Zomerfilm Hulst breidt uit voor 10e verjaardag Open dagen Pladdet goed voor zo'n 5000 bezoekers 7 Gezocht: nieuwe naam voor basisschool Schoondijke WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN REÜNIE De Molukse woonoorden in het West-Zeeuws- Vlaanderen van de jaren 50 zijn een onderbelicht stuk Sluise geschiedenis. Daar komt verandering in, met een reünie en een expositie. I r is weinig bekend over de Molukse woonoor den die tussen 1951 en 1962 bewoond werden I in West-Zeeuws- Vlaanderen. Te weinig, vindt een werkgroep die de geschiedenis te rug tot leven brengt. Negen oud bewoners van kamp Wilgenhof in Oostburg houden op zaterdag 15 juni een reünie voor alle oud-be woners en West-Zeeuws-Vlamin gen, in het Ledeltheater in Oost burg. In samenwerking met de ge meente Sluis is de reünie uitge groeid tot een cultureel project. Begin jaren 50 kwamen er dui zenden Molukkers naar Neder land. De mannen, die in het Ne derlandse leger hadden gevochten, moesten Indonesië verlaten nadat de voormalige kolonie onafhanke lijk werd. Hele gezinnen werden gehuisvest in kampen, oftewel woonoorden. In West-Zeeuws- Vlaanderen waren er vier. In Oost burg (Wilgenhof), Aardenburg (Rodanborgh), Breskens (De Ha ven) en Groede (Duinhof). De vijftigers en zestigers van de werkgroep waren destijds kinde ren en wonen inmiddels door heel Nederland. Maar de verhalen over en herinneringen aan West- Zeeuws-Vlaanderen zijn er nog steeds: over het leren van een nieuwe taal, het koude klimaat en de eerste kennismaking met sneeuw: 'Water waar je op kunt lo pen'. De behoefte aan een reünie is groot, merken John Pattiiha (Utrecht), Juul Mustamu (Boven- smilde), Ana Luhulima (Leerdam), Kitty Luhulima (Utrecht) en Wim Kipuw (Leer dam) van de werkgroep. De reünie wordt groots aange pakt en de Zeeuwse en de Mo lukse cultuur staan centraal. Zo is er Molukse muziek, maar treedt ook het Zwinkoor op en wordt de Cadzandse klederdracht gede monstreerd. John: ,,De Zeeuwse cultuur is belangrijk. We hebben een gemeenschappelijke geschie- De Zeeuwse cultuur is ook belangrijk. We hebben een gemeenschappelijke geschiedenis denis. We willen ook weten wat voor impact de woonoorden had den op de mensen hier, wij speel den ook met Hollandse vriendjes." De werkgroep hoopt dat er leef tijdsgenoten uit West-Zeeuws- Vlaanderen op de reünie komen. De kaarten vliegen de deur uit en er worden steeds meer foto's gedeeld in de Facebookgroep 'Reü nie kamp Oostburg, Groede, Bres- kens en Aardenburg'. Tijdens de reünie worden ook oud-bewoners geïnterviewd en er wordt infor matie verzameld door gemeente archivaris Geert Stroo. Die info wordt gebruikt voor een expositie, die in 2021 in het Sluise belfort te zien is. Er zijn dan onder meer fo to's en gebruiksvoorwerpen uit de periode 1951-1962 te zien, een ma- quette van kamp Oostburg en een geanimeerde video van het woon oord. De expositie moet ook scho lieren iets meer vertellen over de geschiedenis van hun gemeente. John: ,,Er is te weinig aandacht voor en kennis van de woonoor den. Het is natuurlijk leuk voor ons om weer bij elkaar te komen, maar we vergaren ook een stuk ge schiedenis." SCHOONDIJKE Hoe gaat de nieuwe basisschool van Schoon- dijke heten? Inwoners mogen daar over meedenken. Op beide locaties van basis school Sint Petrus-De Wegwijzer staat tot eind juni een ideeënbus. Schoondijkenaren kunnen daar suggesties in doen voor een nieuwe naam. De leerlingen ne men vanaf januari 2020 hun in trek in een nieuw multifunctio neel centrum (mfc) en daar hoort ook een nieuwe schoolnaam bij. Ook de kinderopvang en het dorpshuis krijgen een plek in het mfc, dat om de gymzaal wordt heen gebouwd. BIERVLIET De open dagen van machinefabriek en -leve rancier Pladdet bij Biervliet hebben zo'n vijfduizend be zoekers getrokken. ,,We genieten met z'n allen nog na", vertelde receptioniste Tamara van Cadsand gisteren. Zij stond bij de toegang tot het terrein van Pladdet aan de Paulinaweg en hield zo nauw keurig mogelijk het aantal pas santen bij. Het bedrijf mag ver in de pol der, tegen de Westerschelde- dijk aan, liggen; het was ge makkelijk te vinden. Bordjes verwezen al vanaf de N61 bij de Braakman naar de Paulina- weg. Van tevoren was op een grote opkomst gerekend. ,,Tien jaar geleden hebben we ook open dagen gehouden", aldus Ta mara, ,,en toen kwamen er ook al drieduizend mensen." Afge lopen vrijdag was goed voor 2200 bezoekers, de zaterdag voor zo'n 2800. Pladdet vierde het 75-jarig bestaan. Kunstmestfabriek Yara in Sluiskil-Oost hield zaterdag open dag ter ere van het 90-ja- rig bestaan. Tegen de 1500 mensen hebben daaraan deel genomen. Zomerfilm Hulst grijpt de tiende editie aan om het evenement flink uit te breiden. De openluchtbios coop viert de verjaardag samen met pop-up cinema Koning van Enge land. Tijdens Zomerfilm bekijken be zoekers een film op een scherm van 52 vierkante meter op het Molen- bolwerk. Dit jaar zijn er extra film vertoningen op het grote doek. In speciale containers worden kort films gedraaid, in samenwerking met 'De Koning'. Het MMP Short Film Festival Network regelt de programmering van deze 'bijzon- dere, ontroerende en soms ook hu moristische kortfilms', aldus de or ganisatie. Ook voor de jeugd is er deze keer meer te doen. 's Middags kunnen zij kinderfilms kijken op het grote doek. Dat was voorheen onmogelijk, omdat het dan te licht was, maar de organisatie huurt voor de gelegenheid ledschermen. Die zijn ook met daglicht te gebruiken. Programma Zomerfilm maakt in de loop van juni bekend welke films vertoond worden en komt dan ook met meer nieuws over de aanvangstijden, het muzikale en culinaire programma. De tiende editie is op vrijdag 16 en zaterdag 17 augustus. dinsdag 28 mei 2019 VL Aandacht voor Molukse woonoorden Sophie Stockman Oostburg John Pattiiha, Juul Mustamu, Ana Luhulima, Kitty Luhulima en Wim Kipuw (vlnr) zijn vijf van de negen leden van de werkgroep, die de ge schiedenis van de Molukse woonoorden in West-Zeeuws-Vlaanderen terug tot leven brengt. foto boaz timmermans -John Pattiiha, lid werkgroep De reünie wordt op zaterdag 15 juni gehouden van 11.00 tot 23.00 uur. Kaarten a 12,50 euro (kinde ren tot twaalf jaar betalen 5 euro) zijn te koop via het Ledeltheater. Bob Maes Hulst GUIDO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54