NYNKEDEJONG Boosheid over 'bedrog' Volkert van der Graaf 6 Uitleg hoogleraar over besluit in zaak Thijs H. Column Het Nieuwsforum van Langs de Lijn en Omstreken op Ra dio 1 is een heel fijn pro gramma. Soms mag ik ook aan schuiven, en dat doe ik met veel plezier, omdat er altijd interes sante gesprekken worden gevoerd. Afgelopen vrijdag ging het over de aardbevingen in Groningen. Een ontluisterende discussie tus sen drie gasten. In een paar minu ten tijd hoorde je alle argwaan van de Groningers bevestigd worden. Die Groningers waren lijdzaam. De overheid kon ze toch helpen verhuizen? De aardbevingen zijn een natuurverschijnsel. Vroeger verhuisde men ook als het water te hoog kwam te staan, zo zei histori cus PG Kroeger. 'Shit happens', vond ex-politicus Ton Elias. Het kan toch niet zo zijn dat al die mensen daar nog vijftig jaar blij ven zitten? Alleen politicologe Kirsten Verdel gaf tegengas. Ik bén niet eens Groninger, maar zelfs ^k voelde me aangesproken. Omdat dit soort uitspraken staan voor het dedain voor het achter land. Door mensen voor wie Gro ningen, Friesland en Drenthe zo ongeveer hetzelfde zijn. Veel gras, veel boerderijen. Dorpen met een kerktoren. Van die mensen die Twente en de Achterhoek niet uit elkaar weten te houden. 'Oh waar woon je? Bedum? Geen idee.' De desinteresse voor alles wat niet in het westen ligt. En zo maak je van Groningen een probleem waar een oplossing voor moet worden gevonden. Geen plek waar talloze mensen hun hart aan hebben verpand. Waar ze zich al generaties lang thuis voelen. Waar ze gewoon wil len blijven wonen omdat ze daar hóren. Is dat te veel gevraagd? Zo'n aardbeving is een natuur verschijnsel. Ja, maar wel eentje dat het gevolg is van menselijk handelen. Van jarenlang de Gro ninger bodem uitputten, iets waar we de staatskas flink mee hebben kunnen spekken. Het is allang tijd om de Groningers te compenseren voor alles wat zij hebben moeten doorstaan. Deze ellende duurt al zo lang, dat ik mij plaatsvervan gend schaam voor de laksheid van de overheid en de NAM. En ik schaam mij plaatsvervan gend dat op de nationale radio zulke ongevoelige uitspraken wor den gedaan over een provincie waar de rest van Nederland pal achter zou moeten gaan staan. Want wat als het jouw huis was? En jouw dorp? Bij een groot deel van het publiek is de verontwaardiging ongetwij feld groot: waarom informeerde de ggz-kliniek in Maastricht niet meteen de politie toen er al op dinsdagmiddag 7 mei vermoedens waren dat Thijs H. betrokken was bij de dubbele moord in Heerlen? Deze krant onthulde zaterdag dat H. - inmiddels verdachte van moord op drie wandelaars - na de moorden met bloed op de kleding terugkwam bij de kliniek waar hij die nacht ervoor ook al was opge nomen. Binnen de instelling waren er al snel vermoedens dat H. betrokken was bij de gruwelijke dubbele moord op de Brunssummerheide, vertelt een ingewijde: 'Je telt ook één en één op'. Maar H. kon na een nacht op de gesloten afdeling woensdag ontkomen. Daarna liep hij zo'n twaalf uur lang rond in Zuid-Limburg, totdat H. door de politie werd gepakt. Overtuigen Waarom kwam de kliniek niet eerder in actie? Volgens een bron 'mocht er geen actie worden on dernomen' vanwege het medisch beroepsgeheim. Hoe zit dat? Robbert-Jan Verkes, hoogleraar Forensische Psychiatrie (Radboud ven het pakken van de dader." Schending van het geheim geldt zelfs als een misdrijf. Dus ook bloed op de kleding of een beken tenis van een moord is geen reden om het geheim te doorbreken. ,,Hoe cru het misschien ook klinkt: zaken in het verleden kun je al niet meer veranderen, daar geldt het Universiteit Nijmegen): ,,Een pa tiënt moet veilig zijn bij de behan delend arts, vandaar het beroeps geheim. Dat mag niet zomaar wor den doorbroken. Als je vermoe dens hebt dat iemand iets vrese lijks heeft gedaan, kun je hem of haar natuurlijk wel overtuigen zichzelf aan te geven, maar als be handelaar kan je dat niet doen", zegt Verkes. Hij is zelf psychiater en actief op de polikliniek van de Pompestichting. ,,De zorg gaat bo- Een patiënt moet veilig zijn bij de arts. De zorg gaat boven pakken van de dader beroepsgeheim dus gewoon. Maar dat verandert als er acuut gevaar dreigt, voor zichzelf of voor de om geving." Dus toen H. woensdag ontkwam uit de Maastrichtse kli niek, gingen alle alarmbellen af. Toen werd het