Bouwen met buren op plek brasserie Souburg 7 VLISSINGEN VOORMALIGE BIBLIOTHEEK dinsdag 28 mei 2019 Drie verdiepingen met liefst 21 niveauverschillen, talrijke gangetjes, kamertjes, doorsteekjes, weidse zalen, oude plafondbalken en een atrium met stalen loopbruggen. Oud bibliotheek 't Spui in Vlissingen is te koop bij inschrijving. Richtprijs 1,4 miljoen euro. De gemeente krijgt haast. Al jaren staat het gebouw af en aan te koop en von den er ondernemers er sinds de verhuizing van de biblio theek tijdelijk onderdak, met boek handel 't Spui als vaste waarde. Vo rig jaar besloot het gemeentebe stuur de verkoop bij inschrijving aan te pakken. Sinds gisteren is de inschrijving bij makelaar Ton Be gijn geopend. Op de dinsdagen 4 en 11 juni zijn er kijkdagen. Don derdag 11 juli om 10.00 uur moeten de biedingen binnen zijn. Vrijdag 19 juli wordt bekend wie het win nende bod heeft gedaan. Woensdag 24 juli gaat oud-bibli otheekdirecteur en voorzitter van de Stichting Innovatie Bibliotheek Vlissingen Kees Hamann met pen sioen. Grappig, maar dat is niet de reden, lacht Hamann. ,,Als we de normale looptijd van tien weken voor inschrijving zouden nemen, belanden we in de bouwvak. Dan zouden we het over de zomer heen moeten tillen." De stichting is eigenaar van 't Spui, maar is door de gemeente op gericht voor de bouw van 't Spui in En we zijn nog maar op de helft van de looptijd 1998. De gemeente staat wel borg voor de hypotheek op 't Spui. Bij verkoop moet die hypotheek, loop tijd 40 jaar, worden afgelost. ,,En we zijn nog maar op de helft van de looptijd", zegt Hamann. Maar voorop bij de verkoop staan de plannen die de bieders met het complex hebben. Die plannen wor- den punten toegekend naarmate die voldoen aan de wensen voor het complex in het hart van het centrum. 't Spui moet de economi sche schakel zijn tussen Oude Markt, Spuistraat en Bellamypark. En het plan moet in twee jaar tijd werkelijkheid zijn. Behoud van de boekhandel 't Spui, de enige huur der op het moment, is daar belang rijk bij. De reputatie en activiteiten van de boekhandel zijn de ge meente wat waard. De boekhandel heeft nog een huurcontract tot Techniekfabriek De overige gebruikers dragen bij aan verwarming, water en energie. Veel raakten elders dakloos. Op de eerste verdieping is sinds kort Fab- Lab Zeeland behuisd. De techni sche leer-werkplek deelt de vloer met lego-laboratorium Blokje bij Blokje. Je kunt de machines van het FabLab gebruiken voor je werk, opleiding of hobby. Er staan een 3D-printer, scanner, lasersnij der en meer. Blokje bij Blokje heeft sinds de verhuizing uit het buur- pand aan de Spuistraat de activitei ten op een lager pitje gezet. Net als Michiel Snoek van het Laboratori ummuseum Van de Sande, die op dezelfde verdieping een opstelling heeft voor chemisch onderzoek. Hun gezamenlijke idee voor een 'techniekfabriek' is nog niet hele maal van de grond, maar op af spraak kan er gewerkt worden. Op de tweede verdieping heeft Frans van der Linden sinds januari zijn sportschool. Er mag veel in het Spui. Ook wo nen. Op zolder zou je zo een appar tement kunnen bouwen, met Frans balkonnetje in de gevel voor zicht op de Jacobstoren. Veel van de voormalige oude pandjes die in het complex zijn opgenomen kunnen in een handomdraai weer een apart winkeltje worden. Met het cachet van balkenplafonds, zoals in het rijksmonumentale deel op de hoek met de Kerkstraat. Alleen