Abortus 5848Zeeuwen stemden voor EP op Zeeuw Strandride krijgt toch vierde editie 2 WENDY WAGENMAKERS Column ik woonde nog maar net in Zee land toen ik me bij mijn nieuwe huisarts meldde voor plaatsing van een spiraal. De man zuchtte, schudde meewarig zijn hoofd en zei dat ik beter een andere huisarts kon zoeken. Een spiraal, legde hij uit, staat immers gelijk aan abor tus. Ik ving nog net iets op over Psalm 51 toen hij de deur voor me openhield en twee seconden later stond ik buiten. Zonder spiraal. ik amper iets van het geloof mee gekregen. Ik was opgegroeid in het goddeloze Helmond waar katholi cisme even vrijblijvend is als car naval. Mijn ouders lieten me do pen omdat ons oma dat zo gezellig vond, maar de communie lieten ze schieten. Een fiets kreeg ik toch wel. Van mijn latere lessen levens beschouwing herinner ik me en kel de filmprojector. een zwangerschap in bepaalde kringen wordt gezien als moorde naar van nieuw leven, moest ik even laten bezinken. Gelukkig vond ik een nieuwe huisarts die de plaatsing van het spiraal zag als een uitgelezen kans zijn nieuwe echo-apparaat te testen en me zijn iPhone aanreikte met de vraag de handeling te filmen. Al liggend met die eendenbek besefte ik dat dit de mafste kennismaking aller tijden was. voor een abortus, kreeg ik geen preek maar een keurige verwijs- brief. In de kliniek zelf wachtte bouillon en een appelkoek. En een verpleegster die me aaide toen ik wakker werd uit de narcose en die zei dat alles goed was gegaan. steeds meer Amerikaanse staten riskeren artsen levenslange gevan genisstraffen als zij abortus ple gen, in Nederland zijn beveiligers nodig om vrouwen veilig naar de kliniek te brengen. Alsof een abor tus op zich niet al vervelend ge noeg is. We waren toch allemaal zo trots op ons vrije landje? Laat de breinaalden in godsnaam tot het verleden behoren. Al liggend met die eendenbek besefte ik dat dit de mafste kennismaking was DE STELLING Vandaag: Ik steun de stakers in het OV Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters KUOTE6A Douwe Eisenga bij première in VS Oostkapelse (78) slachtoffer misdrijf Hulst Bewoners van zorgcentra naar Vestrock Onder de 308 kandidaten waren 11 mensen die in Zeeland wonen of hier vandaan komen. Zij stonden niet op kansrijke posities. De meeste stemmen haalde Ge orge Lernout (50PLUS) uit Sint Jansteen: 1249. Daarvan sleepte hij er 543 in zijn eigen gemeente Hulst binnen. Ook elders in Zeeuws- Vlaanderen haalde hij relatief veel stemmen. Ook Kim van Sparrentak van GroenLinks (868) en Jan Henk Ver burg van de ChristenUnie (779) zorgden voor veel Zeeuwse stem men. Net als in de rest van het land deed de PvdA het in Zeeland bij de verkiezingen opvallend goed. De partij werd in 7 van de 13 gemeen ten de grootste: Goes, Hulst, Mid delburg, Noord-Beveland, Sluis, Terneuzen en Vlissingen. Christen- Unie-SGP 'won' in de andere 6 ge meenten en is, net als in 2014, over heel Zeeland bekeken de grootste partij. Het verschil met de PvdA is klein (667 stemmen). De PVV, die bij de Europese ver kiezingen van vijf jaar geleden nog de grootste was in de gemeenten Onder de 308 kandidaten voor het Europees Parlement waren 11 Zeeuwen Terneuzen en Vlissingen, verloor nu ruim twee derde van haar aan hang. Dat geldt ook voor de SP. D66 leverde eveneens fors in. Zo stemde Zeeland De Strandride, tot nu toe steeds ge houden in de laatste week van het jaar, wordt georganiseerd door Stichting Delta Ride for the Roses. Die houdt ook onder meer de zeer succesvolle wielertochten op de weg, dit jaar op 15 juni (Zeeuws- Vlaanderen) en 15 september (bo ven de Westerschelde). Daaraan doen vele duizenden mensen mee. De opbrengst gaat naar KWF Kan kerbestrijding. De Strandride is een tocht voor mountainbikers over het strand