Gros Spanjaarden voor Europa België schrikt zich een ongeluk Historische zege voor Lega 5 De Spaanse kiezers moesten zondag onderscheid maken tussen de liefst drie verschil lende verkiezingen waarvoor zij hun stem konden uitbren gen, en dat deden ze. De 'Euro pese' stemmen verschilden vooral van die voor de gemeen teraadsverkiezingen. Ook was op de meeste plaatsen een stembusstrijd om de regionale parlementen. Bij de Europese verkiezingen zetten de sociaaldemocraten (PSOE) hun zegetocht van de landelijke verkiezingen van vo rige maand voort, en gingen ze van 14 naar 20 zetels. De con servatieve Volkspartij daalde van 16 naar 12 zetels. Samen be haalden de twee traditionele, Europagezinde partijen 52 pro cent van de stemmen, 5 pro cent meer dan in 2014. Het gros van de Spanjaarden is, sinds de toetreding van het land in 1986, nooit tegen Eu ropa geweest. Het extreem rechtse Vox, het meest anti- EU, bleef met 6 procent duide- lijk achter bij het resultaat dat het in april landelijk haalde. Op lokaal gebied kan Vox echter een beslissende factor zijn, zoals in Madrid. Hoewel de PP van Pablo Cassado (foto) daar zijn slechtste resultaat ooit behaalde, kan de partij sa men met Ciudados en Vox een conservatieve coalitie vormen om de progressieve burge meester Manuela Carmena weg te krijgen. Die situatie doet zich ook voor in enkele andere steden. Die 'dichtbij verkiezingen' kregen in de Spaanse media gisteren veel meer aandacht dan de Euro- (Edwin Winkels) België Bij onze zuiderburen gaat het eigenlijk hele maal niet over de Europese verkiezingen. Van de uitslag wordt beleefd kennisgenomen: re geringspartijen N-VA, MR en Open VLD ver liezen alle een zetel, alleen de CD&V blijft ge lijk. Het zal wel. Er waren namelijk tegelijk ook landelijke verkiezingen en die brachten, zeker in Vlaanderen, een schokgolf teweeg. Het Vlaams Belang (voorheen het Vlaams Blok) ging er met de zege vandoor, en hoe: de partij van Filip Dewinter ging van bijna 6 naar bijna 19 procent van de stemmen. De grootste partij blijft de Nieuw-Vlaamse Alli antie van Bart De Wever, maar op nummer 2 staan nu die andere Vlaamse nationalisten. Het bracht de commentator van de krant De Standaard tot de volgende observatie: „Vlaan deren is welvarender dan ooit, maar de Vla ming is boos en bang." De grote vraag is nu of de andere partijen na deze uitslag wél gaan samenwerken met het Vlaams Belang. Dat werd tot nu toe bui tengesloten door een cordon sanitaire. Aan de andere kant van de taalgrens bleven de socia listen (PS) en de liberalen (MR) de grootste in het Waalse parlement, ook al moesten ze beide rond de 5 procent inleveren. In België maken ze zich nu met angst en beven op voor de onderhandelingen over een federale rege ring. (Mark van Assen) Italië i Matteo Salvini (foto) heeft met zijn partij de Lega een historische overwinning be haald met ruim 34 procent van de stem men. De afgelopen maanden nam Salvini het voortouw in de samenwerking van na tionalistische partijen in Europa met wie hij de Europese Unie grondig wil verbou wen. De overwinning is het resultaat van de intensieve campagne van Salvini sinds zijn aantreden als vicepremier, via sociale media en in het land. De uitslag zet ook de politieke verhoudingen in Rome op scherp. Waar de Lega haar achterban zag verdubbelen ten opzichte van de landelijke verkiezingen vorig jaar, halveerde die van de Vijfsterrenbeweging. De partij bleek steken op 17 procent. Het verstandshuwelijk tussen de onder ling zeer verschillende partijen wordt hier door verder aan het wankelen