Britten geven May fikse draai om de oren Duitse coalitie krijgt slaag Le Pen wint in Frankrijk 4 /o6\ EUROPESE VERKIEZINGEN UITSLAGEN De verkiezingen voor het Europees Parlement hebben niet alleen de verhoudingen in Brussel flink opgeschud, maar leverden ook op nationaal niveau een nieuwe realiteit op. Wat zijn de gevolgen voor de politieke orde in Groot-Brittannië, Frankrijk, Spanje, Italië, Duitsland en België? Engeland Duitsland Frankrijk Waar Frans Timmermans in Nederland de PvdA uit het moeras wist te trek ken, had hij als sociaalde mocratische Spitzenkandi- dat in Duitsland bedui dend minder succes. De SPD kreeg een ongenadig pak rammel van de kiezer (min 12 procent). Zelfs in het historisch rode Bre men is de partij voor het eerst in 73 jaar achter de christendemocraten ge ëindigd. ,,Hoe komen ze ooit weer uit dit dal?" vraagt de Frankfurter Allge- meine zich af. Ook de CDU/CSU wist de kiezer niet te bekoren en verloor dik 6 procent. Daarmee heeft de huidige rege ringscoalitie fors aan ver trouwen verloren. CDU- leider Annegret Kramp- Karrenbauer (foto) gaf meteen maar de schuld aan haar voorganger (en huidige bondskanselier) Angela Merkel: onder haar leiding was de dynamiek en de overtuiging verdwe nen. De Groenen hebben echter voor de grootste verrassing gezorgd. Zij verdubbelden in omvang en zijn nu de tweede partij van Duits land. On der aan voering van de Duitse Ska Keiler en de Neder lander Bas Eickhout voerden zij een Euro pese cam- pagne die vooral gefocust was op klimaat en, inder daad, Europa. De rechts- populistische AfD won ook, maar niet zoveel als verwacht. Volgens partij leider Alexander Gauland komt dat door een corrup tieschandaal in Oosten rijk, waar de geestverwan ten van de FPÖ bij betrok ken zijn. (Mark van Assen) Steve Bannon was er speciaal voor naar Parijs gekomen. De ex-adviseur van Donald Trump en informeel adviseur van Marine Le Pen voorspelde dat Frankrijk het 'Ground Zero' van het nieuwe Europa zou worden. En vanuit zijn 8000 euro per nacht kostende suite in het luxueuze vijfsterrenhotel Bris tol wilde hij dat graag zelf meemaken. Steve Bannon kreeg voor een deel zijn zin. Marine Le Pen won de Europese verkiezingen in Frankrijk. Maar: met mini male voorsprong op de partij van president Macron. De rechtspopulisten kregen 23,1 procent van de stemmen, de linksliberalen kregen 22,4 pro cent. En alle andere partijen bleven op grote achterstand. Alleen de Franse 'Groenen' de den het opmerkelijk goed en kregen 50 procent meer stem men dan bij de vorige EU-ver- kiezingen. Marine Le Pen vroeg presi dent Macron in een eerste re actie om meteen nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. De uitslag zou een klap in het ge zicht van de regering zijn. Maar in het regeringskamp heerst juist opluchting. Zon dag stemden net zoveel men sen op de partij van Macron als bij de eerste ronde van de pre sidentsverkiezingen, twee jaar geleden. Dat zou betekenen dat hij een vaste electorale ach terban heeft, ondanks zijn da lende populariteit en de pro testen van de Gele Hesjes. (Frank Renout) Het nieuwe Europees Parlement De overdonderende winst van de Brexit Party van Nigel Fa- rage bij de Europese verkiezin gen in Groot-Brittannië geeft een helder signaal aan de rege ringspartij van premier The resa May. De kiezers hebben haar onvermogen om het land uit de EU te halen snoeihard afgestraft. Zonder koerswijzi ging wordt de Conservatieve Partij weggevaagd bij de vol gende landelijke verkiezingen. De massale steun voor de Brexit Party (33 procent) ver taalde echter niet eenduidig het geluid van de uiterst ver deelde natie. Uitgespro ken pro-EU-partijen haalden gezamenlijk 41.5 procent van de stemmen. De roep om een tweede referendum was mogelijk nog sterker dan de wens om de EU vaarwel te zeggen. Deze bood schap moet La bour, dat geen duidelijk standpunt over de brexit in neemt, zich ter harte nemen. Labour (14.6 pro cent) gaf weliswaar minder terrein prijs dan de Conserva tieve Partij (8.8 procent), de nederlaag was er niet minder pijnlijk om. Toch geldt de zege van de Brexit Party vooral als een afstraffing van de aftre dende May en haar onderling vechtende kabinetsleden. Haar opvolger zal daarom ten koste van alles landelijke verkiezin gen willen voorkomen. Met een harde brexit ('no deal'), de boodschap van Farage, als meest logische strategie. Of dat lukt, lijkt na de poli tieke aardverschuiving de vraag. De loopgraven in Westminster zijn door de zege van Farage en de fikse terreinwinst van eu- rogezinden alleen maar verder uitgediept. (Geert Langendorff) dinsdag 28 mei 2019 GO EU-stemmina dre na in de Kijk op de site voor de uitslagen per gemeente Voorlopige zetelverdeling d.d. 27 mei 2019, 09.00 uur NIEUW OUD Europees Links (GUE/NGL) EZI Christendemocraten (EVP) I Sociaal-democraten (S&D) Conservatieven en Hervormers (ECR) I Groenen/Vrije Europese Alliantie Vrijheid Directe Democratie (EFDD) I I Liberalen (ALDE) Europa van Naties en Vrijheid (ENF) Hl Niet aan fractie gebonden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4