40 miljoen extra naar verbreding sluizen in Afsluitdijk 5 Lizelot van den Berg ,,Ik wil dat het voor iedereen makkelijk en vanzelfspre kend is om te studeren. Bij mij op school hebben de meeste ouders wel wat gespaard - de mijne ook - maar ik besef dat ik daar geluk mee heb. Dat is lang niet voor iedereen mogelijk. Dan moet je alles lenen en straks ook nog eens nóg meer geld over die lening terugbeta len als de renteverhoging doorgaat. Mijn klas gaat daar straks mee te maken krijgen. Ik ben geschrokken van de sommen geld die het straks gaat kosten. Niet ieder een realiseert zich dat, maar wij zijn goed de lul.'' Jona Wolff ,,Het wordt gewoon als normaal ge zien dat studenten na hun studie met een studieschuld zitten. Maar dat be tekent een heel onzeker bestaan: een hypotheek wordt moeilijker, andere leningen lastig. Het lijkt misschien een ver-van-mijn-bedshow - ik zit nu nog op het vwo, denk vooral aan mijn eindexamen volgend jaar - maar straks speelt het wel. Van mijn school hoor ik niets. Omdat ik actief ben bij het LAKS, ben ik bezig met het scho- lierenbelang. Maar de gemiddelde scholier weet van niks.'' Simona Scarpa „Scholieren krijgen zó weinig infor matie. Ja, ik weet dat het plan is om de rente op studieleningen te verhogen. Maar toen hoorde ik dat de opbrengst in de staatskas komt.Als die nou ten goede kwam aan het onderwijs, dan kan ik het misschien iets meer accepteren. Voor mij voelt studeren al heel dichtbij; ik ben al een beetje naar universiteiten aan het kijken. Ik hoop daarom ook dat mijn brief helpt. Ik denk dat het wel goed komt. Zoveel organisaties hebben al druk gezet op de Eerste Kamer. Daar kunnen de se natoren toch bijna niet met naar luis teren?'' Nienke Luijckx „Mensen denken: dat leenstelsel, dat raakt alleen de huidige studenten. Maar ik krijg straks met extra lasten te maken, tot 5000 euro. Ik heb het idee dat het nu op mijn school wel door dringt: zo van shit, we móeten met z'n allen wat doen om dit tegen te hou den. Ik denk dat veel scholieren zich ook wel afvragen of studeren nog wel iets is wat je moet doen. Ik vind het wel belangrijk. Over mijn leven na het studeren en of ik dan wel een hypo theek kan afsluiten als ik een studie schuld heb, daar denkt mijn puber brein nog even niet over na.'' Edwin van der Aa Den Haag Door het te smalle sluizencomplex lopen Noord-, Oost- en Midden Nederland nu grote opdrachten mis omdat bepaalde schepen via deze route niet kunnen passeren. Bedrijven en overheden in de regio maken zich dus al jaren hard voor het verbreden van de zogeheten Lo- rentzsluizen bij Kornwerderzand van de huidige 14 meter naar de be nodigde 25 meter. Uit een biedingsdocument van de provincies Friesland, Overijssel, Flevoland en verschillende betrok- ken gemeenten blijkt dat voltooiing van het project uiteindelijk tussen de 235 miljoen euro (bij lage econo mische groei) en 355 miljoen euro (bij sterke economische groei) zal opleveren. Ook de bedrijfswinsten zullen toenemen. En de werkgele- genheidsimpuls in de IJsselmeerre- gio bedraagt 3000 arbeidsplaatsen. De Tweede Kamer heeft de plan nen daarom altijd gesteund. Afge lopen december nog werd een mo tie van de ChristenUnie en het CDA breed omarmd, waarin minis ter Van Nieuwenhuizen (Infra structuur en Waterstaat) wordt op geroepen om het voortouw te ne men samen met de regio de finan ciering rond te krijgen. Er was sowieso al een rijksbij drage voor de sluisverbreding gere serveerd van 30 miljoen euro. Daar doen de coalitiepartijen nu 40 mil joen via de Voorjaarsnota bovenop, bevestigen de ingewijden. ,,Dit is een grote stap in de goede richting'', zegt een betrokkene. Een andere bron geeft aan dat het nu aan minis- ter Van Nieuwenhuizen en de regio is om het overgebleven gat te dich ten. De kosten van de sluisverbreding worden geraamd op 205 miljoen euro. Na de oorspronkelijke bij drage vanuit de regio en de over heid, bleef er nog een gat in de pro jectbegroting van zo'n 80 miljoen over, dat nu dus weer gehalveerd wordt. Eerder lukte het niet om bij de Europese Unie geld los te peute ren voor een breder sluizencom- plex bij Kornwerderzand. De minister schreef eind maart nog aan de Tweede Kamer dat ze momenteel met de regionale be stuurders bekijkt of versobering van het project tot eventuele kos tenbesparingen kan leiden. Dit on derzoek moet dit voorjaar klaar zijn. maandag 27 mei 2019 GO N &LÜA (Cu) ■-/ £»<W ^2 2a» r> JV~ H" (16 jaar, 5 vwo, Libanon Lyceum in Rotterdam) schrijft een brief aan Alexan der Rinnooy Kan (D66): N &LÜA (Cu) 2o»r> H" (17 jaar, 5 vwo, De Vinse School in Amsterdam) schrijft een brief aan Maria Martens (CDA): (16 jaar, 5 vwo, Stedelijk Gymna sium in Nijmegen) schrijft een brief aan Mirjam Bikker (ChristenUnie): (15 jaar, 4 havo, Vathorst College in Amersfoort) schrijft een brief aan Jan Antonie Bruijn (VVD): W «a» «00 EA te* Het kabinet maakt in de Voor jaarsnota 40 miljoen euro vrij als extra bijdrage aan de verbreding van het sluizencomplex in de Af sluitdijk bij Kornwerderzand. Dat bevestigen meerdere Haagse bronnen tegen deze krant. Ver ruiming zal de IJsselmeerregio honderden miljoenen en duizen den banen opleveren. Verbreding van de sluizen bij Kornwer- derzand zal rond het IJs- selmeer dui zenden extra banen opleve ren. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5