Eerbetoon aan Niki Lauda Tijdstraf duwt Verstappen van het podium in 'toffe race' 5 Kleine zege bij debuut Piazza Bouwmeester naar zilver Max Verstappen die in een Formule 1-auto door Monaco rijdt, er gebeurt altijd wat. Na veel drama was de Nederlandse coureur niet alleen smaakmaker, maar door een tijdstraf, ook verliezer in het prinsdom. Dressuurtitel weer voor Gal Een wonderlijk beeld in Monaco, een krap uur na een heerlijk in tense Grand Prix. Op een immens miljoenenjacht midden in de Port Herculé werd door honderden Ne derlanders de polonaise nog eens ingezet. Bitterballen en bier op ta fel. De handjes in de lucht. En de stem van feestzanger Wolter Kroes galmend over het water. Allemaal na 'slechts' een vierde plaats voor hun held Max Verstappen. En het allergekste: de Nederlandse For mule 1-coureur leek zo mee te kun nen hossen op het oranje feestje op de Holland Boat. Boos? Geïrriteerd? Pisnijdig? Een bestolen gevoel na de tijdstraf die hem een eerste podiumplaats kostte in Monaco? Nee. Niets van dat alles. De Limburger kwam ruim na de race opvallend monter zijn verhaal doen. ,,Ik heb eigenlijk wel een hele toffe race gehad'', klonk het uit de mond van de Ne derlander, die na al zijn crashes in Monaco sprak van zijn beste optre den in het prinsdom. Lang wenste hij niet stil te staan bij de straf die hij al na elf rondjes kreeg toen hij na een haastige stop in de pits bij het wegrijden de wa gen van Valtteri Bottas toucheerde. Een ongelukkige samenloop van omstandigheden was het geweest, in de smalle pitsstraat. En boven dien kon hij er ook niet zoveel aan doen, vond hij. ,,Als team deden we volgens mij gewoon alles goed. Het team liet me vertrekken, dus ik ging'', vertelde Verstappen. ,,En ik zat er ook voor, denk ik. Jammer dat je elkaar dan nog raakt. Maar het is ook krap daar, ik kon Bottas ge woon niet zien.'' De wedstrijdleiding kwam al snel naar buiten met een vrij mild verdict: een 'unsafe release' en vijf tellen tijdstraf. ,,Belachelijk'', oor deelde Red Bull-topman Helmut Marko echter. ,,Die stewards zijn gewoon geen fan van Max, dat moge duidelijk zijn'', sneerde hij live op de Oostenrijkse televisie. Het klonk als iets wat Verstap pen voorheen ook in al zijn razernij over de boordradio had kunnen roepen. Maar de Verstappen van 2019 peinsde er niet over. Die straf ging hier niet zijn middag verzie ken, besloot hij achter het stuur al. Verbeten vocht hij door, immers toch voor Bottas beland. En met uitzicht op meer, met alleen Lewis Hamilton nog voor hem. Hij op harde banden, de vijfvoudig we reldkampioen op de kwetsbaardere mediums. ,,Die tijdstraf wakkerde bij mij juist het vuurtje aan'', ver duidelijkte Verstappen. ,,Toen wist ik zeker dat ik Hamil ton wel voorbij moést, om hier nog iets klaar te spelen. Dus ben ik blij ven pushen, zodat hij zijn banden kapot zou rijden. Eenmaal langs hem zou ik wel bij hem weg kun nen rijden, daar hadden wij het tempo voor." Het leverde een fascinerend ge vecht op van ruim 65 rondjes tus sen de kroonprins en de huidige heerser van de koningsklasse, die laatste almaar klagend als een oud omaatje. Over zijn kapotte banden. Over het verdampen van zijn winstkansen. En over die angst aanjagend rappe Nederlander die hij niet achter zich dacht te hou- den. Dat lukte hem uiteindelijk toch, maar dan vooral vanwege het smalle circuit in Monaco. ,,Echt iets proberen valt hier gewoon niet mee'', merkte Verstappen, die het bij het uitkomen van de tunnel dan toch nog probeerde in het slot van de race. Met een kleine, onschul dige touché, maar niet de kopposi tie als resultaat. ,,Jammer dat ik door die straf nog vierde werd, maar ik heb me verder prima ver maakt. Dit was een toffe race'', be sloot Verstappen. FORMULE^/ Uitslagen IN HERINNERING maandag 