Permanente poëzieroute opent tijdens Ellemeeting IN DE REGIO 6 Pleidooi van Jet van Gent II MIJN DORP, MIJN STAD Esme Soesman Zierikzee Daarmee lever je als gemeente een bijdrage aan de biodiversiteit, ter wijl je gaandeweg ook plaatsen cre ëert waar mensen te midden van nieuwe natuur en historie tot be zinning kunnen komen. ,,Begraaf- plaatsen zijn nu vaak maar kale be doeningen. Natuurlijk, als er ie mand begraven wordt, moet je zor gen dat daar mensen bij kunnen Je maakt nieuwe natuur op een terrein waar veel kostbaar erfgoed staat -Jet van Gent staan. Maar dan blijft er genoeg ruimte over om bloemen te laten groeien. Het is hartstikke mooi en je voegt een extra dimensie toe. Je maakt eigenlijk nieuwe natuur op een terrein waar heel veel kostbaar erfgoed staat. Erfgoed dat je niet wilt verliezen." Van Gent maakt zich al langer druk om behoud van fune rair erfgoed. Als het aan haar ligt wordt er niets geruimd, maar wordt, wanneer dat nodig is, gewoon een nieuw stuk land in gebruik geno men. ,,We hebben zo'n groot eiland. Het duurt wel even tot het hier vol ligt met begraafplaatsen. Maar ik weet ook dat dat idee niet haalbaar is." Dus pleit ze - ze heeft een motie in de maak - voor omvorming van begraafplaatsen naar 'bloeiende monumenten'. Dat kan door maatwerk worden bereikt. Funerair deskundige Leon Bok heeft in kaart gebracht wat er aan bijzonderheden op de 21 be graafplaatsen van Schouwen-Dui veland te vinden is. Ook zou er op op basis van gesprekken met stads en dorpsraden een lijst kunnen worden opgesteld van overleden personen die een bijzondere bete kenis voor de samenleving hebben gehad. Met die twee documenten in de hand moet het volgens Van Gent mogelijk zijn een zorgvuldiger af weging te maken bij het ruimen. Alle vrijkomende ruimte kan volge- zet worden met onderhoudsvrien- delijk groen. Het kan ook gebeuren dat grafbedekking wordt verwij derd maar dat de staande steen blijft staan. Dat betekent nog meer ruimte voor biodiversiteit. Op oude begraafplaatsen die niet meer in ge bruik zijn, kunnen meerjarige bloe- menmengsels worden ingezaaid. De gemeente Schouwen-Duive- land is volop bezig met het uitknob- belen van plannen op basis van de scan die begraafplaatsenspecialist Bok heeft gemaakt. Het plan is om met betrokken (erfgoed)organisa- ties rond de tafel te gaan om tot een plan van aanpak te komen. De mo tie die Hart voor Schouwen-Duive- land in de maak heeft, wordt don derdag 6 juni ingediend. Het barst van de plannen in het kustdorp dat zich meer en meer als kunstdorp wil presenteren. Met schilders als Kees Valk en Sil van Mil en schrijver Anne-Marie Maartens (stichting Korreltje Zee zout) in huis broeide het op het dorp al langer. Vorig jaar zomer zette Maartens een tijdelijke poë- zieroute op poten. Op vijftien grote doorzichtige platen, neerge zet tussen dorp en strand, waren de vijftien sonnetten te lezen die ze schreef met Bas Jongenelen: 'De hemel strooit zijn sterren aan de kant'. Over een route van drie kilometer worden permanente borden geplaatst Deze ode aan het Zeeuwse land schap bood fotogenieke doorkijk jes en moedigde tegelijkertijd aan het gedicht te lezen. Met steun van de dorpsraad Ellemeet worden nu over een route van drie kilometer permanente borden geplaatst. ,,Op hardhouten palen. Daar kun nen we 20, 30 jaar mee vooruit." Burgemeester Gerard Rabelink opent de poëzieroute om 12.00 uur met de onthulling op het Dorps plein van het Meestersonnet. Travaille Aansluitend wordt een trekpaard beslagen in de travaille, die naar Galerie Sil van Mil vertrekt. Daar is de poëzietentoonstelling 'Gou den ladders in de lucht' te zien. Ook