2019 Nederland kleurt PvdA-rood II 7 dinsdag 28 mei 2019 Zetels lederland! deel digen voor coalitiebesprekingen? De sociaaldemocraten weer? Ongetwij feld, maar dat is niet genoeg voor de meerderheid. Daar zijn de liberalen waarschijnlijk voor nodig - volgens henzelf zijn ze voor élke coalitie on ontbeerlijk - en de Groenen. En wat zijn de voorwaarden van die fracties? Timmermans wil vooral verandering, zei hij zondag. ,,Want ik zie geen stabiel Europa." Ook riep hij links en progressief weer op zich te melden voor samenwerking op het gebied van klimaat, sociale ongelijk heid en eerlijker belastingen. Dit leek vooral gericht naar de Groenen, want die thema's zijn de kern van hun programma. De liberalen willen best meepraten, maar zijn tegelijk op zoek naar nieuwe coalities: ,,Er moet iets veranderen." En, zo zei Vestager, ,,la- ten we ook gaan werken aan de eer ste Commissie met evenveel vrou wen als mannen." Populisten Verder gaan er fracties van samen stelling veranderen en komen er ook nieuwe fracties bij. Blijft de Hon gaarse Fidesz-partij van premier Vik tor Ortón bijvoorbeeld bij de chris tendemocraten of is hij daar inmid dels niet meer welkom? De liberalen hebben in elk geval gezelschap gekregen van de partij van Emmanuel Macron en zijn fors gegroeid. En wat doen de populisten? Komen zij onder aanvoering van de Italiaan Matteo Salvini met een nieuw blok, dan moet dat in elk geval 25 parlementariërs bevatten uit zeker zeven landen. Maar dan moeten ze het wel op belangrijke punten eens worden met elkaar: hun houding ten opzichte van Rusland bijvoorbeeld. De eerste zitting van het nieuwe parlement is op 2 juli. De Commissie begint op i november. Uitslag Europese verkiezingen per gemeente - 2014 Ook in de grote steden is de winst van de sociaaldemocraten fors. In Rotter dam en Den Haag is de PvdA weer de grootste partij. In Amsterdam, Utrecht en Groningen heeft GroenLinks de meeste stemmen gekregen. De comeback van de PvdA is op- merkelijk. Bij de provinciale verkie zingen in maart kreeg de partij in Am sterdam nog 11 procent van de stem men, twee maanden later ruim 21 pro cent. De winst van de PvdA in de grote steden gaat ten koste van D66, zo lijkt het. Het pro-Europese D66 verliest in het Europees Parlement twee van zijn vier zetels: een mokerslag. De klap voor de SP en de PVV is nog groter. Die partijen deden het bij de Europese verkiezingen zo slecht dat ze geen enkele zetel in Brussel hebben ver overd. Opvallend is dat de PvdA het oudste electoraat heeft van alle partijen, zo blijkt uit onderzoek van Ipsos. Bijna de helft - 48 procent - van de PvdA- kiezers is ouder dan 65 jaar. Zelfs bij 50Plus en het CDA is het aandeel ou deren niet zo groot. Forum voor Democratie, dat uit het niets met drie zetels in het Europees Parlement komt, trekt veel kiezers in gemeenten rondom de grote steden in de Randstad. Zo scoort de partij goed in Westland (naast Den Haag) en Haarlemmermeer (naast Amster dam). In Edam-Volendam is Forum voor Democratie met afstand de grootste partij. Bij een vertrek van het Verenigd Ko ninkrijk uit de EU krijgt Nederland er drie zetels bij. Die gaan naar Forum voor Democratie, de VVD en de PVV. De VVD komt dan op vijf zetels en wordt na de PvdA de tweede partij. En PVV-lijsttrekker Marcel de Graaff mag dan toch nog naar Brussel. Na het stemmen begint het onderhandelen. Hoe gaat het Europees parlement er uitzien en wie wordt de nieuwe baas van Europa? Het wordt een spannende zomer. Mark van Assen Brussel Dat waren de verkiezingen. En waar het de rest van de maand over zal gaan, daar lieten de Spitzenkandida ten aan het eind van de spannende zondagavond geen misverstand over bestaan: over henzelf. Het is een van de twee grote vragen die deze zomer beantwoord moeten worden: wie wordt de nieuwe voorzitter van de Europese Commissie, de opvolger van Jean-Claude Juncker? Daar bestaan twee opvattingen over. Eén: het Europees Parlement vindt dat het zelf mag bepalen wie die topfunctie gaat vervullen. Daar om is bij de vorige verkiezingen de zogenoemde Spitzenkandidaat be dacht. Het idee is dat de verschil lende groepen in het parlement elk hun favoriet naar voren schuiven, zo dat de burger een keuze kan maken. Degene die de meeste stemmen krijgt, krijgt de belangrijkste baan. Geen achterkamertjes, heel trans parant, democratischer kan niet. Deze keer gaat het onder anderen tussen Manfred Weber van de chris tendemocraten, Frans Timmermans van de sociaaldemocraten en Bas Eickhout en Ska Keller van de Groe nen. De liberalen zijn tegen de Spit zenkandidaat. Opvatting twee wijkt iets af. Een aantal regeringsleiders in de Euro pese Unie, onder wie de erg vocale Laten we ook gaan werken aan de eerste Commissie met evenveel vrouwen als mannen -Margrethe Vestager, liberalen Franse president Emmanuel Macron, wil graag zelf bepalen wie de Com missie gaat leiden. Dat moet de beste man of vrouw zijn, niet iemand die door de winnende fractie naar voren is geschoven. En omdat de winnaar doorgaans een christendemocraat is, nu dus Manfred Weber, zijn het vooral de liberalen die zich niet ge bonden voelen door de Spitzenkadi- daten-afspraak. En die is overigens ook niet meer dan dat: een afspraak, geen regel. Beschietingen Dit gaat het nodige geruzie opleve ren. De Duitse Weber vindt dat hij het moet worden. ,,Zo hebben de mensen gestemd." De Nederlandse Timmermans meent nu dat het 'de meeste EU-burgers niet interesseert wie het wordt', maar mocht hem iets gevraagd worden, dan wil hij wel. Het Duits-Nederlandse duo Keller/Eickhout meent dat 'alleen kandidaten die vóór de verkiezing ook kandidaat waren' in aanmerking komen. En de liberalen hebben wel iswaar geen Spitzenkandidaat, maar schuiven nadrukkelijk de Deense Margrethe Vestager naar voren. De regeringsleiders zijn vandaag informeel bijeen in Brussel om te praten over de verkiezingsresultaten en de Spitzenkandidaat. Bereid u zich dus maar voor op beschietingen over en weer tussen hen en het Euro parlement, met als inzet de belang rijkste functie in de unie. Dan gaat het de komende weken óók over de samenstelling van het parlement. Wie gaan de christende mocraten als grootste fractie uitno- GO Kan Frans het schoppen tot Jean-Claude? Totaal 751 zetels I PvdA ChristenUnie- CDA SGP VVD 50Plus PVV FvD O GroenLinks D66 SP Het is lang geleden dat de politieke kaart van Nederland PvdA-rood kleurde. De partij van Eurocom missaris Frans Timmermans is in de helft van Nederland de grootste geworden. Vooral in de noordelijke provincies en in het zuiden is mas saal op de Partij van de Arbeid ge stemd. Peter Winterman Den Haag Frans Timmermans wil best de baas van Europa worden, mocht hem iets wor den gevraagd. FOTO BART MAAT/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7