CPB minder negatief over schokfonds Aantal hypotheken met NHG daalt met 12 procent ECONOMIE 17 impasse rondom de oudedagsvoorzieningen fj Ik heb nog geen signaal gezien dat er zaken gedaan kunnen worden traditioneel nieuwsluwe dagen erop bieden een mooie gelegenheid daarvoor. Een betrokkene spreekt van 'informeel onderhandelen': „Niemand wil nóg een officiële ronde die vervolgens mislukt. Het kabinet niet, maar ook de sociale partners niet." Het vermoeden is dan ook dat Koolmees de uitnodi gingen om te komen praten pas de deur uit doet, als het akkoord op een oor na gevild is. Zover is het overigens nog niet. Er gloort nog geen akkoord, bena drukken bronnen rond het overleg. ,,Ik heb nog geen signaal gezien dat er zaken gedaan kunnen worden", zegt een FNV-woordvoerder. ,,Er zijn eerste acties, daarna gaan we verder kijken", aldus een CNV-col- lega. Wel lijkt er ook op andere pijn punten schot in de zaak te komen. Om mensen met zware beroepen eerder met pensioen te kunnen la ten gaan zou het kabinet willen kij ken naar op de doelgroep toegesne den, individuele regelingen. Instru ment daarbij is de boete op vroeg- pensioen, de zogeheten RVU-hef- fing. Het kabinet wil die in alge mene zin handhaven om te voorko men dat er een nieuwe VUT komt, maar staat wel open voor aanpas singen. Een van de denkrichtingen is dat de boete niet wordt geheven over het minimumloon, ruim 1600 euro per maand. Voordeel daarbij is dat de mensen die nu weinig verdienen en het meest moeite hebben de eindstreep te halen (en volgens de statistieken het kortst van hun pen- sioen kunnen genieten) direct kun nen worden ontzien. Tegelijkertijd blijft de heffing op deze manier on aantrekkelijk voor mensen met een groot aanvullend pensioen. De meest heikele politieke kwes tie blijft intussen de koppeling van de AOW-leeftijd aan de levensver wachting. Daarvoor is nog geen op lossing in zicht. Nu nog is het zo dat de AOW-leeftijd één op één mee- stijgt met elk jaar dat Nederlanders gemiddeld langer leven. Vakbon den vinden dat veel te gortig en willen dat die koppeling wordt ver soepeld naar zes maanden per ge wonnen levensjaar. Die maatregel kost op de lange termijn echter zes miljard euro op jaarbasis. Het kabinet weigerde vorig jaar concrete stappen te zetten om de koppeling aan de levensverwach ting te versoepelen. Zulke grote be slissingen, met zulke hoge kosten, zouden niet tussentijds maar bij een formatie genomen moeten worden, luidde toen het verweer. Inmiddels lijkt er meer bereidheid te zijn toch nu al in te grijpen, mede onder druk van de linkse oppositie partijen die straks haast zeker nodig zijn om een eventueel pensioenak koord in wetgeving om te zetten. Voor de broodnodige steun in beide Kamers wordt vooral gekeken naar PvdA en GroenLinks. Deze partijen verwachten dan ook te worden uitgenodigd door Kool mees, als een akkoord binnen handbereik is. De tijd begint daarvoor te drin gen. Alleen al voor het bevriezen van de AOW-leeftijd op 66 jaar en vier maanden is het wettelijk nood zakelijk dat de onderhandelaars er voor 1 juli uit zijn. Dat is de datum waarop de verhoging naar 66 jaar en acht maanden per i januari 2020 aangekondigd moet zijn. Over de oprichting van een schokfonds wordt nu druk onder handeld door de eurolanden. Het Nederlands kabinet staat zeer arg wanend - beter gezegd uiterst ne gatief- tegenover een schokfonds. De angst is dat zwakke zuidelijke landen als Griekenland, Italië en Spanje het noodfonds als een pin automaat gaan gebruiken om hun tekorten aan te zuiveren. Dat geld moet vervolgens weer worden op gehoest door de rijke noordelijke landen, is de ultieme vrees van minister Hoekstra van Financiën. Het CPB ziet die nadelen ook