II Zendingsvereniging Rhodé wil dorp Oosterland verbinden SCHOUWEN-DUIVELAND 19 WEEKEND VAN DE BEGRAAFPLAATS Op de algemene begraafplaats in Zierikzee liggen de verhalen voor het oprapen. Die werden vrijdag en zaterdag verteld tijdens het eerste Weekend van de Begraafplaats. Van de pak 'm beet 4400 begraaf plaatsen in Nederland bezocht fu nerair deskundige Leon Bok uit Amsterdam er 4200. Loop met hem over de algemene begraaf plaats in Zierikzee en er gaat een wereld voor je open. Daar stikt het van de dwarsliggers, hoofdeinden en graftrommels. Schouwen-Dui- veland deed voor het eerst aan het landelijke Weekend van de Be graafplaats mee. Van BN'ers moet de Zierikzeese begraafplaats het, in tegenstelling tot bijvoorbeeld het Amsterdamse Zorgvlied, niet hebben. Van fune rair erfgoed wel. Onder majestu euze bomen (,,Een groot aantal is waarschijnlijk nog uit 1830'') ver tellen zerken en inscripties verha len. Vaak persoonlijk, maar ook over begraaftrends en eigenaardig heden. Het is er allemaal te zien. Dwarsliggers Zo liggen er op de begraafplaats aan de Stapelshofweg heel veel 'hoofdeinden': langwerpige stenen met daarop het grafnummer en de naam van de familie die er ligt be graven. ,,Die zie je vooral hier op Schouwen-Duiveland. En nog eens hier en daar op de omrin gende eilanden", vertelt Bok. Op het oudste deel ligt een flinke ver- zameling 'dwarsliggers'. Dat zijn zerken waar de namen van de do den overdwars zijn ingebeiteld. Een gewoonte die is meegenomen uit de kerk, waar van oorsprong begraven werd. Maar ook, heel praktisch: namen konden zo zon der afbrekingen op de stenen wor den gezet. Paden vind je er niet op die oudste plek. Het was helemaal niet gebruikelijk om een bloeme tje bij de overledenen te brengen. ,,Zelfs bij de uitvaart waren meestal maar een paar mensen aanwezig. De echte uitvaart vond plaats vanuit huis of de kerk." Het was vroeger helemaal niet gebruikelijk om bloemen te leggen De Zierikzeese begraafplaats kwam er niet zonder slag of stoot, zet stadshistoricus Huib Uil de ge schiedenis op een rij. Al in 1812 werden de eerste stekken gesto- ken, maar het zou nog tot 2 januari 1829 duren voor de nieuwe doden akker in gebruik werd genomen. Het lijk van kleermaker Jan Wes- sels, beter bekend als Jan Snuif, was de eerste die er ter aarde werd besteld. Nu 190 jaar later is de algemene begraafplaats in Zierikzee meer dan een plek om doden te begra ven. De gemeente Schouwen-Dui- veland heeft Bok gevraagd in beeld te brengen wat er nu precies aan funerair erfgoed is te vinden. De gemeente voert een actief rui- mingsbeleid. ,,Maar dan moet je wel met zorg naar je monumenten kijken", legt Sabine Nouwens van de gemeente uit. Behouden bete kent onderhouden, al kun je ook kiezen voor gecontroleerd verval (behouden zonder er geld in te steken). Met verschillende Schou- wen-Duivelandse (erfgoed)par- tijen wil de gemeente met de be vindingen van Bok om tafel om tot een plan van aanpak te komen. Op de 21 begraafplaatsen die het eiland telt, mag je trots zijn, vindt Nouwens. ,,Op 34.000 inwoners is dat een bizar aantal. En de begraaf plaatsen liggen er prachtig bij." Die zijn zondag vaste prik voor vrouwen in de kerk van de Gerefor meerde Gemeente. Niet dat de marktbezoekers uitsluitend van de eigen kerk afkomstig zijn. De jaar lijkse verkoping wil juist verbin den. Zowel binnen de eigen ge- meente als ook in het dorp, zegt voorzitter Irma van Driel van Zen dingsvereniging Rhodé. De verko pers zijn wel 'identiteitsgebonden'. ,,Ze hoeven geen lid van de Gere formeerde Gemeente te zijn, maar De markt draait organisatorisch als een tierelier dankzij een goed draaiboek we staan wel voor een bepaald principe. We leven zoals God het van ons vraagt en daar horen be paalde huisregels bij." Voorafgaand aan en na afloop van de verkoopdag komen verkopers en vrijwilligers samen om te bidden en te danken en leest een ouderling uit de bijbel voor. Boeketten Daartussen is het genieten gebla zen op de veelzijdige markt in en om gebouw De Ark. Ter plekke worden boeketten samengesteld en er is allerlei lekkers. Kleding, siera den, fotokaarten: je kunt er zo'n beetje voor alles terecht. Standhou ders dragen 20 procent van de om zet af aan zendingsorganisatie ZGG. En dan zijn er nog de rom- melkramen. Doorgaans levert de verkoop rond de 2500 euro op, ver tellen Van Driel en haar moeder Jannie Verheij. De markt draait or ganisatorisch als een tierelier. Met een volledig draaiboek is het op de dag zelf vooral genieten. maandag 27 mei 2019 Over graftrommels en dwarsliggers Esme Soesman Zierikzee Leon Bok leidt de bezoekers langs opmerkelijke plekken op de begraafplaats in Zierikzee. foto marieke mandemaker -Leon Bok, funerair deskundige Cowboyhoeden zijn het op dit moment helemaal. Vooral onder jonge meiden is de rieten variant populair weet Willianne Reijer- sen van Het Flakkeese Hoeden- huis. Op de markt die Zendings vereniging Rhodé van de Gere formeerde Gemeente Ooster land deze zaterdag houdt, nemen veel mensen een kijkje bij haar verzameling hoeden. Esme Soesman Oosterland Diverse kramen stonden op de markt. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46