Gouden Palm voor Parasite 22 MEDIA CULTUUR VINCENT LUISTERT RADIO Zet tien jonge singles die hunkeren naar liefde in een afgezonderde villa op Gran Canaria en kijk wat er gebeurt. Dat is het realitydatingprogramma Love Island dat vanaf vandaag dagelijks op televisie is. Quote van de dag Soms vertrouw je mensen door je goedgelovigheid, maar dat kan niet meer in deze tijd LOVE ISLAND DATINGPROGRAMMA Wat is Love Island? Gijs Groenteman, misschien ken je hem van de Volkskrant of De Slimste Mens of al lebei, is een groot Banninkbewonderaar. Zo groot zelfs dat hij al een jaar of twee bezig is met het maken van De Grote Harry Bannink Podcast. We kennen zijn muziek, Bannink was compo nist, van Annie Schmidtklassiekers. De Fuchfuch fuchsia, Ja zuster nee zuster, Zeur niet, Omroep MAX-leden zingen ze uit het hoofd mee, niet-le- den ook overigens, als ze maar een zekere leeftijd bereikt hebben. Maar hij was nog veel en veel meer. Je hoort zijn muziek, hoewel hij al twintig jaar dood is, nog elke dag op tv. Hij schreef de tune van Het Klokhuis. Ik weet inmiddels behoorlijk wat van Bannink, dat komt door Groentemans podcast, waarin hij mensen interviewt die met Bannink gewerkt hebben of veel van zijn muziek weten. Afgelopen theaterseizoen is de Grote Harry Ban nink Podcast op het toneel gebracht. Frank Groothof zong veel onbekend repertoire, bege leid door pianist Dick Van der Stoep en Groente man vertelde tussen de liedjes door over Ban- nink en de mensen om hem heen. Deel 1 van de theatervoorstelling werd giste ren uitgezonden in het Radio 5-programma An dermans Veren van Kick Van der Veer. Dat gaf mooie zondagochtendradio. Ik woonde een uur in de Banninkmuziek. Zijn melodieën zijn vloei end, de tekst ligt nooit op de muziek, piano en zang zijn 1. Ik hoorde songs als Ik haat de maan, van Hans Dorrestijn, over een man die manisch werd omdat zijn geliefde het onder een prachtig schijnende maan uitmaakte. Of wat dacht je van De Kwal, de auteur van de tekst weet ik niet: 'Ik was de grootste, koninklijkste kwal, met hon derd koperogen en duizendzes tentakels, mijn monden waren tachtig in getal, ik was de gele hanglamp van de zee, want in mijn hoed, daar brandde een zwavelkleurig lampje, en daar ver lichtte ik de vissen mee.' Als je wilt weten hoe het de kwal verder verging, wilt horen hoe een vloekende Willem Wilmink zich voor Het Klokhuis zette aan een lied over het megatransport, luister dan Andermans Veren van gisteren terug. Reis mee met het circus de we reld door, fiets met de 4-jarige Hans Dorrestijn en zijn vader de hongertocht van Amsterdam naar Friesland in 1944 en hoor alles over de keu rige, gedisciplineerde Harry Bannink met zijn speelse hersenen die zo'n gigantisch oeuvre schiep. Ik verheug me al op deel 2, volgende week zondag. Duncan op Pinkpop Ten Brink scoort e komende zes we ken gaan de singles proberen de liefde Ite vinden. De Ne derlandse en Vlaamse 'Islanders' zitten in een luxe villa, op een half uur rijden van Las Palmas, die afgesloten is van de bui tenwereld. Geen telefoon, Netflix iPad, spelletje, boek of tijdschrift, niets mogen ze meenemen. Ze moeten genoeg hebben aan el kaar, benadrukt Nele van Lysebeth, de uitvoerend producent. Ze was ook betrokken bij de casting van de sin gles. ,,We zochten naar mensen die open zijn. Makkelijk praten over hun gevoelens. Mooi in uiterlijk, maar ook van binnen. Ik ben aangenaam ver rast door de kandidaten. Geen Temp tation Island-types. Meer diepgang? Ik weet niet hoe je het moet noemen. Creatiever misschien.'' De deelnemers zijn van diverse pluimage. Van een studente commu nicatiewetenschappen en een app- verkoper tot een dj en - hoe kan het ook