>IRI j VJ PEL NIEUWS 3 Chaos bij Roemeense ambassade PVVenSP lege handen te staan Oprukkende populisten zijn de grote winnaars in Italië en Frankrijk ITALIAANS SCHEPIJS ME. FOTO REGIO 15 .NL De hele avond druppelden vanuit alle hoeken van Europa de uitsla gen binnen in Brussel. Op deze laatste verkiezingsdag gingen er in liefst 21 landen mensen naar de stembus. De eerste surprise kwam rond 18.00 uur. Waar bij ons de sociaal democraten van Frans Timmer mans nog de goudhaantjes waren, kregen ze in Duitsland een forse tik (min 16 zetels). Omdat ook de christendemocraten in Europa's grootste land enkele zetels verlo ren, werd het al snel duidelijk dat de van oudsher twee grootste groepen in het Europees parle ment samen geen meerderheid gaan halen. Daar komt bij dat het ook steeds meer dringen wordt op rechts, waar de populisten blijven opruk ken. De Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen ging in Frankrijk met de verkiezingszege aan de haal, net vóór En Marche, de partij van president Emanuel Ma cron. ,,Die heeft een les in nederig- LAVICTOIRE DU PEUPLE heid gekregen", klonk het triom fantelijk bij de RN. In Italië heeft Matteo Salvini, de leider van Lega, rond de 30 procent van de stem men gekregen. Hij gaat de ko mende weken kijken of hij samen met gelijkgestemden een blok kan vormen in Brussel. Ook in het Verenigd Koninkrijk werd gestemd. Daar werd de anti- EU-partij Brexit Party de grootste met rond 30 procent, op ruime af stand gevolgd door Labour en de Liberal Democrats. De Conserva tieven van premier Theresa May betalen de prijs voor het gehannes President Emanuel Macron heeft een les in nederigheid gekregen met de brexit: zij verliezen de helft van hun zetels. De grote vraag is nu met wie de sociaaldemocraten en de christen democraten de komende vijf jaar gaan optrekken. Als de prognoses juist zijn, de officiële uitslagen worden pas vandaag bekend, heb ben ze nog tussen de 50 en 60 ze tels nodig voor een meerderheid in het parlement (376 zetels). Belang rijke kandidaat zijn de liberalen, zeker nu ze ervoor gekozen hebben om En Marche van Macron toe te laten in hun midden. Deze combi natie komt zoals het er nu naar uit ziet net boven de 100 zetels uit en wordt daarmee de derde in grootte. Een andere kanshebber voor een nieuwe coalitie zijn de Groenen van de Nederlandse Spitzenkadi- daat Bas Eickhout. Zij hebben overal in Europa extra zetels bij el kaar gesprokkeld (in Duitsland zijn ze zelfs de tweede partij gewor den) en zouden zomaar eens rond de 70 zetels kunnen uitkomen. Het is duidelijk dat veel Europeanen het klimaat hebben laten meewe gen in hun stem. Het zou dus wat dat betreft een krachtig signaal zijn als er een groene partij op het aller hoogste niveau kan gaan meepra ten. En dan de opkomst. Daar raakte men in Brussel niet over uitge praat. Sinds 1979, toen er voor het eerst rechtstreeks een Europees parlement werd gekozen, konden steeds minder burgers het opbren gen om naar de stembus te gaan. Het lijkt er nu op dat net iets meer dan de helft van alle kiesgerech tigde Europeanen zijn of haar stem heeft uitgebracht. Meer dan dat zijn er in de laatste 20 jaar niet ge weest. Zo was de stijging in de opkomst in Nederland (van 37 procent naar 42) een duidelijk signaal. Wie? De komende weken gaat er onder handeld worden over de samen stelling van de verschillende groe pen in het parlement. Wie komt er bij? Wie gaat er weg? Wie gaat wat doen? En natuurlijk gaat er ook ge sproken worden, zij het achter de schermen, over wie de volgende baas van Europa moet worden, de opvolger van Jean-Claude Juncker. Mogelijk wordt het de christende mocraat Manfred Weber, de Spit zenkandidaat van de grootste groep. Of Frans Timmermans. Maar het kan in het hele onderhan delingsproces ook zomaar iemand anders worden. DEN HAAG Het is de zowel de PVV als de SP waarschijnlijk toch niet gelukt om zetels te behalen in het Europees Parlement. Dat blijkt uit de eerste prognose op basis van 98 procent van de stemmen. De telling is niet com pleet: een aantal gemeenten gaf gis teren de uitslag niet door vanwege de zondagsrust. Vandaag volgt de definitieve uitslag. Uit de eerste prognose blijkt ver der dat de PvdA niet vijf, maar zelfs zes zetels lijken te gaan krijgen. De verrassende winst van de PvdA is daarmee nog groter dan gedacht. Lijsttrekker Frans Timmermans sprak van een 'fantastisch resultaat'. ,,Europa heeft een duidelijk signaal gegeven dat we schouder aan schouder moeten blijven staan.'' GroenLinks is daarbij op links in gehaald door de sociaaldemocraten. Partijleider Jesse Klaver bejubelde gisteravond de 'groene golf' door Europa, maar moet het doen met drie zetels. De partij van premier Mark Rutte gaat hoogstwaarschijnlijk van drie naar vier zetels. Het schudt daar mee 'grote concurrent' Thierry Baudet van zich af, die van nul naar drie zetels gaat. Het verlies van het CDA blijft vermoedelijk beperkt tot één zetel: de christendemocraten komen uit op vier zetels. Het verlies van D66 lijkt ongewijzigd te blijven sinds de exitpoll voor vorige week: de partij verliest twee van de huidige vier zetels. ,,Een teleurstelling'', erkent partijleider Rob Jetten. In Amsterdam heeft GroenLinks met 23,4 procent van de stemmen D66 gepasseerd als grootste partij. maandag 27 mei 2019 GO Honderden Roemenen staan bij hun ambas sade in Den Haag in de rij om hun stem uit te brengen voor de Europese verkiezingen en een referendum over bestrijding van corruptie in hun land. Sommigen staan er uren. Na het slui ten van de stembussen slaat de vlam in de pan. Boze Roemenen die niet konden stemmen klim men over de hekken, beuken op de deuren en roepen 'dieven, dieven'. De ME komt in actie om de rust te herstellen. ,,We hebben die groep uit elkaar gedreven. Er zijn geen aanhoudingen verricht en voor zover ik weet is er niemand ge wond geraakt", zegt een woordvoerder van de Opkomst hoog, oude meerderheid valt weg Na een lange dag vol verkiezin gen is het Europese bed flink opgeschud. Christendemocra ten en sociaaldemocraten heb ben hun traditionele meerder heid verloren, en moeten dus op zoek naar één of meer coali tiepartners. De grootste verras sing: de opkomst is voor het eerst sinds 1979 weer eens ge stegen. Mark van Assen Brussel M Marine Le Pen van Ras- semblement National houdt een overwin- ningsspeech tij dens een bij eenkomst in Pa rijs. Haar partij haalde meer stemmen dan die van presi dent Macron. - Rassemblement National Bekijk de uitslag per gemeente op de website van de krant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3