«Ü^kpn Beroepsgeheim onder vuur na Thijs H. 3 dagen Giethoorn 10 NIEUWS Politie en nabestaanden willen discussie 645» 595 Exclusief bij KPN: Gratis Harman Kardon Onyx 5 speaker t.w.v. 159,- bij aankoop van een Samsung Galaxy S10e. POLITIE-APP SPEURENDE BURGERS/^ Advocaten reageren met argwaan, nu de politie met een app de deuren openzet voor speurende burgers. „Denk je dat burgers zich bezighouden met waarheidsvinding?'' Advocaat Jan Vlug, onder meer van de Deventer moordzaak: ,,Wat een waanzin, absurd.'' Jeroen Soeteman, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten: ,,Ik vind het nogal wat. De politie wordt wel heel actief in de burgeropsporing door nu de middelen voor onder zoek aan te bieden. Dit levert risi co's op, we moeten bedachtzaam zijn dat dit niet omslaat.'' Soeteman: ,,Het kan zijn dat burgers te actief op zoek gaan naar een dader. Dat ze bij een ver dachte aanbellen. Nog een risico: dat bewijs wordt stukgemaakt. Bij het horen van getuigen moet de politie al enorm oppassen geen informatie over te dragen. Dat geldt voor burgers helemaal. Als je vraagt 'heeft u drie getinte jongens van rond de vijftien jaar oud weg zien rennen', geef je al informatie weg.'' Vlug: ,,Denk je dat burgers zich bezighouden met waarheidsvin ding? Daar zijn ze niet voor opge leid. En zeker slachtoffers niet. En trouwens: dan komen ze met informatie en dan zegt de politie dat ze het te druk heeft, omdat ze geen capaciteit heeft. Ik zie tij dens mijn werk overal de gaten: bij de parketpolitie, bij de recher che, bij blauw op straat. Ik vind het verdacht dat ze juist nu met zo'n app komen. Opsporing moet je niet overlaten aan amateurs.'' Soeteman: ,,Er kan ook voor wor- den gekozen meer geld naar de politie te laten gaan, zodat zij het onderzoek zelf kan doen. Er is sprake van vreselijke onderbezet ting en politiemensen krijgen veel te weinig betaald voor wat ze doen. Maar we moeten heel erg oppassen voordat we opsporing aan anderen overlaten.'' Vlug: ,,Ja, voor je het weet heb je een gevalletje eigenrichting. De politie is aan regels gebonden; dat geldt niet voor burgers. Je houdt het toch niet in de hand, het is gewoon vragen om problemen. Ik kan me goed voorstellen dat een pedofiel zich uitspreekt op sociale media om te zeggen dat deze ontwikkeling angst aanjaagt. Zeker in die gevallen zijn mensen maar wat bereid eigen rechter te spelen.'' Vlug: ,,Als er straks fouten worden gemaakt, doen wij daar als advocaten ons voordeel mee. En dan hebben wij het weer gedaan.'' 8-daagse familievakantie in een appartement in Gerlos Peter Verhagen is ervan overtuigd dat zijn moeder Tineke, een van de 'Parniassiadoden', geen na tuurlijke dood is gestorven. Maar Tinekes zoon merkt dat het me disch beroepsgeheim een grondig onderzoek in de weg zit. Verha gen gelooft dat Tineke - net als een reeks andere slachtoffers - op mysterieuze wijze is omgekomen op het terrein van de ggz-instel- ling Parnassia in Den Haag, maar de politie kreeg geen inzage in het dossier van een patiënt die meer zou weten. De rechter oordeelde dat het beroepsgeheim hier zwaarder weegt. Verhagen is nu een petitie gestart, omdat hij vindt dat het medisch beroepsgeheim op de schop moet. ,,Ik vraag me af wie de baas is in Nederland: justitie of de psychiatrie? Het is enorm krom dat de rechten van patiën ten zoveel zwaarder wegen dan van nabestaanden." Acute dreiging Politiebonden