrestein zei in een interview dat hij van mening is dat de poli tie zich aan de regels had moeten houden. ,,We zijn van mening dat het de rechter is die het geweld van de politie moet sanctioneren, omdat het anders een precedent werking heeft voor andere ver dachten. Dat vinden we belang rijk, dat er een signaal uitgaat naar politie en justitie. Zij zijn profes sionals en hebben zich ook aan de regels te houden." Emeritus hoogleraar strafrecht Theo de Roos denkt dat Dorre- stein bot zal vangen. ,,Er is door de politie geen bekentenis afge dwongen. Bovendien valt het geen Michael P. is aangedaan in het niet bij wat er met Anne is ge beurd." Het argument van de advocaten dat een lange gevangenisstraf de behandeling van P. alleen maar vertraagt, imponeert hem even min. ,,Je zou ook al tijdens de ge vangenisstraf een begin kunnen maken met behandelen. Dan is dat knelpunt ook direct van tafel." Dat Michael P. openheid van zaken zal geven. Hoewel hij toe geeft dat hij Anne heeft verkracht en gedood, heeft hij - volgens het OM en de nabestaanden - niet op alle vragen een eerlijk antwoord gegeven. Anne droeg op de dag van haar vermissing oorbellen en een ketting die nooit zijn terug gevonden. P. zegt dat hij ze niet gezien heeft, maar het OM gelooft dat niet. ,,Heeft u ze verkocht voor Ritalin? Heeft u ze verkocht voor cocaïne?'' vroeg officier van justi tie Hester Leepel herhaaldelijk. De familie en nabestaanden van Anne hopen dat het geheugen van Michael hem de komende twee dagen iets minder in de steek zal laten. Ook zal de vriend van Anne Faber zeer waarschijnlijk gebruik maken van zijn spreekrecht als nabestaande; iets wat hij tijdens de initiële strafzaak bij de rechtbank Utrecht niet heeft gedaan. maaskant Michael P. gaat in beroep tegen de straf die de rechtbank Utrecht hem oplegde. foto lex van lieshout/anp maaskantreizen.nl/0412 4828 28 3 dinsdag 28 mei 2019 GO BOMAANSLAG Amanda Eller De 35-jarige vrouw uit Hawaï dwaalde zeven tien dagen door een dicht begroeid woud op het eiland Maui eer ze werd gered. DARKWEB Annes moordenaar vindt 28 jaar te zwaar Bij het Gerechtshof Arnhem be gint vandaag het hoger beroep van Michael P. Hij is het niet eens met de gevangenisstraf van 28 jaar die hem werd opge legd voor de moord op Anne Faber in 2017 en hoopt dat het gerechtshof hem een lagere straf zal opleggen. Maakt hij een kans? Vier vragen. Yelle Tieleman Arnhem IHoe zat het ook alweer? 2 Waarom wil Michael P. een lagere straf? -Theo de Roos, hoogleraar 3 Maakt P. kans? 4 Waar hoopt de familie Faber op? Michael P. illustratie anp Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Pisa, Siëna, Florence, Volterra, Lucca en San Gimlgnano! Data: 3,24 juni, 22 juli, 12 augustus e.a. Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Costa Smeralda, Taormina, Siracusa, Bonifacio en Ajaccio! Data: 2,22 september, 13,27 oktober 10-daagse busreis Kroatische Rivièra Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Moscenice, Poreg, Rovinj, Postojna en Krk! Data: 10 juni, 11 iuli, 23 september, 14 oktober 10-daagse busreis Per Comfort-Class touringcar naar o.a. York, Fort William, Edinburgh, Eiland Skye en Lake District! Data: 15 juni,13 juli, 3,24 augustus e.a. 12-daagse busreis Asturië, Cantabrië en Galicië Per Comfort-Class touringcar naar o.a. San Sebastian, Bilbao, Picos de Europa, Gijon, Oviedo, en Santiago de Compostella. Data: 10 juni, 9 september e.a. Er is nagenoeg altijd een opstapplaats in uw regio!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8