Oude Markt 3, achter de gele gevel, hoort er niet bij. Dat wordt terugge- bouwd als woonhuis. De stichting huurde de ruimte van een familie met de verplichting het bij verkoop van 't Spui weer op te leveren als zelfstandig pand. Van de zomer is het af. Een bouwplannetje eenvoudig la ten landen in een wijk, dat is ach terhaald, vinden de ontwikkelaars van VG-D. Je riskeert weerstand uit de buurt en als procedures tot aan de Raad van State gaan, mis je het momentum in de woningmarkt. En er is behoefte aan appartemen- ten in de dorpskern. Vlak naast de Aldi, nu Ovaa zijn zaak wil ver plaatsen, kort op de Kanaalstraat, Paspoortstraat en Oranjeplein, waar de Souburgse bedrijvigheid is. Varianten Sinds januari zijn Rob van Aver- maete en Martin Dekker van VG-D in gesprek met de overburen over de vorm die het complex van 25 ap partementen, met elk een garage en berging, moet krijgen. De vorige ontwerpschets is unaniem verwor pen door de buurt: te massief, te donker, als een kazerne of een bun ker, zoals een overbuurvrouw het noemde. Reden om een nieuwe ar chitect van bureau WTS in te scha kelen en het water opnieuw te tes- ten. Twee varianten liet Alwin Reedijk gisteravond zien aan de veertig omwonenden en geïnteres seerden die naar De Gouwe Tuyn kwamen voor de presentatie. Reedijk kwam met het idee om de rooilijn terug te brengen tot de ori ginele gevel van de brasserie, achter de serre en daar ruimte voor groen te geven. Kneedbaar Dat viel goed. Een historiserend ge bouw, met verschillend gekleurde, verspringende gevels als gescha kelde pandjes was prettig ogend voor de zaal. Maar voor de overbu ren in het smallere deel van de straat te hoog voor de zonnestand. Een moderner ogend, maar meer 'kneedbaar' gebouw dat ruimte laat voor verschillen in dakhoogte kreeg de voorkeur. Liever twee bouwla gen aan de Vlissingsestraat en drie bouwlagen bovenop de gelijk vloerse garages aan de Karolingen- Met de komst van de appartementen komt er een einde aan vier decennia horeca op de hoek Vlissingsestraat baan, dat geeft het licht meer ruimte, vonden de buren. Meer ap partementen met uitzicht over de Karolingenburcht stemde makelaar Ben de Weerd ook heel vrolijk. Op 11 juni praten de ontwikkelaars en de buren in klein comité verder over het ontwerp en over het par keerprobleem in de straat. Dat moet niet nog groter worden, vinden aanwonenden. Romelica Met de komst van de appartemen ten komt er een einde aan bijna vier decennia horeca op de hoek van de Vlissingsestraat. In december 2015 deed Dick van Sluijs er na ruim der tig jaar de deuren dicht na de laatste kerst-salsa-avond. In de jaren 70 werden er snacks verkocht, bij snackerie Romelica. Daarna evolu eerde de zaak via namen als 't Hapje, Bar de Burcht en Moby Dick tot feestzaal. Horeca vindt de ge meente er nu niet meer gewenst. WA Voortvarende aanpak verkoop 't Spui Claudia Sondervan Vlissingen -Kees Hamann, oud- bibliotheekdirecteur 2020. Ontwikkelaar VG-D wil bouwen op de plaats van de verlaten brasserie Karolingenburcht in Oost-Souburg. Buurman Leo Ovaa doet mee met zijn motor en scooterzaak. En de overbu ren aan de Vlissingsestraat pra ten nadrukkelijk mee over hun toekomstige uitzicht. Claudia Sondervan Oost-Souburg De voormalige bibliotheek in Vlissingen. Makelaar Ton Begijn op de verdieping waar een sportschool is gevestigd. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39