pleiten ook voor een discussie over het beroepsge heim naar aanleiding van de zaak Thijs H. Want zijn de risico's wel goed ingeschat? Was zeker dat er geen gevaar meer dreigde, toen H. zich meldde na de moorden? En had H. in de pakweg veertien uur dat hij woensdag 8 mei rond zwierf, mogelijk nog meer slacht offers kunnen maken? Jan Struijs van de Nederlandse Politiebond: ,,Het medisch beroepsgeheim is belangrijk en een groot goed, maar rechercheurs worstelen er mee. Snel handelen is belangrijk na een misdrijf. Hoe meer tijd verstrijkt, hoe moeilijker het is bewijs en slachtoffers vinden.'' lijke en maatschappelijke verant woordelijkheid niet te nemen als er een ernstige, acute dreiging is.'' Het geheim is er niet om 'je als zorgverlener automatisch achter te verschuilen', zegt Hooghiems- tra. Uiteindelijk bepaalt de rechter of het beroepsgeheim terecht doorbroken wordt of niet. Dat ge beurt vandaag ook bij de kwestie rond de camerabeelden van de kliniek waar H. verbleef. Justitie wil die beelden betrekken bij het onderzoek, maar ggz-instelling Mondriaan weigert de video's te delen, met een beroep op het verschoningsrecht. De rechter-commissaris moet dan de afweging maken tussen de medische privacy van H. en het maatschappelijk belang dat alle feiten 'in rechte aan het licht komen', zoals de Hoge Raad in eerdere arresten formuleerde. incl. diner 4 dagen Brabant Groningen diner 50 Beter netwerk Betere deal Deze actie loopt van 2 mei t/m 2 juni 2019. Ga voor de voorwaarden naar kpn.com dinsdag 28 mei 2019 GO 'Laat opsporing niet Carla van der Wal Goirle Wat dacht u, toen u hoorde over de app waarmee burgers onder meer buurtonderzoek kunnen doen? Waar bent u bang voor? Burgers doen nu ook al onder zoek, zegt de politie. Maar anders komt informatie misschien toch helemaal niet binnen? De politie zegt door samen te werken ook begrenzend te kunnen optreden, als burgers te ver dreigen te gaan. Bent u bang voor eigenrichting? Wat betekent deze ontwikke ling voor de bewijslast? Joe's Aparthotel V 7 overnachtingen o.b.v. logies V Verblijf in een 2- of 3-kamerappartement V Gratis toegang tot de wellness Op Zoover beoordeeld met een 8! V Tip: de Krimmler watervallen hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 zocpg Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reservedngskosten en toeristenbelasting Nu duidelijk is dat de kliniek waar Thijs H. verbleef, aanvan kelijk zweeg over zijn mogelijke betrokkenheid bij een dubbele moord, laait de discussie over het medische beroepsgeheim weer op. ,,Het beroepsgeheim is geen excuus.'' Niels Klaassen Carla van der Wal Rotterdam Expert medische privacy Theo Hooghiemstra wijst er ook op dat het beroepsgeheim 'niet absoluut' is. ,,Dus wat mij betreft is het geen excuus om je eigen persoon Rechter bepaalt of beroepsgeheim terecht is doorbroken Thijs H. Vanuit dit, in Heerenveen gelegen hotel, bezoek je eenvoudig hef mooie Giethoorn! 2 nachten incl. ontbijt in 3* Hajé Hotel Heerenveen 1 keer een diner (hoofdgerecht of dinerbuffet) 1 keer een rondvaart van 1 uur door Giethoorn Gratis wifi en parkeren. Betaal pas bij aankomst! 3* Hotel Vincents, Etlen Leur (8,0) 3* Nescio Hotel Groningen, Haren 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis gebruik van wifi In het centrum gelegen lx diner (hoofdgerecht) Gratis parkeren en wifi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10