medisch beroeps geheim doorbroken en werd de politie ingeseind. De 27-jarige H. wordt verdacht van het ombrengen van drie wan delaars. Op zaterdag 4 mei zou hij een 56-jarige vrouw uit Den Haag hebben gedood, en op dinsdag 6 mei de 63-jarige Diny en de 68-ja- rige Frans uit Heerlen. Ze kenden elkaar niet. Alle drie slachtoffers lieten hun hond uit. Levensgevaar Mondriaan, het OM en de advocaat van H. gaan niet in op vragen over de zaak. Het CDA heeft aangekon digd schriftelijke vragen te gaan stellen aan de minister over het beroepsgeheim. ,,Want hoe kon de kliniek weten dat er op dat mo ment niet ergens iemand in le vensgevaar was?" vraagt CDA-ka- merlid Joba van den Berg zich af. Dagblad De Stentor onthulde zater dag dat Volkert van der Graaf, de moordenaar van Pim Fortuyn, nog 'gewoon' in Apeldoorn woont. Daarnaast wij st niets erop dat hij op korte termijn van plan is om alsnog het land te verlaten. Van der Graaf gebruikte emigra tieplannen als argument om bij de rechter van zijn fysieke meldplicht af te komen. Hoewel de rechter in zijn uiteindelijke vonnis niet sprak over de emigratie als voorwaarde, ging de fysieke meldplicht wel van tafel. Als het aan de VVD ligt kan Van der Graaf 'niet ver genoeg weg ver huizen'. ,,Deze moordenaar lijkt elke keer weer op slinkse wijze alles en iedereen te bespelen", reageert Jeroen van Wijngaarden van de VVD. ,,Ik wil van de minister weten of van der Graaf nu voldoet aan de regels die hem zijn opgelegd en zo niet, hoe de minister gaat optre den." PVV-leider Geert Wilders laat weten een debat te willen over de kwestie. ,,Dit is een grof schan daal", vindt hij. ,,Volkert van der Graaf had levenslang moeten krij gen. Nu loopt deze nationale vijand fluitend door Nederland. Ook en vooral omdat ministers Grapper- haus en Dekker zich telkens succes vol in de maling laten nemen." Ook GroenLinks wil opheldering van de minister over het uitblijven ^Van der Graaf gebruikte zijn emigratieplan om van meldplicht af te komen van Volkerts emigratieplannen. Ka merlid Kathalijne Buitenweg: ,,Ik hecht veel waarde aan die meld plicht, omdat het de kans op reci dive verkleint. Het lijkt erop alsof Van der Graaf vooral bezig is met zichzelf en niet met de nabestaan den. Dit is een gekke gang van za ken." CDA-Kamerlid Madeleine van Toorenburg noemt de manier waarop Van der Graaf opereert 'één groot manipulerend spel'. „Iemand moet die voorwaardelijke invrij heidstelling verdienen en bij Vol- kert van der Graaf is dat niet het ge val. Hij heeft op geen enkele manier meegewerkt op een constructieve manier." Joost Eerdmans van Leef baar Rotterdam is niet verbaasd dat Van der Graaf niet is geëmigreerd. ,,Het is de grootste bedrieger van ons land", laat hij weten. „Opnieuw kan hij iedereen om de tuin leiden. Dat getuigt van geen grammetje respect in de richting van de nabe staanden." Tevreden Minister Sander Dekker liet afgelo pen weekend aan De Stentor weten: ,,Tijdens voorwaardelijke invrij heidstelling moet je aan bepaalde voorwaarden voldoen, dat geldt ook voor Volkert van der Graaf." Dekker was in oktober nog tevreden met de deal die het OM en Van der Graaf sloten, waarbij hij zich eens in de acht weken schriftelijk moet mel den. Nu benadrukt de minister dat begin dit jaar een wetsvoorstel is in gediend om de voorwaardelijke in vrijheidstelling - waar Volkert nog tot mei 2020 onder valt - in te per ken. al zo lang dat ik mij plaatsvervangend schaam Deze ellende duurt maandag 27 mei 2019 GO ^0 @nynke Groninaen 'Beroepsgeheim niet schenden, ook niet na dubbele moord' Waarom lichtte de Maas trichtse kliniek niet meteen de politie in toen Thijs H. daar - met bloed op de kleding - aan kwam dinsdag na de moorden op de Brunssummerheide? Het strikte medisch beroepsgeheim stond dat in de weg, weten bronnen. ,,Maar je moet hem motiveren om te praten, zich zelf aan te geven." Niels Klaassen Maastricht Thijs H. liep weg uit de ggz- instelling en kwam later terug met bloed op de kleding. Het beeld is afkomstig van een camera in de kliniek. foto politie —Robbert-Jan Verkes, hoogleraar Politieke partijen van links tot rechts reageren verbolgen op het nieuws dat Volkert van der Graaf niet is geëmigreerd en daar ook geen enkel plan voor lijkt te hebben. Stefan Keukenkamp Arjen ten Cate Apeldoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6