p J 7 Ellen Kik- Duinhouwer (59) runde samen met haar man Hans 30 jaar lang een bakkerij in Brouwershaven. Nadat het bedrijf in 2008 werd verkocht, zocht en vond zij een fijne baan bij Bibliotheek Oosterschelde. BIBLIOTHEEK MEDEWERKER TAALHUIS i Ik werk op Schouwen- L\ Duiveland e ontsluiting van Schouwen-Dui- j veland met de aanleg van de fGrevelingendam deden Ellens ou ders in 1965 be sluiten vanuit Rotterdam maar eens in Brouwershaven op vakan tie te gaan. Haar opa en oma had den tenslotte ook al Zeeuwse wortels. Om een lang verhaal kort samen te vatten: Ellen was veer tien toen ze in Brouwershaven bakkerszoon Hans Kik ontmoette. Het bleek liefde voor het leven. In 1979 zetten zij beiden het familie bedrijf met bakkerij en winkel voort. ,,Dat was hard werken, maar altijd met veel plezier dank zij het contact met zoveel men sen'', zegt Ellen. ,,Onze twee kin deren wilden echter een andere richting op en toen hebben we het bedrijf uiteindelijk verkocht. Na een halfjaar even lekker niks doen, ben ik toen spontaan een uitzendbureau binnen gestapt. Daar was een vacature voor inval kracht bij Bibliotheek Ooster- schelde voor tien uur per week. Die baan kreeg ik en zo heb ik in drie jaar tijd alle vestigingen in de regio leren kennen.'' Voor Ellen was de stap van brood naar boeken niet eens zo heel groot, want ook in de biblio theek gaat het immers om contact met mensen. Haar werk is in de loop der jaren flink uitgebreid en concentreert zich nu in Zierikzee, nadat zij eerst nog front-office medewerkster in de bibliotheken in Zierikzee én Tholen is geweest. „Hoewel ik het voor mezelf heel prettig vind om hier te werken, heb ik de sluiting van de biblio theek in een stadje als Tholen wel betreurd'', zegt Ellen. Zij heeft Bij de self-service help ik mensen graag op weg door uitleg te geven over de apparatuur binnen haar werk veel nieuwe ontwikkelingen meegemaakt. Lo gisch en noodzakelijk om als bi bliotheek in de huidige tijd te kunnen blijven functioneren, vindt ze zelf. ,,Met de self-service bij lenen en terugbrengen van boeken help ik mensen graag op weg. Uitleggen hoe de apparatuur werkt, zodat ze het een volgende keer zelf kunnen. En tussentijds gesprekjes over boeken en titels adviseren die hen wellicht zullen aanspreken.'' Naast gastvrouw zijn, besteedt Ellen een aanzienlijk deel van haar tijd aan het Taalhuis, een vrij nieuw onderdeel van de biblio theek. Het is bedoeld voor ieder een die moeite heeft met lezen, spreken of schrijven in het Neder lands. Dat kunnen immigranten zijn, maar ook mensen die het Nederlands als moedertaal heb ben. ,,Ik vind het een mooie uit daging om vrijwilligers te vinden die zich voor verschillende onder delen willen inzetten. Bijvoor beeld mensen die een zogeheten taalmaatje willen zijn om iemand beter op weg te helpen in het ge bruik van de Nederlandse taal of vrijwilligers voor het Taalcafé voor nieuwe inwoners.'' Volgens Ellen is het bij laaggeletterdheid vooral een kwestie van mensen over een bepaalde schroom heen helpen om bij het Taalhuis aan te kloppen. In dat verband is zij blij met de samenwerking met wel zijnsorganisatie SMWO. ,,Daar- naast is het fijn om vrijwilligers bij het Taalhuis in samenwerking met deskundigen van Scalda een training te kunnen aanbieden'', zegt Ellen. Zij laat er geen twijfel over bestaan dat de bibliotheek naast boeken dus nog veel meer te bieden heeft. dinsdag 28 mei 2019 SD i In de wekelijkse rubriek, Ik werk op Schouwen-Duiveland, vertelt iemand over zijn werk op het ei land. In deze aflevering: Ellen Kik- Duinhouwer. Ali Pankow Zierikzee - Ellen Kik-Duinhouwer Ellen vindt het een mooie uit daging om vraag en aanbod in het Taalhuis bij elkaar te bren gen. FOTO'S DIRK JAN GJELTEMA O. snkh'uv l t-NGHL Ellen Kik: ,,Het is zo leuk om met mensen over boeken te praten en hen allerlei titels aan te bevelen.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50