Groninger kopje onder door aardbevingsstress NIEUWS 3 Gratis huurauto, slaapfeestje of vrij van school De ov-staking vandaag geeft veel mensen problemen om naar werk, school of belangrijke afspraken te komen. Maar bij dit soort ellende worden ook vaak creatieve alternatieven bedacht. Gratis ticket i omboeken Extra tijd voor Heren tentamen Flexplek voor i houders NS- {Business Card j Waterbus Fietsen door de IJtunnel Gratis huurauto Een dansrepetitie verzetten, lukte niet. Dus bleven ze slapen Slaapfeestje Wie rijdt er mee? Gerrit Jan Steenbergen (48) Plekje over in de auto Bart Visser (36) De resultaten van het grootschalige onderzoek naar de geestelijke ge zondheid van bewoners van het aardbevingsgebied worden van daag naar buiten gebracht. Vóór de aardbeving van Westerwijtwerd op 22 mei voelden de bewoners zich een beetje veiliger, constateren de onderzoekers. Toch had bijna de helft van de bewoners met meer voudige schade tot vorige week nog steeds een onveilig gevoel. Onderzoeker Katherine Stroebe: ,,Uit ons eerder onderzoek weten we dat ze in de put zitten. Dat uit zich lichamelijk onder meer in hartkloppingen, spierpijn en slape loosheid. Op de lange termijn vor men dat soort klachten een ge zondheidsrisico.'' De universiteit presenteerde in 2018 de eerste fase van het onder zoek. Dat richtte zich toen op de ge volgen van de schadeprocedures. Nu zijn ook die van de verster kingsoperatie op de geestelijke ge zondheid van de bewoners meege nomen. Uit interviews komt naar voren dat de voortdurende onze kerheid het leven van de gedupeer- den ontwricht. ,,Er is veel onduide lijkheid over de afwikkeling van de schade en de versterking van hun huizen. Daardoor kunnen ze niet verder. Hun levens zitten op slot.'' Volgens Stroebe zijn de gevolgen ernstig. ,,We zien levens ontsporen doordat mensen niet kunnen ver huizen, door financiële zorgen of Er is veel onduidelijkheid over de afwikkeling van de schade door gevechten met instanties. Steeds meer bewoners gaan kopje onder door de stress.'' Jaloezie Tegelijk kan de versterkingsopera tie de onderlinge verbondenheid in dorpen en wijken aantasten. Door dat mensen gezamenlijke proble men hebben, wordt de saamhorig heid aan de ene kant bevorderd. ,,Aan de andere kant steken jaloezie en afgunst de kop op. Sommigen vragen zich af waarom de ander wel wordt geholpen en zij niet. Tot op heden is het versterkingsbeleid vooral gericht op individuen en niet op de gemeenschap.'' Er moet volgens haar meer wor den geïnvesteerd in leefbaarheid, verenigingsleven en bewoners initiatieven. Stroebe vindt het opvallend dat zowel professionals als bewoners aangeven dat de aanpak te complex is. Een veelheid aan organisaties en organisatielagen vertraagt de be sluitvorming. ,,De bewoners weten niet goed hun weg te vinden in de spaghetti van instanties. Ze moeten zelf meer invloed krijgen op de plannen. De versterking moet snel ler, minder top-down en eenvoudi ger.'' Ze maakt zich ernstig zorgen over het lot van veel bewoners. Ze ervaren dat de onzekerheden alleen maar groter worden. ,,Het loopt ze over de schoenen. Ze zien geen licht aan het einde van de tunnel.'' dinsdag 28 mei 2019 Van en naar Schiphol rijden er wel wat treinen, maar het zal een drukke bedoening wor den, voorspelt de NS. KLM adviseert daarom mensen die vandaag van of naar Schiphol vliegen hun ticket om te boe ken. Gratis. Dus wie nu nog ergens in een zonnig oord in een hangmat ligt, blijf gerust nog een dagje langer. Pure ellende zo'n staking, maar zo wordt het nog leuk Op onderwijsinstellingen krij gen studenten extra tijd om zich voor te bereiden op hun tentamen: zo gelasten onder meer de UvA, de Fontys Ho gescholen, Hogeschool Win- desheim en Hogeschool Rot terdam alle tentamens af. Vaak gaan de lessen wel door, maar sommige scholen geven hun leerlingen een dagje vrij. Leuk al die collega's die je dag in, dag uit ziet, maar waarom niet eens wat andere mensen om je heen? Regus, verhuur der van kantoorpanden, biedt - zolang er ruimte is - gratis flexwerkplekken aan rond Utrecht, het drukste treinsta tion van Nederland. Voor ie dereen die een NS-Business Card kan laten zien. Altijd maar over de weg naar werk of school, waarom niet over het water? Wie woont in het gebied Rotterdam- Dordrecht kan als alternatief de Waterbus pakken: het enige openbaar vervoer in die regio dat niet staakt. De Amsterdamse IJtunnel is vandaag open voor fietsers, bromverkeer en gehandicap tenauto's. Verder mogen al leen nood- en hulpdiensten erdoor. Auto's, vrachtwagens en motoren moeten een an dere optie kiezen om van Am sterdam-Noord naar het cen trum en terug te komen, aldus de gemeente. VU-studenten die een tenta men hebben, kunnen een gra tis huurauto ophalen. De enige voorwaarde, naast de standaard verhuurvoorwaar- den, om als 'gedupeerde' stu dent van de Vrije Universiteit in Amsterdam zo'n auto mee te krijgen: neem drie mede- j studenten mee. En je moet aantonen dat je écht een ten tamen hebt. Bij de Radboud Universiteit in Nijmegen is de j #radboudride in het leven ge roepen om mensen die een lift zoeken en aanbieden naar de campus, met elkaar in contact te laten komen. Hogeschool Codarts in Rot terdam probeerde een be langrijke dansrepetitie te ver zetten, maar dat lukte niet omdat externe choreografen zijn ingehuurd. Om op tijd te zijn, bleven dertig leerlingen afgelopen nacht op school slapen. Een slaapfeestje dus. Medewerkers van make-up- winkel Kiko Milano op Amster dam Centraal boekten een hostel, op kosten van de baas. Marlies van Leeuwen Rotterdam Werk: ING, afdeling Achter stand Particulieren in Leeu warden. Route: Delfzijl- Groningen-Leeuwarden. ,,Het idee een lift aan te bie den, kwam spontaan in me op. Heb nog nooit zoiets ge daan, maar ja, ik rij leeg heen en weer. Wie bij ING zoekt nog vervoer? Ik ver trek 06.20 uur, ben rond 06.45 bij Groningen en 07.30 in Leeuwarden." Werk: HollandCasino, manager Public Affairs in Amsterdam. Route: Den Haag-Amsterdam. ,,Ik zou het erg fijn vinden mee te rijden als ik er gens moet zijn, daarom doe ik dit. Hopelijk gaan meer mensen carpoo len, dan is de kans op files kleiner.'' De geestelijke gezondheid van mensen met meervoudige aard- bevingsschade neemt gestaag af. Dat blijkt uit het onderzoek Gronings Perspectief van de Rijksuniversiteit Groningen. Mannus van der Laan Groningen - Katherine Stroebe, onderzoeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3