Mishandeling volgens rechter noodweer Computerstoring rond kwijtschelding Testament kan veel familieleed voorkomen én geld besparen 10 ZEELAND Marcel Modde Zierikzee Joppe werd pas 15 mei geïnfor meerd over de precieze impact van de problemen met de nieuwe computersoftware bijSabewa. Daardoor ging het mis met de au tomatische kwijtschelding. Voor meer dan de helft (177 mensen) werd het euvel snel hersteld. Maar 104 mensen weten nog steeds niet goed waar ze aan toe zijn, aldus de wethouder. Zij heb ben slechts een gedeeltelijke of zelfs helemaal geen kwijtschel- Het is zeker niet de eerste keer dat dit traject bij Sabewa niet goed loopt ding gekregen, terwijl ze daar wel recht op hebben in verband met hun lage inkomen. Een aantal heeft noodgedwongen belasting betaald, vertelt de wethouder bo zig, en anderen zijn geconfron teerd met een invorderingstraject. Elf mensen hebben een beroep schrift lopen tegen de geweigerde kwijtschelding. Onder de gedu peerden zijn tien inwoners van Schouwen-Duiveland. Sabewa Zeeland behandelt de kwijtscheldingsverzoeken voor de Zeeuwse gemeenten en het water schap. Door die combinatie van alle belastingen komen inwoners eerder in aanmerking voor de las tenverlichting, dan wanneer dat voor beide instanties afzonderlijk zou worden beoordeeld, somt Joppe het belangrijkste voordeel op. ,,Maar dan moet het natuurlijk wel goed werken. En het is zeker niet de eerste keer dat dit traject bij Sabewa niet goed loopt." Joppe heeft volgende maand een gesprek met het bestuur van de gemeen schappelijke regeling over de kwestie. MIDDELBURG De 22-jarige Vlis- singer A.G. is gisteren door de Mid delburgse rechtbank veroordeeld tot een straf van 6 maanden waar van 2 voorwaardelijk voor een hasj- deal en verboden wapenbezit. Zijn leeftijdsgenoot B.L. uit de gemeente Veere kwam er beter vanaf met een geldboete van 550 euro. De recht bank volgde daarmee niet de eis van de officier, namelijk 14 maanden cel en een taakstraf van 120 uur. De mannen hebben vorig jaar een man zwaar mishandeld toen hij met een vuurwapen de woning van G. binnenkwam. De rechtbank oor deelde dat er sprake is van een noodweersituatie en ontsloeg hen daarom van rechtsvervolging. Maar G. wordt wel veroordeeld voor het in bezit hebben van hasj, het dealen hierin en voor verboden wapenbe zit. ,,Verdachte heeft bij het dealen alleen oog gehad voor zijn eigen ge win'', zo oordeelt de rechtbank. Ook het dragen van een vouwmes ziet de rechtbank als een onaan vaardbaar risico. Hiervoor moet de Vlissinger een geldboete van 225 euro betalen. L. heeft het vuurwapen verstopt na de worsteling in de woning van G. en maakt zich hiermee ook schuldig aan verboden wapenbezit. MIDDELBURG De 53-jarige A. W. uit Oud-Vossemeer is gisteren in Middelburg veroordeeld tot een taakstraf van 240 uur plus een voorwaardelijke celstraf van vier maanden. Voor het misbruiken van zijn stiefdochter werd twee weken geleden nog een taakstraf van 200 uur geëist. De 20-jarige stiefdochter van de man heeft het Syndroom van Down en daarmee het niveau van een kind van vier. Naast de opge legde taakstaf moet W. een schade vergoeding van 2802 euro betalen. De rechtbank kwam tot een hogere straf omdat zij vond dat de geëiste straf geen recht doet aan de ernst van het misdrijf. Verder heeft de rechtbank rekening gehouden met de proceshouding, dat hij een blanco strafblad heeft en psychi sche hulp heeft gezocht. Het gebeurde op kerstavond in 2017. Na een drankje in het dorp ging W. naar huis, waar hij naar de slaapkamer van zijn stiefdochter ging en haar betastte. Ook zou ze hem hebben bevredigd. De vrouw raakte daarna psychisch in de pro blemen. Een claim van 6000 euro werd niet ontvankelijk verklaard. ADVERTENTIE Estate planner Alex van IJsseldijk geeft 3 juni twee heldere lezingen in Goes en Zierikzee ERFRECHTPLAN. www.erfrechtplan.nl 085 - 8000 100 dinsdag 28 mei 2019 PM Sabewa dupeert bijna300mensen Het computerprobleem bij Sa bewa begin dit jaar heeft bijna driehonderd mensen in Zeeland getroffen. Ongeveer een derde zit nog altijd in onzekerheid over kwijtschelding van ge meentelijke en waterschapsbe lasting. „Heel vervelend, omdat het toch al zo'n kwetsbare groep is", aldus een getergde wethouder financiën Daniël Joppe (CDA) van Schouwen- Duiveland. Wethouder Daniël Joppe. -Daniël Joppe, wethouder Schouwen-Duiveland GOES ZIERKZEE - Er bestaan veel misverstanden over de verdeling van een nalatenschap wanneer één van de twee partners overlijdt. Het merendeel van de vijftigplussers denkt dat de afwikkeling van een erfenis in Nederland prima bij wet geregeld is. Maar niets is minder waar, stelt estate planner Alex van IJsseldijk van Erfrechtplan. Volgens hem kan het opstellen van een testament mensen veel familieleed én geld besparen. 