anders - verschillende modellen. De jongste liefdeszoeker (Stenn) is 19 jaar, de oudste (Matthy) 26. Presentatieklus Voor Holly Mae Brood, actrice en 'de dochter van' Herman, en de Belg Viktor Verhulst, zoon van Gert (die van Samson), wordt Love Island de eerste presentatieklus. ,,Welkom", zeggen de twee glimlachend als de deur openzwaait. De rondleiding begint bij de dag boekkamer, daar waar de kandidaten hun hart kunnen luchten, en voert langs de woonkamer met kussens in fuchsiaroze en turquoiseblauw, de buitenbar en het zwembad (met op- blaaspelikaan) naar de gym. ,,Voor de spierbundels'', verklaart Viktor die twee bokshandschoenen pakt. ,,Voor het geval er toch ruzie komt'', gniffelt hij. Wat opvalt: op alle wanden staan teksten. Shinen. Juicy. Relax. Dirty. De film Parasite, een zwarte ko medie, is een satire op de samen leving van het land van regisseur Bong Joon-ho (49), waar een arm gezin weet te infiltreren in de villa van een steenrijke familie. Langzaam maar zeker nemen zij de macht over. Bong Joon-ho ging voor de opnames naar Zuid-Ko- rea. Zijn laatste producties Snow- piercer (2013) en Okja (2017) maakte hij in het buitenland. De Koreaan versloeg onder ande ren zijn Amerikaanse collega Quentin Tarantino met Once Upon a Time... in Hollywood, Wel werd de hond uit diens film be kroond met de officieuze scherts- prijs Palm Dog voor de beste ver tolking van een hond in een van de geselecteerde films. Banderas De Spaanse acteur Antonio Ban deras won de prijs voor beste ac teur voor zijn rol in de film Pain and Glory van zijn mentor regis seur Pedro Almodóvar. Vooraf zei Banderas, in gezelschap van zijn Nederlandse vrouw Nicole Kim- pel, dat hij nooit had gedacht dat zijn leermeester een zo persoon lijke film zou maken. ,,Er zitten gebeurtenissen in het verhaal waarvan ik nooit had verwacht dat Pedro het zou gebruiken.'' Beste actrice werd de vrij onbe kende Britse Emily Beecham voor haar rol in de film Little Joe. De film gaat over een experiment met een plant die de gedachten van mensen kan beïnvloeden. De belangrijkste onderschei ding voor een vrouwelijk regis seur de Grand Prix du Jury, ging naar de actrice Mati Diop die met het Senegalese Atlantics haar eer ste lange speelfilm regisseerde. De getipte Palm-avoriet Portrait de la Jeune Fille en feu van Celine Siamma, over een lesbische ver houding in de achttiende eeuw, kreeg alleen de prijs voor beste scenario. Bannink —Gerard Jolings moeder (90) werd voor de tweede keer slachtoffer van dieven. Ze deden zich voor als verwarmingsmonteurs. maandag 27 mei 2019 GO FESTIVAL Songfestival winnaar Duncan Laurence maakt op maandag 10 juni zijn op wachting op Pinkpop. Hij ver vangt het Zweedse duo First Aid Kit, dat heeft afgezegd. Pinkpop beleeft dit jaar zijn 50ste editie en start op 8 juni. SPELSHOW Robert ten Brink (63) heeft met de spel show BankGiro Miljonairs (voor heen Lotto Weekend Miljo nairs) zaterdag avond bijna een miljoen kijkers getrokken. De presentator had op 800.000 tot een miljoen kij kers gerekend. 3 "U 0) 'Hier gaal~ zeker iets gebeuren' Dennis Jansen Love Island is een realitydatingpro gramma met tien singles die zes weken met elkaar optrekken. Ze zit ten in een luxe villa, afgesloten van de buitenwereld en doen allerlei op drachten. Overal hangen camera's. Tv-kijkers kunnen via een app stem men op hun favo riete koppel. Het winnende stel krijgt 25.000 euro. Als ze apart verder gaan, krijgt eentje alles en de ander niets. Parasite, de film van de Zuid- Koreaanse regisseur Bong Joon-ho, heeft zaterdagavond de Gouden Palm gewonnen op het filmfestival van Cannes. Ab Zagt Cannes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22