Weghorst hoopt op plekje in Oranje Oranje-fans maken op KNVB Campus kennis 2 Op de Oranje Opendag in Zeist staan de plots aanraakbare Oranje-helden en heldinnen samen op één voetstuk. Aan de vooravond van wat een Oranje- zomer moet worden, zijn beide teams overigens net zo populair bij de supporters. Column HUGO BORST Iijn mond viel zater dagochtend open toen ik de ochtend krant las. Wat een schrijnend contrast: hoe intelligent John de Jong zich presenteerde als tech nisch directeur van PSV, en dan de vrijblijvende citaatjes van de nieuwe technisch directeur (ad interim) van Feyenoord, Sjaak Troost. keek jaren over de schouder van Marcel Brands mee. De Jong vertelt hoe complex en arbeids intensief zijn baan is. Er vallen 100 werknemers onder hem en 65 tot 70 contractspelers. Dan de ouders van de jeugdspelers die zijn aandacht vragen. En, natuurlijk, al die zaakwaarne mers die hij moet aanhoren, af wimpelen of warmhouden. En er wordt van hem uiteraard ver wacht geen miskopen te doen en de spelers die hij laat gaan voor een goede prijs te verko pen. Dan Sjaak Troost, bijna 60 jaar. Al decennia zeer actief bij Feyenoord. Een imposant aantal wedstrijden gespeeld als be trouwbare verdediger, hij was commercieel actief voor zijn club en is lid van de raad van commissarissen. Met algemeen directeur Jan de Jong ging hij de voorbije maanden op zoek naar een opvolger voor technisch di recteur Martin van Geel. Ze kre gen een nee van Ernie Stewart (Philadelphia Union) en van Ferry de Haan (Excelsior). Wat nu? Er zijn dringend goede spe lers nodig. Wie niet sterk is moet slim zijn betekent in voetbaltermen: wie aan de geeuwhonger ligt, moet koopjesjagen. Geen club heeft geld (op Ajax na natuur lijk), de concurrentie op de spe- lersmarkt is moordend. Een energieke man met kijk op voetbal is goud waard, dat zie je bijvoorbeeld aan een kleine club als VVV waar Stan Valckx de technische baas is. Hij heeft een goed netwerk, vooral in Duitsland. VVV overleeft al twee jaar in de eredivisie, dat is knapper dan derde worden met Feyenoord. Maar met de cow boyachtige stijl van Stan Valckx en ook die van Ted van Leeu wen (FC Twente) hebben ze bij Feyenoord moeite. Over een maand begint de eerste training al. Buitenkans jes vinden, daar gaat het om. Van de week hoorde ik over de achtergrond van eentje. Het lukte Heerenveen drie jaar gele den om Martin 0degaard te lenen van Real Madrid. Het kostte Heerenveen amper 35.000 euro salaris per jaar. Real Madrid betaalde gewoon zelf de rest (2,2 miljoen) aan de Noor. Na twee jaar ging de talentvolle voetballer naar Vitesse, onder dezelfde voorwaarden. Waarom strikte het armlastige Feyen- oord 0degaard niet? Wist Van Geel niet hoe spotgoedkoop de Noor was of vond hij 0degaard geen versterking? Ik wil het vakmanschap van Martin van Geel hier niet be twisten. Hij deed het goed en slecht bij Feyenoord. Een zesje als rapportcijfer. Het is een ar beidsintensief ervaringsvak, dat technisch directeurschap. Mar tin van Geel laten opvolgen door Sjaak Troost, tja, dan zeg je: we hebben geen ambitie, of: we weten het niet meer. Ik bekeek een interviewtje ge maakt door Feyenoord-media. Sjaak Troost: 'Makelaars? Da' kom' fanself op je af.' De em bedded verslaggever: 'Feyen- oord heeft een impuls nodig.' Waarop Troost antwoordt: 'Jaap.' Jaap. Jaap Stam dus. Alsof die zonder goede spelers kan. Voor 0degaard is het te laat. Real Madrid verpatst hem deze week voor 20 miljoen. Als u een man met een ramme lend leeg winkelwagentje over straat ziet gaan, tip hem. Zo kwam ooit Graziano Pellè bij Feyenoord binnen. Was een gouden advies van Ronald Koe man junior, thans keeper van TOP Oss. Het is ook een vorm van scouting. Als u een man met een rammelend winkelwagentje over straat ziet gaan, tip hem. Zo kwam ooit Graziano Pellè bij Feyenoord binnen Een volwassen man met een oranje shirt geeft