'Wie dan leeft, wie dan zorgt', wordt weieens gezegd. Toch kan het leven van een achterblijvende partner na een overlijden, los van alle verdriet en rouw, door het ontbreken van een testament op een regelrecht drama uitlopen. Door diverse wetswijzigingen in de afgelopen decennia, is het vaak onduidelijk hoe het erfrecht nu eigenlijk wettelijk is geregeld. "Met het opstellen van een testament, weten mensen vooraf al precies waar ze aan toe zijn wanneer een dierbare wegvalt" zegt Alex van IJsseldijk. "Bij verhalen over testamenten, erfenissen en nalatenschappen wordt onterecht vaak gedacht dat het iets is voor vermogende mensen", gaat Alex van IJsseldijk verder. "Binnen de huidige generatie vijftigplussers heeft dan misschien niet iedereen een kapitaal In geld op de bank opgebouwd, een groot deel heeft wel een eigen huis dat (bijna) hypotheekvrij is. Ook dat is vermogen waarover (eventueel) erfbelasting verschuldigd is." In de wet is inmiddels geregeld dat bij het overlijden van één van de ouders, de overblijvende ouder en de kinderen samen erven. De langstlevende is eigenaar van alle eigendommen en de kinderen zijn weliswaar erfgenaam maar krijgen nog niets in handen. Ze krijgen een soort tegoedbon op de overblijvende ouder. Aan de hand van een simpel rekensommetje legt Alex van IJsseldijk uit dat bij het ontbreken van een testament, het overlij den van een partner tot een financieel drama voor de achterblij vers kan leiden. "De nog levende partner heeft weliswaar een grote vrijstelling van erfbelasting, maar deze ouder moet de erfbelasting over de erfdelen van de kinderen al wel direct afreke nen. Zo'n acht maanden na het overlijden van een partner ligt de blauwe envelop op de deurmat. Als de erfenis voor het merendeel bestaat uit het huis, hoe ga je dan die erfbelasting betalen?" Alex van IJsseldijk kent meerdere voorbeelden van mensen die hierdoor in financiële problemen zijn gekomen. "Onnodig familie leed, dergelijke schrijnende situaties zijn te voorkomen door het opstellen van een testament. Maar je moet het wel even doen." Vreemd genoeg is het maken van een afspraak bij een notaris voor veel mensen nog een erg grote stap. Dat ziet Alex van IJsseldijk ook. "Mensen vrezen vaak dat het ze handenvol geld gaat kosten of dat de materie erg ingewikkeld is. En nadenken of praten over een testament is ook niet de leukste bezigheid die je kunt beden ken, dus schuiven ze het opstellen van een testament voor zich uit. Soms té ver." Erfrechtplan heeft daarom in samenwerking met een groot aantal gerenommeerde notariskantoren een laagdrempelige service ontwikkeld, waarbij op heel persoonlijke wijze een testament kan worden opgesteld. Bovendien blijven de totale kosten inzichtelijk en relatief laag. "Onze specialist komt bij de mensen thuis om de wensen en verzoeken op te tekenen en vertaalt dit naar een concept-testament in begrijpelijke taal. Na eventuele aanpassingen gaat de specialist samen met de klant naar de notaris om het definitieve testament te laten bezegelen. We verlagen niet alleen de drempel naar de notaris, we ontzorgen ook. Naast een gewoon testament, dat pas na een overlijden in werking treedt, kan ook een levenstestament familiedrama's voorkomen, legt Alex van IJsseldijk uit." "Stel, één van de twee partners wordt wilsonbekwaam, dan is het niet vanzelfsprekend dat de ander zonder meer kan beschikken en beslissen over de (gezamenlijke) eigendommen. Het is daarom verstandig om bij leven samen een volmacht vast te laten leggen in een levenstestament. Is dat niet het geval, dan zal het er in de praktijk op uitdraaien dat de partner van iemand die bijvoorbeeld door ziekte wilsonbekwaam is geworden ineens voor alledaagse zaken bij de rechter om toestemming moet vragen." De kosten voor het opstellen van een testament wegen niet op tegen de lasten die mogelijk anders voor rekening van nabestaan den en partners komen", zegt Alex van IJsseldijk tot slot. "Laat staan het onvoorziene leed dat er mee gemoeid kan zijn. Dat wens je niemand toe." Maandag 3 juni geeft Alex van IJsseldijk een tweetal lezingen over de noodzaak van een actueel testament en levenstestament. U kunt deze lezingen kosteloos bijwonen door u in te schrijven op www.erfrechtplan.nl ofte bellen met 085 - 8000100. Locatie: Fizi filmtheater Kerkhof 3 4301 BZ Zierikzee Datum: maandag 3 juni 2019 Aanvang: 13:30 uur Locatie: Wijkcentrum De Spinne Joseph Lunslaan 7 4463 CV Goes Datum: maandag 3 juni 2019 Aanvang: 19:30 uur Inschrijven kan via: www.erfrechtplan.nl 085-8000100

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42