'Nibali grootste concurrent' ZEELAND 25 TENNIS ROLAND GARROS Ze is wars van het sterrendom, maar Kiki Bertens ont komt er niet aan. Als nummer 4 van de wereld wordt ze op Roland Garros als grootheid behan deld. Gisteren won ze haar eerste partij. BERGAMO Richard Carapaz (foto) begint de laatste week van de Giro als fiere leider van het algemeen klassement, maar de 25-jarige klimmer uit Ecuador weigert al te denken aan de eindzege. ,,Ik hoop de vorm vast te houden, maar durf niks te voorspellen. Er zijn nog te veel gevaarlijke concurrenten", zei de renner van Movistar op de laatste rustdag. ,,Ik beschouw Nibali als mijn grootste rivaal. Hij kent de Giro als geen ander en is in uitstekende vorm.'' Zijn ploegleider Eusebio Unzue is vooral bang voor Jumbo-kop man Primoz Roglic. ,,Hij had pech in de bergen, maar voor mij is hij de virtuele leider van wege zijn kwaliteiten als tijdrij- der.'' UITSLAGEN Kiki Bertens merkte al tijdens de laatste training voor haar eerste partij dat haar status is veranderd. De sterren mogen op Roland Gar ros trainen en hoeven niet meer naar de rustigere banen erbuiten. ,,Er zaten opeens tussen de 150 en 200 mensen op de tribune te kij ken'', zegt haar coach Raemon Slui ter. ,,Ik snap nu dat voetbalteams besloten willen trainen. Soms wil de ik er hard in gaan, maar ik hield me in. Ik bedacht me: wat als het gefilmd wordt en het op sociale media terechtkomt? En dat de me dia het dan oppakken.'' Het is wennen, vinden Bertens en haar coach. Er is zoveel veran derd in een jaar tijd. Van outsider is ze favoriet geworden, de nummer 4 van de wereld, een speelster die groots onthaald wordt en naar wie gekeken wordt. Gisteren speelde ze haar eerste ronde op het court Su zanne Lenglen, een degelijke 6-3 6-4 zege op de Franse Pauline Par- mentier. Het zat niet vol, maar het is wel een stadion waar 10.000 mensen terecht kunnen. ,,Ik speel nog steeds het liefst op de kleinere banen buitenaf'', aldus Bertens (27) na haar overwinning. ,,Ik geloof alleen niet dat dat er voorlopig in zit. Ik voel me nog al tijd niet comfortabel op grote podia, maar het begint te wennen.'' Dat het thuispubliek voor land genote Parmentier was en slechts af en toe een eenzame Nederlander 'Kom op, Kiki!' riep, is voor haar nooit een probleem. ,,Daar kan ik goed tegen. Ik ben tevreden over mijn eerste partij. Het tennis was niet per se goed, ik speelde soms te passief, maar heb het goed uitge speeld. Een eerste ronde op zo'n groot toernooi is altijd pittig, je moet er weer inkomen.'' Ja, ze weet dat ze kan winnen, er kent ze. ,,Maar ook dat ik er in de volgende ronde uit kan liggen.'' Morgen treft ze de Slowaakse Vik- toria Koezmova, de nummer 46 van de wereld. Omgaan met alles wat nieuw is, is een kwestie van doen, vindt ze. Ze zit achter de microfoon in de grootste persruimte van Roland Garros. Waar kleinere spelers de kleine ruimtes krijgen of soms slechts een paar stoelen. Zoals Ber- tens, een jaar geleden. ,,Ik pak aan wat er op me afkomt. Nu sta ik in de schijnwerpers, daar ga ik zo goed mogelijk mee om. Als ik de volgende ronde verlies, is dat weer voorbij. Dan denkt niemand Ik voel me nog altijd niet comfortabel op grote podia, maar het begint te wennen meer aan mijn goede prestaties in Madrid (zege) en