ZEELAND 11 ACTIVITEIT ZUYLEN Begraven worden terwijl je nog leeft. Het klinkt als het begin van een spannend boek, maar uitvaartverzorger Zuylen in Breda deed het gisteren gewoon. Zo wil ze het afscheid laagdrempeliger maken. Zo namen vrienden en fa milie afscheid van Begijn hofbewoonster Cora van Beek. De Bredase kijkt zelf, in de regiekamer van Begraafpark Zuylen,van een af standje mee. Het eerste dat opvalt bij het betreden van het uitvaartcentrum is hoeveel een neppe begrafenis lijkt op een echte. In de zaal zitten zo'n 50 treu rige gezichten, er branden kaarsen met kruisen en uit de speakers zingt Frank Sinatra wat over de goede oude verleden tijd. Waardigheid Niet veel later wordt de kist onder het geluid van kerkklokken binnengedra gen. Ook deze symbolische handeling wordt in alle ernst en waardigheid uit gevoerd, net als de speeches die daarop volgen. Zo typeert Hans Veels, voor zitter van de Klokkenluidersgilde Breda, Van Beek als een strijdbare en sociale vrouw. ,,Ze was vriende lijke voor iedereen, met passie voor Breda en vooral voor het Begijn hof." Het publiek leert hierna over Van Beeks voorliefde voor speci- aalbieren, over gezelligheid bij café De Kleine Wereld en dat ze lange tijd de enige vrouwelijke klokkenluider van de stad was. Kortom, duidelijk een mens die door velen gemist zal worden. „Prachtig", fluistert de 'overleden' Van Beek in de regiekamer onder tussen zachtjes. Tijdens het afscheid nemen van de kist buiten begint het iets meer op te vallen dat deze niet al leen fysiek leeg is, maar ook men taal. Normaal is het laten zakken van de grafkist immers een treu rig hoogtepunt van een dienst. Nu heerst er vooral opluchting en Fijn dat jullie er waren en tot de volgende keer hangt er een ietwat jolige sfeer in de lucht. De Palestinasjaal die op de kist lag, hangt ondertussen al weer om de nek van Van Beek. Deze laat grijnzend weten dat de mensen nog lang niet van haar af zijn. ,,Fijn dat jullie er waren en tot de volgende keer", besluit ze. Tijdens het naborrelen vertelt Van Beek dat een droom in ver vulling is gegaan. ,,Ik heb altijd al een keer op mijn eigen begrafenis willen zijn en dan zien en horen wat ze over je zeggen." Tegelijkertijd zijn er wel min der bezoekers gekomen dan Van Beek had gehoopt. Sommige mensen hadden al een verjaardag staan. Anderen zeiden direct eer lijk dat ze geen nep-begrafenis wensten te bezoeken. Nichtje Jo- landa kan die reactie wel begrij pen. Zelf vond ze de begrafenis bizar en typisch iets voor haar tante. ,,Je moet het noodlot niet tarten, vind ik." Meerwaarde Vriendin Mari-Janne Krooswijk ziet daarentegen wel de meer waarde van de ceremonie. Hoewel ze Van Beek al decennia kent is het contact de laatste tijd wat verwa terd. ,,Door deze begrafenis word je wel met de neus op de feiten ge drukt, het kan zo voorbij zijn." Of de begrafenis voor levende mensen bij Zuylen een vervolg krijgt is nog niet duidelijk. Wel gaat het uitvaartcentrum de mo gelijkheid serieus bestuderen. Volgens communicatiemanager Anne Marie Scheepers kan er na melijk best behoefte bestaan voor zo'n service in Nederland. ,,We kregen heel veel telefoon tjes met de vraag of het echt be staat. We merken dus wel dat het leeft." dinsdag 28 mei 2019 M Cora van Beek (r) zit tijdens haar uitvaart, ter ere van haar leven, in de regiekamer van Begraafpark Zuylen. FOTO'S JORIS KNAPEN/PIX4PROFS Cora van Beek geniet van haar eigen begrafenis Freek de Swart Breda -Cora van Beek Blik op de regiekamer van Zuylen. Van Beek luistert naar de mooie toespraken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 56