c* Geld moet zorgen voor betere samenwerking tussen mbo en bedrijfsleven Verkiezing club van het jaar Martijn Simonse De Scheldekraan staat weer aan Het Dok in Vlissingen te pronken. Maar nog geen twee weken later is het einde verhaal voor de blauwe brug en de dokdeuren van de voormalige helling. Tot droefenis van heemkundigen en scheepvaartliefhebbers is voor restauratie en behoud van dit erfgoed geen geld. Het eerste deel van de brug ging gistermiddag in de takels, het tweede deel volgde een uurtje later. Jonge Kracht uit Kapelle heeft wekelijks een podium zeeland 5 is de Zeeuwse topscorer Dat betekent dat Zeeland goed scoort. Landelijk stelt het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen (OCW) in totaal 14,9 mil joen euro uit het Regionaal Investe ringsfonds Mbo beschikbaar voor vijftien samenwerkingsverbanden van mbo-scholen, bedrijven en re gionale overheden gericht op ener gietransitie, techniek, zorg, bouw, infra en logistiek. ,,Dat geeft aan dat wij hier in Zeeland bijzonder inno vatief zijn", zegt directeur mari tiem, ICT en techniek Veronique van de Reijt van Scalda. ,,We zijn blij dat dat wordt gehonoreerd." Het grootste bedrag gaat naar de hotspot die in Vlissingen is gecre ëerd voor studenten die technieken leren voor het onderhoud van windparken op zee. De komende ja ren worden daar 240 mbo-studen- ten getraind. Samen met de HZ worden nog eens 120 studenten uit het hbo en mbo opgeleid. Zo'n 120 Zeeuwse vmbo- en havo-leerlingen kunnen er kennismaken met de windtechniek en 30 medewerkers van bedrijven worden er omge schoold. ,,Wij zijn de enige door de Global Wind Organization gecerti ficeerde opleiding in Nederland, vertelt Van de Reijt. Werklozen Het Regionaal Investeringsfonds trekt 720.000 euro uit voor het Par ticipatielab Zeeland, dat de ko mende vier jaar 200 werklozen zon der opleiding aan een baan moet helpen. Hiervoor werkt Scalda sa men met de Regionale Bureaus Leerlingzaken van diverse gemeen ten en de sociale werkvoorzienin gen Orionis op Walcheren en de Zuidhoek op Schouwen-Duiveland. De bedoeling is dat deze werklozen gaan leren in de praktijk. Via Orio- nis of de Zuidhoek worden ze bege- leid naar een werkgever, vooral in de horeca en techniek, terwijl Scalda ondertussen zorgt voor een passende opleiding. ,,Ze gaan niet Dit geeft aan dat wij in Zeeland bijzonder innovatief zijn terug naar de schoolbanken", aldus directeur educatie Dick Hoogstrate van Scalda, ,,maar ze gaan naar een leerbedrijf en ook als ze bij een werkgever terechtkomen, blijven we ze uitgebreid begeleiden." Voor het grootste deel betreft het jonge- ren tot 27 jaar, maar dertigers en veertigers maken ook kans. Met ruim een half miljoen euro van het Rijk kunnen de Praktijkroutes Zeeuws-Vlaanderen van Scalda van het huidige aantal van 25 deelne mers de komende drie jaar groeien naar zo'n 170. ,,De Praktijkroute on derscheidt zich van gewone oplei dingen doordat de deelnemer vanaf de eerste dag aan de slag gaat bij een bedrijf', legt Eric Kerckhaert, direc teur dienstverlening, veiligheid en gastvrijheid van Scalda, uit. ,,De student komt dus niet meer op school." Co-financiering is voorwaarde voor de subsidie. Dat betekent dat Zeeuwse partijen het bedrag meer dan verdubbelen, door middel van geld of door diensten. 1% I dinsdag 28 mei 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ,0 o ZEELAND9 Rijk geeft Scalda twee miljoen Scalda krijgt van het Rijk twee miljoen euro voor drie samen werkingsprojecten met het Zeeuwse bedrijfsleven. Het Cen trum voor Innovatief Vakman schap Wind op Zee krijgt 780.000 euro, het Participatie lab Zeeland 720.000 euro en de Praktijkroutes Zeeuws-Vlaande- ren ruim een half miljoen. Ernst Jan Rozendaal Terneuzen -Veronique van de Reijt, Scalda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33