In vuur en JOL Verstappen vierde in Monaco na straftijdsport 2 Goes verzekert zich op slotdag van plaats in de play-offs SPORT6 Politie begeleidt gewone Nederlander bij verzamelen van bewijsmateriaal Walcheren Ovezande was dit weekend 'the place to be'. Zaterdag kwamen de muziekliefhebbers dik aan hun trekken op Klomppop en gisteren raakten veel toeschouwers in vuur en vlam van de optredens tijdens de straattheatermiddag met onder anderen Chris Blaze, The Fire Ninja. De politie constateert dat burgers steeds vaker onderzoek doen naar misdrijven. Onder leiding van fami lie, bijvoorbeeld bij vermissingen zoals die van Anne Faber in 2017. Maar ook in bijna professionele on derzoekscollectieven, zoals bij de onderzoekers van Bellingcat, die zich onder meer buigen over MH17 om mogelijke verdachten te trace ren. Door die initiatieven ontstaat al meer samenwerking tussen burger en politie, maar die laatste neemt nu echt stelling. De politie wil het doen van particulier onderzoek vanaf het begin actief begeleiden om aan te sluiten bij de trend. Dat gebeurt eerst bij wijze van proef. Op 1 juni wordt een speciale app gelanceerd, waarmee slachtof fers van diefstal onder begeleiding kunnen zoeken naar de mogelijke dader. Zij worden na aangifte in de app stap voor stap begeleid. Er kun nen opnames van gesprekken met getuigen worden geüpload, net zo als foto's en bewegende beelden. Er is ook de mogelijkheid uitgewerkte getuigenverslagen naar de politie te sturen. Door de begeleiding moet worden voorkomen dat burgers (onbedoeld) over de schreef gaan bij het verzamelen van bewijsmateri aal, waardoor het in een rechtszaak onbruikbaar wordt. Ook bij vermissingen moet de sa menwerking met burgers als het aan de politie ligt steeds beter ver lopen. Zo is er nog altijd contact met de familie van Anne Faber, om te kijken wat er te verbeteren valt. De familie, maar ook veel anderen, zochten mee in de hoop haar levend aan te treffen. Technologie Dat burgers nu al vaker zelf aan de slag gaan, is onder meer ingegeven door technologische ontwikkelin gen als deurbellen met camera's, so ciale media en trackers in bijvoor beeld telefoons. Die middelen kun nen worden gebruikt om daders op te sporen. In 2016 spoorde een slachtoffer van verkrachting en diefstal nog haar belager op door haar gestolen iPhone te traceren. Toen vond zij geen luisterend oor bij de politie. Nu moet het veel makkelijker worden informatie aan te leveren. Slachtoffers van diefstal kunnen zo de kans vergroten dat hun zaak wordt opgepakt. Een fietsendiefstal waarbij geen dader in beeld is, wordt nu door beperkte capaciteit bij de politie niet altijd opgepakt. Een zogenoemde daderindicatie kan daar verandering in brengen. Het is de bedoeling na evaluatie van de eerste proef uiteindelijk ook bur- geronderzoek naar mishandeling mogelijk te maken. P8 maandag 27 mei 2019 Nieuwsmedia 5 5 5 530" »P20 App voor speurende burgers De politie en het OM zetten de deur wijd open voor burgers die willen helpen misdrijven op te lossen. Binnenkort begint een experiment waarbij gewone Ne derlanders onder meer buurton derzoek kunnen doen met een speciale app. Carla van der Wal Den Haag Vanmiddag is het vriendelijk weer pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1