wel. Armlastige landen moeten daarom volgens het planbureau aan strenge eisen voldoen, willen ze in aanmerking komen voor geld uit het fonds. Een van die ei sen zou kunnen zijn dat de hulp het jaar erop al moet resulteren in een begrotingsoverschot. Stimuleren Het CPB denkt dat de welvaart in alle eurolanden stijgt als ze elkaar helpen uit een economische dip te komen. Als een land in een reces sie terecht komt, verslechteren de overheidsfinanciën direct. Er komt minder belasting binnen en de uitgaven lopen op, bijvoor beeld aan werkloosheidsuitkerin gen. Extra geld uitgeven om de economie te stimuleren en zo de crisis te bestrijden mag vaak niet vanwege de Europese begrotings regels. En extra lenen is ook niet altijd een optie, omdat een land met grote tekorten direct te ma ken krijgt met stijgende rentes op de leningen. Dat zorgt ervoor dat een recessie vaak langer duurt dan nodig, om dat de economie niet met extra geld kan worden gestimuleerd. Sterker, vaak moet een overheid zelfs bezuinigen en de belasting verhogen om het begrotingstekort niet te hard te laten oplopen. Denk aan de felle discussies of toenmalig minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem de Neder landse 'economie niet kapot be zuinigde' omdat hij het begro tingstekort te lijf ging. Het voorkomt dat een crisis in één land uitgroeit tot een crisis voor de hele eurozone Hoe het Europese schokfonds moet gaan functioneren, is nog niet bekend. Een mogelijkheid is om landen in problemen een ex tra lening te geven. Of er kan steeds een kleine hoeveelheid geld gegeven worden om begin nende crises de kop in te drukken, al zet dat volgens het CPB weinig zoden aan de dijk. Het positieve effect is het grootste als er bij een crisis in één keer een flink bedrag wordt geschonken. Dat helpt een land het snelst uit de crisis. Om die reden is Sylvester Eijf- finger, hoogleraar monetaire eco nomie aan de Universiteit van Til burg, voorstander van zo'n fonds. ,,Zie het als een brandblusser. Het voorkomt dat een crisis in één land uitgroeit tot een crisis voor de hele eurozone''. UTRECHT Het aantal nieuwe hypotheken dat in het eerste kwartaal van dit jaar werd af gesloten met een Nationale Hypotheek Garantie (NHG) is stevig gedaald. Het aantal oversluiters nam wel flink toe. Dat laatste wordt volgens NHG veroorzaakt door een gebrek aan passende woonruimte. Mensen investe ren daardoor vaker in hun be staande woning en passen daarbij ook vaak de hypotheek aan. Ten opzichte van de eerste drie maanden van vorig jaar is het aantal nieuwe hypotheken dat met een NHG werd afgesloten met ruim 12 procent gedaald. Het aantal oversluitingen van NHG-hypotheken ging met 31,5 procent omhoog. Door de verder aangetrokken economie krijgt NHG minder schadeverzoeken. Er worden nog maar weinig huizen met verlies verkocht. Ten opzichte van de eerste drie maanden van 2018 namen de declaraties in het eerste kwartaal van dit jaar met twee derde af. Een NHG-garantie houdt in dat de Stichting Waarborg fonds Eigen Woningen borg staat bij het afsluiten van een lening. Wanneer iemand zijn hypotheek niet meer kan beta len, wordt de bank door het fonds betaald. dinsdag 28 mei 2019 GO -Woordvoerder vakbond FNV De vakbonden willen een versoepeling van de pensioenkoppeling naar zes maanden per gewonnen levensjaar. Die maatregel kost op de lange termijn zes miljard euro op jaarbasis. Een Europees 'schokfonds', een soort laatste toevluchts oord voor eurolanden die in (grote) financiële problemen verkeren, heeft wel degelijk voordelen. Dat concludeert het Centraal Plan Bureau (CPB) in een recente studie. Peet Vogels Den Haag - Sylvester Eijffinger, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17