Attentie Buurtpreventie - 8 NIEUWS Voor het eerst zet de politie de deuren echt open voor burgers die misdrijven willen helpen oplossen. Een nieuwe tijd vraagt een nieuwe aanpak, zeggen Oscar Dros van de politie en John Lucas van het OM. Arnhem De revolutie in politieland, want zo mag het toch wel genoemd worden, begint klein. Op zes plaatsen in Ne derland krijgen 120 slachtoffers van diefstal de komende maanden de mogelijkheid gebruik te maken van een speciale app van de politie, waar mee ze zelf op zoek kunnen gaan naar de mogelijke daders en bewijs kunnen verzamelen. Nu doen burgers dat allang, bij voorbeeld door via een find-my- phone-functie te kijken waar hun ge stolen smartphone is gebleven. Of ze zoeken op Marktplaats naar hun ont vreemde spullen die daar kunnen opduiken. Kootwijkerbroek heeft een burgerwacht die het gemiddelde buurtpreventieteam ontstijgt door gebruik van kogelwerende vesten, portofoons en zaklampen die ook als slagwapens kunnen dienen. En de eerste verdachten heeft die burger wacht ook al staande gehouden. ,,We zien dat vooral als een kans,'' zegt portefeuillehouder burgerop sporing bij de politie Oscar Dros, ter wijl hoofdofficier van justitie John Lucas knikt. ,,We kunnen het succes van zulke initiatieven vergroten door met burgers samen te werken.'' Dros: ,,Ja, dat verandert niet. Het gaat om onderzoekshandelingen die bur gers nu ook al verrichten, en mogen verrichten. We willen inspringen op de ontwikkelingen om het beter te doen. Ook binnen de politie zijn col lega's die vinden dat de opsporing al leen bij ons hoort. Maar het opspo ringsdomein is nu eenmaal ingrij- pend veranderd. Dat is interessant, maar ook best spannend. We zitten in een zoektocht naar wat kan en naar hoe ver de samenwerking gaat.'' Lucas: ,,Aan de buurman vragen of hij iets heeft gezien, dat kunnen bur gers zelf ook. Ze doen dat ook al, net zoals ze op Marktplaats zoeken naar hun gestolen fiets. Dan kan je als po litie beter helpen te zorgen dat het onderzoek zo wordt gedaan, dat het ook in een rechtszaal bruikbaar is.'' Het is niet de bedoeling dat burgers ook verdachten aan de tand gaan voe len, of huiszoekingen uitvoeren. In Koekange is te zien dat de realiteit wat dat betreft soms weerbarstig is. Daar zoekt een aantal burgers al ge ruime tijd fanatiek naar de vermiste Willeke Dost, die in het dorp begra ven zou liggen. Na fikse druk deed de politie eind vorig jaar onderzoek op de betreffende locatie, maar dat ging de betrokkenen niet ver genoeg. Zij wilden zelf verder graven, op het ter rein van de pleegouders van Dost. De politie verrichtte aanhoudingen om dat te voorkomen. Dros: ,,We zullen soms begrenzend moeten optreden, zoals in Koekange. Rechten van anderen kunnen niet worden geschonden. De spelregels van de wet zijn duidelijke grenzen.'' Toch is hij net als Lucas ervan over tuigd dat duidelijkheid zulke situa ties kan voorkomen. „Begrenzen kan het beste gebeuren vanuit samen werking.'' Daarom worden burgers in de app ook stap voor stap begeleid in wat wel en niet kan. In eerste instan tie gaat het om onderzoek na diefstal. Daar kunnen later mishandeling en stalking bij komen. De app is een flinke stap in een proces dat begon toen de broertjes Ruben en Julian in 2013 vermist raak ten. Voor het eerst werd de politie toen geconfronteerd met Nederlan ders die massaal meezochten, tot de broertjes dood gevonden werden. Onlangs kwam opnieuw hulp bij een zoektocht massaal op gang, toen Anne Faber was verdwenen. Dros: ,,We zagen een familie die zelf een crisisstructuur had opgezet. Nog al tijd hebben we contact met de ou ders van Anne, om te kijken wat we van die zoektocht kunnen leren.'' Er zijn ook pijnlijke voorbeelden van hoe het mis kan gaan. Een vrouw die haar verkrachter zelf traceerde, via de iPhone die de man had gesto len, klopte aan bij de politie met de informatie, maar werd niet gehoord. Dros: ,,Ook bij ons gaan dingen mis, maar in het algemeen willen we zeker zulke zaken echt oplossen.'' X ;"n Je kunt beter zorgen dat het onderzoek in een rechtszaal bruikbaar is We zullen soms begrenzend moeten optreden ,,Ook dat is interessant. Het is niet zo dat de pilot de politie minder werk oplevert, het kan ook meer worden. Zelfredzaamheid van burgers kan zorgen dat er vaker een daderindica tie komt, waardoor wij met meer za ken aan de slag kunnen. Tegelijker tijd is er bij de politie altijd sprake van schaarste. Capaciteit moet wor den verdeeld.'' Onlangs kwam naar buiten dat zelfs 27.500 aangiften met een opsporingsindicatie vorig jaar bleven liggen. Dros: ,,De app is een pilot. Of die meer capaciteit kost, gaan we ont dekken. En de informatie die we krij gen, kan wel bruikbaar en relevant zijn voor latere opsporing. De oplos sing ligt ook niet altijd in een aan gifte en vervolging. We zijn ook op zoek naar mogelijkheden voor 'bete kenisvol interveniëren'. Iemand die opgelicht wordt op Marktplaats, wil soms liever dan een straf voor de da der, dat het geld wordt terugbetaald.'' Een dader die dan voor het eerst in beeld komt, kan een waarschuwing krijgen, naast de opdracht het slacht offer te compenseren. Slaat die dader weer toe, dan zal de mogelijke straf wel zwaarder zijn. Dros en Lucas benadrukken dat er altijd samen met de burger gekeken moet worden naar zulke mogelijkhe den. Dan kan de burgeropsporing goed gaan. Zo gaat het ook met de burgerwacht in Kootwijkerbroek, al was het daar in het begin nog aftas ten. Dros: ,,Daar is een wijkagent op zoek gegaan naar de verbinding. Dat gaat nu eigenlijk heel goed.'' De eerste slachtoffers van diefstal krijgen in juni een flyer mee, die de app uitlegt en waarin gewezen wordt op de mogelijkheid mee te doen aan de proef. Dat gebeurt in Arnhem, Velp, Rotterdam, Hoogeveen, Assen en Den Bosch. maandag 27 mei 2019 GO Buurtonderzoek, dat kunnen burgers nu ook zelfdoen Carla van der Wal Maar de opsporingsbevoegdheid ligt toch bij de politie? Preventie middels een buurt- app is al langer gebruikelijk. Nu komt er ook een opsporingsapp. FOTO GINOPRESS Vreest u meer van zulke situaties? - jers tijdens de massale zoektocht naar Anne Faber. foto anp Een politieman en tientallen vrijwilligers tijdens de massale zoektocht naar Anne - John Lucas, hoofdofficier van justitie -Oscar Dros, portefeuillehouder burgeropsporing Kunt u het straks nog maken be wijs van burgers terzijde te leggen, als zij denken een zaak 'rond' te hebben? In 2017 zochten honderden vrijwilligers naar de vermiste Savannah uit Bunschoten. Het meisje werd later dood gevonden. foto caspar huurdeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8