het net aangeschafte Shanice van de Sanden-kussen aan de vrouw naast hem, pakt zijn tele foon tussen duimen en wijsvingers, stelt scherp en drukt dan onhandig op zijn telefoon. Klik. Foto. Zijn zenuwachtige zoontje heeft even daarvoor net aan Donny van de Beek gevraagd of hij misschien met hem op de foto mag. Het mag. Wel snel want de mensen in de steeds langer wordende rij achter hem wachten ongeduldig op hun beurt. Dan maar weer snel op jacht naar een handtekening van Jill Roord, de net naar Arsenal getransfereerde Oranjespeelster die naast hem zit en minstens evenveel aandacht krijgt. Ze is eén van de Oranje Leeuwinnen die Nederland vol gende maand in een prettige soort carnavalssfeer moet zien te dompe len op het WK in Frankrijk waar op de velden van Reims, Le Havre en Valenciennes voor niets minder dan de titel wordt gestreden. Ter wijl hun mannelijke collega's in Portugal de Nations League willen winnen. Maar nu nog eerst het startschot vSn die mogelijke Oranjezomer op Martens of Memphis, wie is beter? Ze zijn allebei heel goed, beiden hebben veel invloed op het spel de Oranjefandag, waar zaterdag duizenden mensen op afkwamen. De dag had nog het meest weg van een groot voetbalkinderfestival op de campus van de KNVB in het Zeister bos, waar tegenwoordig alle vertegenwoordigende selecties sa mensmelten tot één. Kennisoverdracht Voorheen was het Nederlands elftal in de KNVB-piramide nog een soort onbereikbare planeet in een diffuus melkwegstelstel. Tegen woordig spreken de bondscoaches Wiegman en Koeman met elkaar bij de Zeister espressomachine over inschuivende verdedigers, kante lende backs en originele aanvalspa- tronen, terwijl de keeper- trainers over hun sluitposten babbelen. Er is een soort van voortdurende ken nisoverdracht op het allerhoogste Nederlandse niveau. VfL Wolfsburg verlengde na zijn eerste, wervelende seizoen in Duitsland razendsnel zijn contract. Overal waar Wout Weghorst (26) in Duitsland zijn hoofd laat zien, knikken mensen vol bewondering. Maar of dat betekent dat de spits uit Borne zich mag opmaken voor het toernooi om de Nations League, is nog maar afwachten. Op voorhand lijkt het een keuze te gaan worden tussen Luuk de Jong en Weghorst. Weghorst: ,,Luuk heeft het na tuurlijk hartstikke goed gedaan, hij is erg belangrijk voor PSV geweest. Hij heeft veel doelpunten gemaakt. Of dat mijn pech is? Er is nou een maal altijd concurrentie. Ik kan me zelf alleen op het veld laten zien, dat is hetgeen ik zelf in de hand heb. Voor de rest is het aan de bonds coach. Ik heb er geen invloed op.'' En die liet al eerder weten dat hij Weghorst niet echt als een storm ram ziet die de laatste minuten nog iets kan forceren en Luuk de Jong juist wel. Ik denk wel dat ik die rol kan invullen, maar zoals de bonds coach het verwoordde vond ik het positief klinken. Of het echt een kwestie is van kiezen tussen De Jong of Weghorst, dat is geen vraag die je aan mij moet stellen.'' De voormalig speler van Emmen, Heracles en AZ mocht zich een jaar geleden voor het laatst bij Oranje melden. Daarna volgde een transfer naar Wolfsburg, een karrenvracht aan doelpunten en een stortvloed aan complimenten. Dit zou wel het moment zijn om daadwerkelijk te rug te keren in de boezem van Oranje, dat in Portugal op 6 juni al lereerst moet afrekenen met Enge land. ,,Er is sindsdien veel gebeurd. Ik heb mezelf kunnen ontwikkelen in een grote competitie. Ik ben be ter geworden qua voetballend ver mogen, technisch vermogen, bal vastheid. Ik ben een aanspeelpunt maandag 27 mei 2019 GO John de Jong is 42 jaar. Hij rd Festivalsfeer r Nik Kok Zeist - Sarina Wiegman Ronald Koeman brengt zijn se lectie vanavond terug van 28 tot 23 spelers. Wout Weghorst moet ondanks een geweldig debuutjaar in de Bundesliga vrezen voor slecht nieuws. Mikos Gouka Zeist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30