van Schouwen-Duiveland, met start en finish op de Brouwersdam. Deelnemers kunnen kiezen uit 20 en 40 kilometer. Dat evenement trekt veel minder deelnemers: vorig jaar stonden er tweehonderd men sen aan de start en werd 3000 euro opgehaald voor het goede doel. Na afloop twijfelde de organisatie over een vervolg: de verhouding tussen de hoeveelheid werk en de op brengst was een beetje zoek. Maar veel oud-deelnemers lieten de organisatie inmiddels weten heel graag mee te willen doen aan een nieuwe editie, zegt voorzitter Eddie Bogaert. ,,Toen heeft een groepje enthousiastelingen binnen het bestuur gezegd: we gaan nog eens kijken hoe we hiermee verder kunnen." We beginnen bij nul en bouwen een zo optimaal mogelijk evenement op Het verlagen van de tarieven is geen optie, want dat probeerde de organisatie vorig jaar al. ,,Dat bood geen soelaas. We gaan dus naar an dere dingen kijken. We beginnen bij nul en bouwen een zo optimaal mogelijk evenement op. Het zoe ken van de meest geschikte datum hoort daar ook bij." dinsdag 28 mei 2019 In de 21 jaren die ik leefde, had Dat je met het voorkomen van Toen ik later bij hem aanklopte Maar tijden zijn veranderd. In Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik wil volgend jaar ook naar Hrieps 550 reacties tsAT IS EEN COLLESA WE HEMELVAARTS VRIJt>A<3i NET EVEN EEN JAAR EERtSER ALVAST BOEKTE MIDDELBURG De Middelburgse compo nist Douwe Eisenga woont zondag 2 juni in de Amerikaanse stad Pitts burgh de wereldpremière van zijn Les Chants Esti- vaux bij. Het stuk wordt uitgevoerd door het en semble Piano4te in de zaal van de Fort Pitt Piano Company. De pia nocompositie is in 2009 uitgebracht en vaak in andere bezettingen uit gevoerd, maar nog nooit in de originele versie voor 4 piano's. Twee weken na de première speelt het ensemble het werk in het Klavierhaus in New York. Vrijdag 31 mei geeft Ei- senga een masterclass over zijn compositie. OOSTKAPELLE De 78-jarige vrouw die vrijdagmiddag in een ap partement aan de Veld- zigt in Oostkapelle is overleden, is door een misdrijf om het leven ge komen, meldde de politie gisteravond. De vrouw was rond 16.00 uur ge wond aangetroffen in haar woning. Ondanks in spanningen van ambulan cepersoneel overleed ze. ,,De afgelopen dagen is er bij en in het apparte ment uitgebreid onder zoek gedaan (foto) en werd duidelijk dat de vrouw vermoedelijk door een misdrijf om het leven is gekomen'', meldt de politie. Getuigen kunnen zich melden: 0900-8844. Tweehonderd bewoners van de zorgcentra van ZorgSaam in Oost- Zeeuws-Vlaanderen staan voor een groot feest. Ze mogen zater dag tijdens Vestrock gratis naar het optreden van Frans Bauer in de basiliek. Het festival, dat vrijdag begint, houdt sinds een aantal jaar concerten in de Hulster kerk. De Zonnetrein en taxi bedrijf Boehlé vervoe ren de bewoners naar het optreden, dat ook toegankelijk is voor fes tivalgangers en andere bezoekers. In totaal 5848 Zeeuwen hebben vorige week bij de Europese ver kiezingen op een kandidaat uit de eigen provincie gestemd. Dat is bijna 5 procent van de kiezers. Rolf Bosboom Vlissingen Nieuwkomer Forum voor Demo cratie werd in Zeeland de vijfde partij. Een op de negen Zeeuwen koos vorige week voor Forum. »P4, 7 en ZEELAND 5 Stemmen per partij in Partij EP 2019 EP 2014 CU-SGP 17,7 18,7 PvdA 17,3 8,4 CDA 13,3 15,7 VVD 12,0 11,3 FVD 11,0 0,0 GroenLinks 6,4 4,0 50PLUS 4,9 3,3 PVV 4,1 13,1 D66 4,1 10,0 PvdD 3,6 3,7 SP 3,2 9,8 Overige 2,2 2,2 De Strandride for the Roses op Schouwen krijgt toch een vierde editie. Vorig jaar twijfelde de or ganisatie nog over een vervolg, maar dat komt er nu toch. Wan neer het evenement plaatsvindt, is nog niet bekend. Martijn de Koning Brouwersdam -Eddie Bogaert, voorzitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2