Schoondijke viert dit voorjaar twee feestjes DEIA ZEEUWS-VLAANDEREN 19 Scholieren doneren 1132 euro 'We wisten niet dat er Jp zóveel mogelijk is.' BUNKERDAG ATLANTIKWALL Elf bunkers hebben de Duitse bezetters opgetuigd in Groede tijdens de Tweede Wereldoorlog, als onderdeel van de Atlantikwall. Die waren vaak vermomd als huizen, zo leert een rondje langs de bunkers. LINTJE VOOR FRANK voor elkaar Gids Ruben Keulers leidt zaterdag groepjes rond bij Groede Podium, waar de bunkers staan. Op landelijke bunkerdag zijn in heel Nederland de 'pronkstuk ken' van de Duitse verdedigings linie te bezoeken. Ook aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust. De bunkers maakten onderdeel uit van de Atlantikwall, legt Keulers uit. ,,Die liep van het noorden van Noorwegen tot Spanje. Langs de gehele Noordzeekust zijn bun kers gebouwd, om Duitsland te beschermen tegen de invasie van de geallieerden." De Antlanti- kwall verving de Westwall, die langs de Duitse grens met Neder land tot in Zwitserland liep. De bouwwoede van de nazi's resulteerde in 'Stützpunkt Groede' in de bouw van elf bun kers. De eerste stonden er in 1942. Het duurde maar drie weken om er een te bouwen. ,,Het is dus de voorloper van prefab bouwen'', merkt Martijn van Duren op, die vandaag mee wandelt. ,,Ik denk dat veel manieren van bouwen zijn bedacht door het leger'', ant woordt Keulers. Aan de opleve ring van de bunkers was niet te zien dat de bouw 'slechts' drie weken duurde. ,,In het type Wi- derstandsnest zat een keuken, er was water en eerste hulp. Solda- In het begin waren hier 160 soldaten gestationeerd, in 1944 zelfs 250 ten moesten er 58 dagen onafhan kelijk kunnen vertoeven." In Groede was volgens Keulers op een gegeven moment sprake van een klein dorpje. ,,In het begin waren hier 160 soldaten gestatio neerd, in 1944 zelfs 250." Paardenstal De bunkers waren gecamoufleerd als huizen en zelfs als paarden stal. Op de muren werden ramen met gordijnen geschilderd, de daken waren bedekt. Eén bunker kreeg zelfs de naam Villa Freund- lich. Niet zodat soldaten zich thuis zouden voelen, maar om de vijand een loer te draaien. Keu- lers: ,,Je kon pas zien dat de ramen geschilderd waren, als je geraakt was door een mitrailleur." Onder de ogenschijnlijk onschuldige daken, zat een plafond van drie meter. Dik genoeg om de zwaar ste bommen te weerstaan. Stützpunkt Groede komt tij dens de Tweede Wereldoorlog één keer echt in actie. Een En gelse jager wordt uit de lucht ge schoten en eindigt in de Noord zee. ,,Verder werd er twee keer per maand geoefend. Dan werd een aanval vanuit zee of land ge simuleerd." Als in 1944 Oostburg en Breskens vrijwel verwoest worden door de geallieerden, is het snel afgelopen met Stützpunkt Groede. ,,De soldaten hadden de bombardementen ge hoord. Toen de geallieerden op de deur klopten, gaven de Duitsers zich makkelijk over." De Canadezen vertoeven nog een tijdje in de bunkers, daarna verdwijnen de bouwwerken on der de grond. Waar eens Stützpunkt Groede was, komt een ponykamp. De 13 opgegraven bunkers zijn nog niet allemaal toegankelijk. Wilma Valk Schoondijke ,,De trekkertrekwedstrijden in de regio leven heel erg onder de be volking", weet Natascha Dekker van de organisatie. ,,Wij willen niet samenvallen met de wedstrij den in Waterlandkerkje of Axel en hebben daarom voor deze oplos sing gekozen. De Maoneblussers- feesten zijn zoals gebruikelijk in het derde weekend van juni." Veel werk dus voor de vrijwilli gers in Schoondijke, maar ze heb ben de klus bijzonder goed en snel geklaard. Het terrein op het Tech- nopark was gisteren helemaal klaar voor de ruim tachtig deelne mers. Er werd in negen klassen ge streden. Van 3500 tot 10.500 kilo plus de klasse boerensport. Proeftrekken Het proeftrekken voor de middag verliep goed. Iedereen kon zich vertrouwd maken met de baan. Al vanaf 9.00 uur was het gebulder van de motoren tot in de verre om trek te horen en stegen regelmatig grote, zwarte rookpluimen op. Na de middag begon dan het echte werk. Op de jurywagen zaten de drie trekkertrekmissen Mirjam, Diny en Inger. ,,Zij houden de stand bij en letten goed op eventu ele fouten. Vooral bij het wegen zijn ze heel alert", vertelt Natascha. Terwijl de grote trekkers over de baan zwoegden, waren de toekom stige deelnemers op een minibaan verbeten aan het strijden. Vijfen twintig kinderen tussen de 3 en 12 jaar hadden zich ingeschreven voor de traptrekkertrek. De win naars ontvingen een beker. IJZENDIJKE De sponsorloop van openbare basisschool de Schutters- hoek in IJ zendijke heeft vrij dag een aardig geldbedrag opgeleverd. Op de rekening Make a Wish wordt binnenkort 1132,85 euro bijgeschre- ven. Directeur Wim Dieleman overhandigde vrijdag aan het einde van de Schuttershoekdag de cheque aan Colinde de Blaeij van Make a Wish. Het bedrag is bij el kaar gelopen door alle 72 leerlingen. maandag 27 mei 2019 VL 'In Groede was sprake van een klein dorpje' Ilian van Duren en Monique van der Peijl steken hun hoofd door een geschutskoepel. foto peter nicolai Bob Maes Groede -Ruben Keulers, gids Dit jaar is het twee keer feest in Schoondijke. Voor het eerst is de trekkertrekwedstrijd losge koppeld van de Maoneblussers- feesten. LAMSWAARDE De seizoens afsluiting van voetbalvereniging SDO'63 in Lamswaarde kreeg gisteren een bijzonder feestelijk tintje. Voorzitter Frank van Driessche werd onderscheiden als Lid in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Jan Frans Mulder speldde Van Driessche het lintje op in café De Koning. Van Driessche was van 1999 tot 2018 wethouder, eerst in Honte- nisse, later in Hulst. Sinds 1963 is hij betrokken bij SDO, als spe ler, trainer en voorzitter. Ook zet hij zich in voor de carnavals vereniging, de parochie en Vluchtelingenwerk. FOTO PETER NICOLAI Wat uw wensen ook zijn, onze ervaren teams helpen u graag om het afscheid altijd persoonlijk en bijzonder te maken. Ca voor informatie naar dela.nl/zeeuwsvlaanderen of bel 0165 74 21 99 vooreen persoonlijk gesprek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50