geeft Van Mil workshops Zeeuws trekpaard tekenen. Maar- tens geeft bij het dorpsplein work shops gedichten schrijven voor jong en oud. In het Witte Huis is een expositie te zien van Kees Valk. De activiteiten van Ellemee- ting vinden doorlopend plaats tot 16.00 uur. Expositie van Scalda-studenten Excursie Natuur- en Vogelwacht Robbentochten in Grevelingenmeer dinsdag 28 mei 2019 'Kerkhof omvormen tot natuur' Eén van de borden van de poëzieroute vorig jaar. Bij strandpaviljoen Corazon ben je zo ongeveer op de helft van de sonnettenkrans. foto anne-marie maartens Jet van Gent van Hart voor Schouwen-Duiveland ziet het zo voor zich. Begraafplaatsen waar het vol staat met bloemen en on- derhoudsvriendelijke, bij- en vlin- derminnende planten. Ze pleit ervoor van de begraafplaatsen op Schouwen-Duiveland 'bloei ende monumenten' te maken. De Poëzieroute in Ellemeet wordt permanent. De sonnet tenkrans die mensen van dorp naar strand voert en weer terug wordt maandag 10 juni officieel geopend. Met de Ellemeeting wordt het culturele zomersei zoen in 'kunstdorp' Ellemeet met onder meer workshops af getrapt. Esme Soesman Ellemeet GOES Burgemeester Margo Mulder opent vandaag de expositie van bloem werken van de studen ten bloem, groen en sty ling van Scalda Groen College en cursisten Bloemstylist van Helix Learning. Van 18.30 tot 21.00 uur is iedereen welkom bij de locatie Stationspark 39. NIEUW-HAAMSTEDE Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland houdt donderdag weer haar traditionele Hemel- vaartexcursie. De excur sie gaat om 05.00 uur van start vanaf de hoek van de Badweg en de Strandweg in Nieuw- Haamstede. Rond dit tijdstip heerst er een stilte die alleen doorbro ken wordt door vogelge luiden. Aanmelden kan via nvsd.nl. OUDDORP Staatsbosbeheer begint donderdag weer met de Robbentochten. In een open sloep wordt geva ren naar de zeehonden- Zeehonden in het Grevelingenmeer. foto dirk-jan GJELTEMA kolonie in het Grevelin genmeer. Onderweg krijgen deelnemers uit leg over de Grevelingen, de eilanden en de om geving. Na donderdag is er elke zaterdag en woensdag een afvaart om 10.30 uur. Deelname bedraagt 25 euro per persoon. Reserveren: staatsbosbeheer.nl. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Oe fenavond Brassband Apollo, 20.00-22.00 uur: Boogschieten dames; BRUINISSE Dorps huis de Vanger, 20.00 uur: Yoga; BURGH-HAAMSTEDE De Schutse, 9.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; Pelgrimskerk, 20.15 uur: Yoga; BURGHSLUIS Passa- giersschip de Onrust, 15.00 uur: Natuur- rondvaart; KERKWERVE Dorps huis, 14.00-16.30 uur: Koersbal en soos; NOORDGOUWE Dorpshuis, 9.30-11.30 uur: Badminton; OUWERKERK Dorps huis, 10.00 uur: Be wegen voor ouderen; 19.00- 23.00 uur: Dartvereniging Smijt Maar Raak; RENESSE Dorpshuis, 19.15-20.15 uur: Yoga; SCHARENDIJKE Dorpshuis de Put- meet, 13.00-16.00 uur: Tekenen en Schilderen; SEROOSKERKE Dorpshuis, 14.00 uur: Bewegen op muziek, 15.15 uur: Koersbal- len; SIRJANSLAND Dorpshuis, 13.00 17.00 uur: Schilder club, 19.15 uur: Be wust en ontspannen bewegen; ZIERIKZEE Campus Cultura, Pontes Pie- ter Zeeman, 18.30 20.00 uur: Open avond Zeeuwse Mu ziekschool; FiZi, 14.00 uur: C'est ca L'amour, 20.00 uur: The White Crow. Sonnet ™l>,! De kustlijn rust, vergroot haar zoom met zand, de frictie tussen lucht en water ebt. Irv'Uiisuwe warm geworden slik staan gaatjes, ze ploppen vrolijk open en weer dieht. Een zoete schaaldierlucht stijgt op, de kant een paradijs voor mosselenadept, dan ruw gescheiden van zijn kluwen maatjes, een kokkel wijkt niet van Zijn spiergewricht. itauiMW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49