I 4 Rellen rond betoging Pegida SCHOLIERENPROTEST DRUK OP SENAAT Studentenorganisatie ISO en scholierenvakbond LAKS voeren de druk op de Eerste Kamer op. De jongeren willen dat de senaat de geplande renteverhoging op studieleningen wegstemt. Scholieren wijzen politici op de bezwaren. Kras.nl of bel 088-0885 886 maandag 27 mei 2019 EINDHOVEN Bij een betoging van Pegida bij een moskee in Eindhoven heeft de mobiele eenheid gis teravond charges uitgevoerd nadat tegenbetogers stenen gooiden naar Pegida-aanhan- gers en naar de politie. De uiterst rechtse beweging was naar de Al-Fourqaan Moskee gekomen om daar als protest tegen de ramadan een gefrituurde varkenslap te eten. Rondom deze kleine optocht verzamelde zich een groep van ongeveer honderd tegen- demonstranten achter een Turkse vlag, die met stenen gooiden. De politie was in groten getale aanwezig. Op beelden op sociale media is te zien dat enkele allochtone jongeren demonstratief mid den op de rijweg bidden, op hun knieën zittend. Omdat de veiligheid van be togers en omwonenden niet meer kon worden gegaran deerd, maakte de politie een einde aan de demonstratie. HERDENKING MARGRATEN Duizenden mensen hebben op de erebegraafplaats in Mar graten de jaarlijkse herdenking bijgewoond van de Ameri kaanse militairen die in de Tweede Wereldoorlog sneuvelden bij de bevrijding van Europa. In Margraten liggen 8301 Ame rikaanse soldaten. foto harry heuts EINDHOVEN Molotovcocktail tegen entree politiebureau Onbekenden hebben gister ochtend rond 6.00 uur gepro beerd brand te stichten in het hoofdbureau van de politie aan de Mathildelaan in Eind hoven. Rond die tijd werd een molotovcocktail (een fles met een ontvlambare vloei stof en een brandend lont) tegen de draaideur van het bureau gegooid. Agenten achter de balie hoorden een harde knal. Direct daarna za gen ze vlammen. Ze wisten het vuur snel te blussen. Nie mand raakte gewond. VLAARDINGEN Vuchtelingen uit truck gehaald In een vrachtwagen in Vlaar- dingen heeft de politie veer tien vreemdelingen aange troffen. Het waren mannen uit Syrië, de Palestijnse ge bieden en Jemen. Onder hen was ook een minderjarige. De truck stond aan de Vul- caanweg en was onderweg naar het Verenigd Konink rijk. Tien van hen waren op 11 mei ook al op dezelfde plek aangetroffen. Ze moesten Eu ropa uit, maar deden na ver trek uit Nederland een nieuwe poging. Hanneke Keultjes Den Haag Alle 75 senatoren krijgen vandaag een persoonlijke brief van evenzo veel scholieren. In het schrijven spreken zij hun zorg uit en roepen het Eerste Kamerlid op om het 'niet nog lastiger te maken' voor hun generatie. Het zijn middelbare scholieren die nu in havo 4 of vwo 5 zitten en in september 2020 gaan studeren. Dan moet de rentever hoging volgens de kabinetsplan nen een feit zijn. Ze verhalen over de hoge kamer huur, de koopkracht die voor stu denten daalt en hoe ze bang zijn straks 35 jaar te doen over het afbe talen van hun lening. ,,Is de toe gang tot het onderwijs de politiek dan niets waard?'', schrijven de scholieren. De hogere rente noe- men ze 'niet rechtvaardig'. Daar door worden lenende studenten geconfronteerd met gemiddeld 5000 euro extra schuld. Het LAKS wil 'pal achter de ge dupeerde generatie staan', zegt voorzitter Jordy Klaas. ,,Dit voor stel is voor scholieren weer een ex tra drempel om te gaan studeren wat en waar je wil.'' ISO-voorzitter Tom van den Brink: ,,Als de senaat instemt met deze wet, gaat een jonge generatie een nog hogere schuldenberg tegemoet.'' Overtuigd De senaat, die vanavond en mor genavond debatteert over het wetsvoorstel van minister Ingrid van Engelshoven, is allesbehalve overtuigd van de maatregel, die volgens het kabinet nodig is voor 'de financiële houdbaarheid' van het leenstelsel 'op lange termijn'. Bovendien heeft de coalitie van VVD, CDA, D66 en Christenunie geen meerderheid meer nadat de VVD senator Anne Wil Duthler uit de fractie zette na een integri- teitskwestie. Duthler zei donder dag al tegen deze krant dat de kans groot is dat ze tegenstemt. De kans is daarmee gegroeid dat Van En gelshoven geen meerderheid krijgt voor haar wetsvoorstel. De studenten doen er al langer alles aan om de politiek op andere gedachten te brengen. Vorige week stelden het ISO en de Lande lijke Studentenvakbond nog dat de renteverhoging in strijd is met een VN-verdrag, omdat de op brengsten (226 miljoen in 2060) niet in het onderwijs worden ge stoken, maar direct in de schatkist vloeien. g^^^Jt^^^^^^^jondreize^nn^vlucht^e^ijf. reisleiding en excursies Kras.nl/62120 tffim Kras.nl/38788 Kras.nl/62228 Kras.nl/62038 Kras.nl/38753 vóór 3 juni! I 1 AUTHENTIEK ROEMENIË ZUID-ITALIË& SICILIË GO 'Ik moet straks5000 euro extra terugbetalen' Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds Bezoek aan kasteel van Dracula i/ Met feestelijke folkloreavond Klantbeoordeling 8,3 Napels, Pompeï, Cefalü en meer Bezoek aan de Etnavulkaan Klantbeoordeling 8,2 Uitgebreid bezoek aan Londen i/ Het mysterie van Stonehenge Romeinse badhuizen in Bath Ontdek de Samicultuur in Lapland i/ Must voor de natuurliefhebber Klantbeoordeling 8,6 Geisers, watervallen en vulkanen Reykjavik, Golden Circle en meer i/ Klantbeoordeling 8,6

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4