27 mei 2019 DRESSUUR Edward Gal is voor de tweede achtereen volgende keer Nederlands kampioen geworden. Met Glock's Zonik NOP won hij in Ermelo de kür, het tweede onderdeel. Vrijdag was hij ook al de sterkste in de eerste test, de Grand Prix. Edward Gal maakte zijn rentree met Zonik, die een lange periode van rust achter de rug had. Voor Gal was het de tiende keer dat hij de nationale titel veroverde. De eerste keer deed hij dat in 2004, met Lingh. Anky van Grunsven, is met dertien titels record houder. Hans Peter Min- derhoud werd in Ermelo tweede met Clock's Dream Boy NOP, voor Emmelie Scholtens met Apache. Max laat zijn humeur niet meer bederven VOLLEYBAL Nederland is de Golden European League begonnen met een moeizame zege op Kroatië. Het debuut van mannen- bondscoach Roberto Piazza werd in Apeldoorn opgeluisterd met winst in vijf sets: 25-20, 17-25, 26 24, 20-25, 15-10. Kroatië is de winnaar van de Silver European League, het staat 23ste op de Euro pese ranglijst, Oranje is de nummer 9. Ondanks dat verschil was het spannend. Woensdag treedt Oranje aan tegen Spanje. Estland is de derde tegenstander. ZEILEN Marit Bouwmees ter is op het EK Laser Radial in Portugal als tweede geëindigd. De Europese titel moest ze overlaten aan de Deense Anne-Marie Rindom. Op de WK in het Deense Aarhus moest olympisch kampi oene Bouwmeester ook genoegen nemen met zil ver. Op de slotdag van het EK in Porto eindigde ze als vierde en als eerste. De af gelopen drie jaar werd de 30-jarige Bouwmeester steeds Europees kampi oene in de Laser Radial. Daphne van der Vaart ein digde als zevende. Arjan Schouten Monaco Ook een laatste poging van Max Verstappen om Lewis Hamilton te passeren mislukte. foto bsr agency GRAND PRIX VAN MONACO 1. Hamilton (GBr/Mer) 1.43.28,437 25 pt 2. Vettel (Dui/Fer) +2,602 18 pt 3. Bottas (Fin/Mer) +3,162 15 pt 4. Verstappen (Ned/RB) +5,537 12 pt 5. Gasly (Fra/RB) +9,946 11 pt 6. Sainz jr. (Spa/McL) +53,454 8 pt 7. Kvyat (Rus/Tor) +54,574 6 pt 8. Albon (Tha/Tor) +55,200 4 pt 9. Grosjean (Fra/Haa) +1.00,894 2 pt 10. Ricciardo (Aus/Ren) +1.01,034 1 pt MONACO Voorafgaand aan de race in Monaco droegen alle coureurs ter nagedachtenis aan drievoudig wereldkampi oen Niki Lauda een rode pet met daarop NIKI tijdens het traditionele busritje over het circuit. Het was slechts een van de vele eerbetonen aan de vo rige week overleden Niki Lauda. Vele teams eerden Lauda ook met een beeltenis op de bolides en met rouwbanden. Mercedes spoot zelfs de cockpitbescher mer halo rood en een van de Mercedessen-sterren op de wa gens van Lewis Hamilton en Valtteri Bottas zal als blijvend eerbetoon aan Lauda altijd rood blijven. Vlak voor de start van de GP van Monaco was er ook nog een minuut stilte voor Lauda, die de race in het prinsdom zelf won in 1975 en 1976. De oud-coureur ligt woensdagochtend opge baard in de Stephansdom in Wenen, waar een openbare ere dienst zal worden gehouden. Aansluitend zal Lauda in beslo ten kring worden begraven. 11. Norris (GBr/McL) +1.06,801, 12. Mag- nussen (Den/Haa) +1 ronde, 13. Pérez (Mex/Rac) +1 ronde, 14. Hülkenberg (Dui/Ren) +1 ronde, 15. Russell (GBr/Wil) +1 ronde, 16. Stroll (Can/Rac) +1 ronde, 17. Raikkönen (Fin/Alf) +1 ronde, 18. Kubica (Pol/Wil) +1 ronde, 19. Giovinazzi (Ita/Alf) 2 rondes. Uitgevallen: Leclerc (Mon/Fer). WK-stand Constructeurs 1. Hamilton 137 1. Mercedes 257 2. Bottas 120 2. Ferrari 139 3. Vettel 82 3. Red Bull 110 4. Verstappen 78 4. McLaren 30 5. Leclerc 57 5. Racing Point17 6. Gasly 32 6. Haas 16 7. Sainz jr. 18 7. Toro Rosso 16 8. Magnussen 14 8. Renault 14 9. Pérez 13 9. Alfa Romeo 13 10. Raikkönen 13 10. Williams 0 £23r..HAML"\ Lewis Hamilton eert Niki Lauda na zijn overwinning. FOTO BSR AGENCY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33