Mishandeling volgens rechter noodweer II Computerstoring rond kwijtschelding 10 ZEELAND Gierzwaluwen kunnen tachtig nieuwe woningen betrekken in het Vlissingse Middengebied. Marcel Modde Zierikzee Joppe werd pas 15 mei geïnfor meerd over de precieze impact van de problemen met de nieuwe computersoftware bijSabewa. Daardoor ging het mis met de au tomatische kwijtschelding. Voor meer dan de helft (177 mensen) werd het euvel snel hersteld. Maar 104 mensen weten nog steeds niet goed waar ze aan toe zijn, aldus de wethouder. Zij heb ben slechts een gedeeltelijke of zelfs helemaal geen kwijtschel- Het is zeker niet de eerste keer dat dit traject bij Sabewa niet goed loopt ding gekregen, terwijl ze daar wel recht op hebben in verband met hun lage inkomen. Een aantal heeft noodgedwongen belasting betaald, vertelt de wethouder bo zig, en anderen zijn geconfron teerd met een invorderingstraject. Elf mensen hebben een beroep schrift lopen tegen de geweigerde kwijtschelding. Onder de gedu peerden zijn tien inwoners van Schouwen-Duiveland. Sabewa Zeeland behandelt de kwijtscheldingsverzoeken voor de Zeeuwse gemeenten en het water schap. Door die combinatie van alle belastingen komen inwoners eerder in aanmerking voor de las tenverlichting, dan wanneer dat voor beide instanties afzonderlijk zou worden beoordeeld, somt Joppe het belangrijkste voordeel op. ,,Maar dan moet het natuurlijk wel goed werken. En het is zeker niet de eerste keer dat dit traject bij Sabewa niet goed loopt." Joppe heeft volgende maand een gesprek met het bestuur van de gemeen schappelijke regeling over de kwestie. MIDDELBURG De 22-jarige Vlis- singer A.G. is gisteren door de Mid delburgse rechtbank veroordeeld tot een straf van 6 maanden waar van 2 voorwaardelijk voor een hasj- deal en verboden wapenbezit. Zijn leeftijdsgenoot B.L. uit de gemeente Veere kwam er beter vanaf met een geldboete van 550 euro. De recht bank volgde daarmee niet de eis van de officier, namelijk 14 maanden cel en een taakstraf van 120 uur. De mannen hebben vorig jaar een man zwaar mishandeld toen hij met een vuurwapen de woning van G. binnenkwam. De rechtbank oor deelde dat er sprake is van een noodweersituatie en ontsloeg hen daarom van rechtsvervolging. Maar G. wordt wel veroordeeld voor het in bezit hebben van hasj, het dealen hierin en voor verboden wapenbe zit. ,,Verdachte heeft bij het dealen alleen oog gehad voor zijn eigen ge win'', zo oordeelt de rechtbank. Ook het dragen van een vouwmes ziet de rechtbank als een onaan vaardbaar risico. Hiervoor moet de Vlissinger een geldboete van 225 euro betalen. L. heeft het vuurwapen verstopt na de worsteling in de woning van G. en maakt zich hiermee ook schuldig aan verboden wapenbezit. MIDDELBURG De 53-jarige A. W. uit Oud-Vossemeer is gisteren in Middelburg veroordeeld tot een taakstraf van 240 uur plus een voorwaardelijke celstraf van vier maanden. Voor het misbruiken van zijn stiefdochter werd twee weken geleden nog een taakstraf van 200 uur geëist. De 20-jarige stiefdochter van de man heeft het Syndroom van Down en daarmee het niveau van een kind van vier. Naast de opge legde taakstaf moet W. een schade vergoeding van 2802 euro betalen. De rechtbank kwam tot een hogere straf omdat zij vond dat de geëiste straf geen recht doet aan de ernst van het misdrijf. Verder heeft de rechtbank rekening gehouden met de proceshouding, dat hij een blanco strafblad heeft en psychi sche hulp heeft gezocht. Het gebeurde op kerstavond in 2017. Na een drankje in het dorp ging W. naar huis, waar hij naar de slaapkamer van zijn