II Timmermans-effect ook in Zeeland zichtbaar CLUB 5 SHOWKORPS JONGE KRACHT UIT KAPELLE De komende weken besteden we in vijf afleveringen aandacht aan de verkiezing van club van het jaar. Vandaag deel 2: Showkorps Jonge Kracht uit Kapelle blaasinstrumenten en trommels. ,,Het slaat aan. Alleen zou je het veel vaker moeten doen. Toch le vert het zo nu en dan nieuwe aan was op." De vraag naar optredens bij evenementen is groot. Het aanbod helaas steeds kleiner Met deelname aan de Club van het Jaar competitie van deze krant, wil Jonge Kracht laten zien hoe be langrijk de sociaalmaatschappe lijke functie van een muziekkorps is. ,,Het verbindt de samenleving", zegt Wilco Kok. ,,Juist omdat wij als korps de straat op gaan. Zoals tijdens de Franse Slag Mars. Mu ziek maakt zo'n evenement tot een levendig geheel en brengt mensen in beweging." Broek opvouwen Wisse ziet zelfs dat het korps voor ziet in een zekere opvoedkundige taak. ,,We leren kinderen een mu ziekinstrument bespelen, strak in het gareel lopen en zorgen dat ze hun eigen broeken op kunnen vouwen. Waar leer je dat nu nog?" Genoeg argumenten waarom Jonge Kracht kanshebber is voor de titel Club van het Jaar, als het aan Wisse ligt. Showkorps Jonge Kracht uit Kapelle heeft het niet makkelijk. Het wor stelt met een oubollig imago. Met een dalend ledental als gevolg. Tegelijkertijd zijn ze razend populair bij het pu bliek. Als ze willen, is er wekelijks een podium. Terwijl het clubgebouwtje aan de spoorlijn in Kapelle schudt bij iedere trein die passeert, klinkt luid getrommel. De voorbereidin gen voor de taptoe van zaterdag 15 juni zijn in volle gang. Dan staat showkorps Jonge Kracht weer op het korfbalveld aan de Vroonland- seweg. Ook uit Katwijk, Waalwijk en Krimpen aan de Lek komen bands. Voor Kapellenaren een begrip, de blauwwitte pakken die met mi litaristische precisie op de maat van de muziek bewegen. Vijftien tot twintig keer per jaar treden ze op. In binnen- en buitenland. ,,De vraag naar optredens bij evene menten is groot", zegt evenemen tenorganisator Wilco Kok. ,,Het aanbod helaas steeds kleiner. Zee land telt nog vier showkorpsen, waar wij er een van zijn." Imagoprobleem Jonge Kracht kampt, net als andere korpsen, met een ouderwets imago. ,,Mensen denken dat we al leen hoempapa-muziek spelen", zegt Kok. ,,Als dat zo was, ver dwijnt het plezier in muziekma- ken snel. Ons repertoire is juist heel modern. We spelen zelfs nummers van Avicii." Niet alleen de muziek is modern. Ook de show is spectaculair. Enkele jaren terug is gestart met het dragen van ledverlichting. Zo als tijdens de lampionoptocht in Krabbendijke. Marcherend door de straten, geeft dat een spectaculair effect. ,,Je probeert een zo aantrek kelijk mogelijke show neer te zet ten", zegt Kok. ,,Constant zijn we op zoek naar vernieuwing. Zo tre den we tijdens de taptoe op met dansgroep Body-Action uit Goes." Ondanks die vernieuwing, is de toekomst onzeker. Jonge Kracht heeft veel korpsen zien verdwij nen. Penningmeester Suus Hart man ziet een uitdaging in het aan trekken van jeugd, de toekomst van iedere club of vereniging. ,,Bij kinderen in beeld komen, is al las tig. Tel daarbij op dat op veel scho len de muzieklessen zijn verdwe nen. De basis ontbreekt." Daar heeft Jonge Kracht iets op gevonden. Gastlessen op scholen. Stefan Wisse is daar de kartrekker