gebracht. Salvini liet direct na de uitslag weten dat de samenwerking met de Vijfsterrenbewe- ging niet in gevaar is, maar sprak wel over een andere koers voor de regering. Salvini zal zijn winst willen laten gelden. Hij kon digde al aan dat de beloofde belastingverla ging er na de zomer aankomt en dat ook een door de Vijfsterrenbewe- ging gehate hogesnelheidslijn bij Turijn er zo snel mogelijk komt. Het is de vraag of de Vijfsterrenbeweging bereid is mee te buigen nu ze inziet dat de sa menwerking met de Lega een groot deel van haar elec toraat heeft weggejaagd. (Eveline Rethmeier) In Hongarije heeft premier Viktor Ortón weer de absolute meerder heid gehaald met zijn partij Fidesz. Een stuk zuidelijker, op Malta, deed premier Joseph Muscat het zelfde met zijn Arbeiderspartij. Het toeval wil dat beide landen scherp in de gaten worden gehou den door de Europese Commissie én het parlement vanwege het aantasten van de normen en waar den van de EU. Er liggen beschul digingen van corruptie, het belem meren van de vrijheid van me ningsuiting en het inperken van de onafhankelijke rechterlijke macht. De kiezer was daar blijk baar niet van onder de indruk. De Oostenrijkse minderheidsre gering is gisteren gevallen nadat in het parlement een motie van wan trouwen tegen het kabinet van bondskanselier Sebastian Kurz was aangenomen. De positie van de leider van de conservatieve ÖVP stond onder druk nadat hij onlangs een einde maakte aan de regeringssamenwerking met de rechts-populistische FPÖ. Vicekanselier Heinz-Christian Strache trad zaterdag noodge dwongen af. De FPÖ trok daarop al haar ministers terug. De populisti sche partij stemde gisteren voor de motie van wantrouwen waardoor er een meerderheid ontstond om de regering weg te sturen. Kurz schreef na het aftreden van alle FPÖ-ministers nog nieuwe verkie zingen uit. Dat leek hem aanvan kelijk niet al te veel te deren, want zijn ÖVP kreeg zondag 7 procent meer stemmen. De FPÖ verloor 2 procent. Ook in Griekenland ko men er nieuwe verkiezingen, zij het niet door een corruptieschan daal. Syriza, de partij van premier Alexis Tsipras, werd ruim versla gen door de conservatieve opposi tiepartij Nea Dimokratea. Die voerde niet alleen een succesvolle campagne met belastingverlagin gen en lastenverlichting voor ge zinnen, maar wist ook te profite ren van het gedoe rond de naam van buurman Macedonië (die naam wordt exclusief geclaimd door de Grieken). Tsipras haalde zich de woede van veel landgeno ten op de hals door akkoord te gaan met 'Republiek Noord-Mace- donië'. ,,Politieke zelfmoord", noemde een oppositieleider het. In Polen, een van de grote lan den in de EU, sloeg de PiS van Jaro- salw Kaczynski haar slag. De rege ringspartij, ook al onder vuur we gens het schenden van de Euro pese waarden, haalde een overtui gende 43 procent van de stemmen binnen. Een blok van oppositie partijen, de Europese Coalitie, bleef steken op 38 procent. De rest volgt op grote afstand. Het tekent de verdeeldheid in het land, en be looft ook een spannend gevecht bij de parlementsverkiezingen dit na jaar. dinsdag 28 mei 2019 GO ationale politiek Stembus als tussentijdse opiniepeiling pese. Er zijn twee leiders, in Hongarije en Malta, die via de verkiezingen nog maar eens de bevestiging hebben gekregen (van hun eigen bevolking, in elk geval) dat ze op de goede weg zijn. Mark van Assen Brussel Sebastian Kurz zwaait het parlement gedag. foto reuters De partij van de Griekse premier Tsipras werd ruim verslagen. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5