stiefdochter ging en haar betastte. Ook zou ze hem hebben bevredigd. De vrouw raakte daarna psychisch in de pro blemen. Een claim van 6000 euro werd niet ontvankelijk verklaard. L'Escaut Woonservice heeft op zeven plekken in de buurt van het Rave- steijnplein in totaal tach tig nestkasten opgehan gen. De kasten moeten gierzwalu wen onderdak bieden als de vogels niet langer onder de daken van woningen aan het Ravesteijnplein kunnen nestelen. De huizen aan en om dat plein worden eind dit jaar of begin volgend jaar afgebro ken. Vooruitlopend op de sloop van de huizen, waarvan meer dan de helft al is verlaten, heeft L'Escaut in samenspraak met leden van de Vogelwerkgroep Walcheren nest kasten op diverse plekken in de wijk opgehangen. ,,De gierzwaluw is een beschermde vogel die terug keert naar zijn oude nestelplek. Als die oude plek niet beschikbaar is, zoekt de vogel in de buurt naar al ternatieven. Wij zijn wettelijk ver plicht om voor nestkasten in de omgeving van het Ravesteijnplein te zorgen", verklaart Fikri Bou- zambou. Hoekhuizen De manager vastgoed haast zich eraan toe te voegen dat L'Escaut die verplichting met liefde na komt. De Vogelwerkgroep ver richtte eerder tellingen en heeft voorstellen gedaan voor vesti gingsplaatsen van de kasten. L'Es- caut heeft vervolgens bewoners van, vooral hoekhuizen, aan onder meer de Rozengracht, Sottegem- straat en Ridderspoorlaan ge vraagd of ze akkoord gingen met nestkasten aan hun gevel. ,,Hoewel sommige bewoners wat vragen hadden, heeft nie mand geweigerd", weet Bouzam- bou. Irfan Bhoelan bevestigt dat hij en zijn familie instemden met het ophangen van zestien nestkas ten aan de Schuitvaartgracht, aan de zijgevel van hun huurhuis aan de Sottegemstraat. ,,We zijn een beetje bang voor stankoverlast door uitwerpselen en voor onge dierte. Maar er is ons verzekerd dat we geen last van de zwaluwen krijgen." Marcel Falhaber en Mies Hame link zijn niet bang dat de zwalu wen voor overlast zorgen. Aan de zijgevel van beider woningen aan de Ridderspoorlaan, respectieve lijk op de hoek met de Pioenlaan en de Rozengracht, hangen sinds enkele weken tien nestkasten. Zo- Ik denk dat ze dit jaar nog niet hier nestelen, want ik heb nog geen gierzwaluw gezien wel Hamelink als Falhaber meldt dat de woningbouwvereniging keurig heeft laten vragen of ze de kasten mocht ophangen. ,,Mooi dat die vogels hier terechtkunnen. Maar ik denk dat ze dit jaar nog nestelen aan het Ravesteijnplein, want ik heb nog geen gierzwaluw gezien", zegt Hamelink. Bouzambou benadrukt dat de kasten er tijdelijk hangen. ,,Bij de bouw van nieuwe huizen aan en om het Ravesteijnplein houden we rekening met de gierzwaluw. In het ontwerp van het dak of de vorm van de pannen komen uit sparingen of hobbels, die het mo gelijk maken dat de gierzwaluw er nestelt." dinsdag 28 mei 2019 VL Sabewa dupeert bijna300mensen Het computerprobleem bij Sa bewa begin dit jaar heeft bijna driehonderd mensen in Zeeland getroffen. Ongeveer een derde zit nog altijd in onzekerheid over kwijtschelding van ge meentelijke en waterschapsbe lasting. ,,Heel vervelend, omdat het toch al zo'n kwetsbare groep is", aldus een getergde wethouder financiën Daniël Joppe (CDA) van Schouwen- Duiveland. Wethouder Daniël Joppe. -Daniël Joppe, wethouder Schouwen-Duiveland Veilig plekje voor zwervende zwaluwen René Hoonhorst Vlissingen Mies Hamelink heeft aan de zijkant van haar woning aan de Ridderspoorlaan in Vlissingen tien nest kasten voor gierzwaluwen gekregen. foto dirkjan gjeltema -Mies Hamelink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55