van. Een paar keer per jaar brengt hij kinderen in aanraking met Ziedaar het Frans Timmermans-ef fect op lokale schaal. Ook in Zee land deed de PvdA het opmerkelijk goed, met Vlissingen als uitschie ter. In 7 van de 13 gemeenten werd de partij de grootste. Behalve in Vlissingen won zij in heel Zeeuws- Vlaanderen, in Middelburg en Goes en op Noord-Beveland. De partij sleepte 21.331 van de 123.417 geldige Zeeuwse stemmen in de wacht en achterhaalde daarmee zelfs bijna ChristenUnie-SGP (21.898 stem men), die in 2014 in Zeeland duide lijk de grootste was. De combinatie haalde nu, net als vijf jaar geleden, de meeste stemmen in Borsele, Ka pelle, Reimerswaal, Schouwen- Duiveland, Tholen en Veere, maar moest wel de koppositie in Middel burg afstaan. Stemmentrekker Het CDA was in 2014 nog de groot ste in Goes, Hulst, Noord-Beveland en Sluis, maar schreef opvallend ge noeg nu geen enkele Zeeuwse ge meente op haar naam. De partij deed het, zonder een stemment- rekker als Jo-Annes de Bat, ook be duidend minder goed dan in maart tijdens de verkiezingen voor Pro vinciale Staten. Dat blijkt vooral in De PvdA werd in zeven van de dertien gemeenten het grootste tijdens de verkiezingen voor het Europees Parlement Goes, de thuisgemeente van De Bat. Daar haalde het CDA twee maan den geleden 22,4 procent van de stemmen. Nu is dat gedaald naar 14,4 procent, een derde minder. De PVV zag, in vergelijking met 5 jaar geleden, twee derde van haar Zeeuwse aanhang weglopen. Iets meer dan 5000 mensen stemden hier nog op de partij, van wie rela tief veel in Zeeuws-Vlaanderen en op Tholen. De PVV doet het in Zee land iets minder slecht dan lande lijk en had nog wel een zetel ver overd, als alleen de kiezers in deze provincie het voor het zeggen zou den hebben. Forum voor Democratie Forum voor Democratie, nieuw op het Europese toneel, haalde 13.584 Zeeuwse stemmen. Dat betekent dat 1 op de 9 kiezers op de partij heeft gestemd, wat overeenkomt met het landelijke beeld. Vergele ken met de Statenverkiezingen van eerder dit jaar deed Forum het in alle gemeenten in de provincie wat minder goed, met uitzondering van Schouwen-Duiveland. In de ge meente Terneuzen heeft de partij naar verhouding de meeste stem mers (14,5 procent), in Veere de minste (7,9 procent). De VVD en GroenLinks hebben het in Zeeland bijna overal beter ge daan dan in 2014 én dan twee maanden geleden. SP en D66 deel den in de nationale malaise. 50PLUS kwam juist beter uit de bus dan landelijk en haalde in Hulst, de gemeente waar kandidaat George Lernout woont, zelfs meer dan 10 procent van de stemmen. Maar ook in Terneuzen en Vlissingen pres teerde de partij bovengemiddeld. VAN HET JAAR dinsdag 28 mei 2019 'Wij spelen geen hoempapa' -Wilco Kok, evenementenorganisator Wil je weten welke clubs in Zee land zijn genomineerd voor de ver kiezing Club van het Jaar 2019? Kijk op www.clubvanhetjaar.nl. Timo van de Kasteele Kapelle Leden van Showkorps Jonge Kracht. foto johan van der heijden Twee maanden geleden kreeg de PvdA tijdens de provinciale verkiezingen nog 10 procent van de stemmen in de gemeente Vlissingen. En nu, bij de verkie zingen voor het Europees Parle ment, heeft de partij ineens 22,4 procent van de Vlissingse kie zers achter zich gekregen. Rolf Bosboom Vlissingen Rabobank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37