Rome (halve fi nale).'' Ze is in Parijs stijlvol in het nieuw gestoken door Fila, haar nieuwe kledingsponsor. Het is warm, zo net na haar zege, maar ze wil haar jack niet uitdoen. ,,Fila geeft van die korte shirts en dan sta ik hier in mijn blote buik, dat wil ik niet'', zegt ze met een lach. Verder valt het mee met grote aanbiedingen uit het bedrijfsleven. Of tegen, het ligt eraan hoe je het bekijkt. ,,Een grote deal zou leuk zijn'', vindt Bertens, die als top 10- speelster dan wel weer meer lucra tieve uitnodigingen van toernooien ontvangt. ,,Maar er staan ook ver plichtingen tegenover en ik vind mijn vrijheid heel belangrijk. Je moet meer aanwezig zijn op sociale media.'' Blije foto's posten, merkt Sluiter op. ,,Twee keer per week, om iets te promoten. Dat past niet zo bij haar'', vindt hij. Bertens: ,,Ik post wel meer, om mensen een inkijkje te geven. Het hoort bij mijn nieuwe leven.'' Fa- tima Moreira de Melo neemt dat vaak van haar over, maar de vrien din van Sluiter is er niet in Parijs. ,,Of mijn zus zet er wat op.'' Het is gedoe om het tennis heen en het kan alleen maar meer wor den als ze het toernooi wint. ,,Daar denk ik nog niet aan'', zegt ze. Slui ter: ,,Er verandert veel, we moeten snel schakelen, maar ik merk dat we met situaties om kunnen gaan. Kiki verbaast elke keer weer opnieuw. Ik wil niet nog meer veren in haar achterste stoppen of in dat van me zelf, maar wie had dit een paar jaar geleden verwacht? Ze is de num mer 4 van de wereld!'' dinsdag 28 mei 2019 GO Lovere 252 m. Ponte di Legno Passo Gavia 1254 m. 2618 m. Passo del Mortirolo 1854 m TENNIS Roland Garros. 1ste ronde, voor naamste uitslagen. Mannen: Herbert (Fra) - Medvedev (Rus/12) 4-6 4-6 6-3 6-2 7-5, Londero (Arg) - Basilasjvili (Geo/15) 6-4 6-1 6-3, Struff (Dui) - Shapovalov (Can/20) 7-6 6-3 6-4, Krajinovic (Ser) - Tia- foe (VS/32) 6-2 4-6 6-3 3-6 6-0, Djokovic (Ser/1) - Hurkacz (Pol) 6-4 6-2 6-2, Nadal (Spa/2) - Hanfmann (Dui) 6-2 6-1 6-3, Coric (Kro/13) - Bedene (Slv) 6-1 6-7 6-4 6-4, De Minaur (Aus/21) - Klahn (VS) 6-1 6-4 6-4, Wawrinka (Zwi/24) - Kova- lik (Slv) 6-1 6-7 6-2 6-3, Simon (Fra/ 26) - Stakhovski (Oek) 6-3 6-3 6-4, Tsonga (Fra) - Gojowczyk (Dui) 7-6 6-1 4-6 6-3, Gasquet (Fra) - M. Zve- rev (Dui) 6-3 6-4 6-3, Laaksonen (Zwi) - Martinez (Spa) 6-1 6-0 7-6, Caruso (Ita) - Munar (Spa) 7-5 4-6 6-3 6-3, Cuevas (Uru) - Janvier (Fra) 6-4 6-4 6-2. Vrouwen: Bertens (Ned/4) - Parmentier (Fra) 6-3 6-4, Koedermetova (Rus) - Wozniacki (Den/13) 0-6 6-3 6-3, Kanepi (Est) - Görges (Dui/18) 7-5 6-1, Aleksandrova (Rus) - Buzar- nescu (Roe/30) 6-4 6-4, Barty (Aus/8) - Pegula (VS) 6-3 6-3, S. Williams (VS/10) - Diatsjenko (Rus) 6-1 6-0, Sevastova (Let/12) - Kumkhum (Tha) 6-1 6-4, Mertens (Bel/20) - Zidansek (Slv) 6-4 3-6 6-2, Konta (GBr/26) - Lottner (Dui) 6-4 6-4, Koezmova (Slw) - Cornet (Fra) 6-4 6-3, Collins (VS) - Maria (Dui) 6-0 6-2, Stosur (Aus) - Stry- cova (Tsj) 6-2 7-6, Bolsova (Spa) - Zvonareva (Rus) 6-4 6-2. 'Kiki verbaast elke keer weer opnieuw' Fardau Wagenaar Parijs -Kiki Bertens (27) Ponte di Legno Passo del Mortirolo Lovere Etappe16 226 km A Een rijzende ster, tegen wil en dank: Kiki Bertens bij haar zege in de eerste ronde op de Fran$aise Parmentier. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25