Veel interesse voor workshops reanimatie in Middelburg 1 WALCHEREN 19 BUNKERDAG STEEDS POPULAIRDER De mensen stonden al om kwart voor tien te wachten tot de personeelsbunker van Stütspunkt Lohengrin in het Zoutelandse duin openging, vertelt Koudekerker Cornard Joosse. Hij bemant met plaatsgenoot Casper Steketee de entree op Bunkerdag. Die wordt steeds populairder. Ruim voor het middag uur zit de sealbag vol entreegeld, raken de vellen met toegangs bewijzen op en komen steeds groepjes mensen aangelo pen. Steketee heeft al Spaans, En gels, Frans en Duits om zijn oren gehad. Als jongen waren de bun kers zijn avontuurlijke speelplaats, als jongeman schuilde hij er met zijn meisje. Nu helpt hij de Bun kerstichting alweer vijftien jaar met het beheer. Hij praat trots over de grote, ingerichte bunker, waar negentien soldaten en hun onder officier bomvrij konden slapen. ,,Na de oorlog gebruikte de ma rine de bunker nog om met telau- rusapparatuur te kijken waar de Russen mogelijk mijnen in zee dropten. Zo konden ze de positie bepalen waar die neerkwamen. Een bekende telaurus staat op het windorgel in Vlissingen. Bij Ram- mekens is er ook een." Daar vlak bij, aan de Oostelijke Bermweg, beheert hij een Nederlandse giet staalkazemat. Maar die is niet open. ,,Die zit vol water en roet van de oefeningen van het brand- weertrainingscentrum vlakbij. Ik heb er nog wel een kunststoffen plaat met stookinstructies voor een bunkerkachel uitgehaald. Die is nu in ons museum bij de Oran jemolen." Geen tweede Begeesterde kenners zoals Steke- tee waren zaterdag gastheren bij veertien open bunkers op Walche ren. Enkele waren voor het eerst van binnen te bekijken. Zoals de unieke beschilderde 'boerderij bunker' op Nieuw-Abeele, com mandobunker 621 aan de Nieuwe Vlissingseweg. Zoals deze is er geen tweede in West-Europa, weet Richard van Zonneveld uit Hillegom. Hij heeft er zaterdag al vijftien bunkers, vanaf de Punt bij Ouddorp, op zitten. ,,Het is mijn vierde Bunkerdag." Voor bonus- zoon Mica (11) wordt het een beetje veel. Maar hij vindt het nog wel leuk. Nog vier te gaan, zegt Ri chard, terwijl hij elk hoekje en gaatje fotografeert. ,,Wat ik zo mooi vind, is dat alles hier nog is zoals het was. Het is niet opge knapt. Alsof ze in 1945 de deur hebben dichtgetrokken." Daar denkt vrijwilliger Lex Weijerman uit Middelburg, schil der van de bunker, anders over. ,,Ik heb van de winter denk ik 40 Mijn favoriete type bunker is de 611. Zo'n lekker dik ding. Enorm dikke muren uur gewerkt om hem helemaal leeg te krijgen. Na de oorlog heeft er een boer in gezeten, die heeft voor zijn kruiwagen die helling gemaakt in de entree. Daarna heeft een rockabillyband, Betty's Doghouse, hem gebruikt. De wan den zaten onder de rachels en gipsplaten en geluidwerend mate riaal. De gemeente heeft een skip neergezet en die is vol afgevoerd." Weijerman turft druk de bezoe kers die zich aandienen. Dik over de honderd komt hij wel. Walcheren telt 274 oorlogs bouwsels, weet Weijerman. Maar een fractie is te bezoeken. Projec ten genoeg om aan te pakken. Hij heeft zijn zinnen gezet op één van de vier geschutsbunkers in een ak ker aan de Verbrande Hofweg in Koudekerke. ,,De 611, mijn favo riete type. Zo'n lekker dik ding. Enorm dikke muren. Zo'n bult van, hier sta ik en krijg me maar eens weg." Geïnteresseerden dromden samen in de hal van het Rode-Kruispand aan Klein Vlaanderen tot de voor gaande workshop afgerond was. De instructeurs werkten met 20 men sen per workshop. Zij kregen in structie hoe te handelen en konden levensreddende technieken probe ren op oefenpoppen. Ben Bosman van het Rode Kruis was opgetogen over de animo. De gratis trainingen werden op 15 plaatsen in Nederland gegeven, met Middelburg als enige Zeeuwse. Landelijk waren er 2500 aanmeldingen. ,,Dit heeft me over de streep ge trokken", zegt Bert Damen uit Vlis singen. ,,Ik heb tien, vijftien jaar ge leden een cursus EHBO gedaan, maar niets ermee gedaan. Ik ben wel eens langs een reanimatie gelo pen. Ik vind dat ik moet weten wat ik kan doen als het nodig is. Het kan iedereen overal overkomen." Elke Nederlander is verplicht te helpen als iemand neervalt, zegt in structeur Arie Janse. Tot je niet meer kan of assistentie komt. Der tig compressies, twee keer rustig beademen, en weer door. ,,Wat doe je als iemand een non-reanimatie- penning draagt?", vraagt iemand. ,,In principe help je", zegt Janse. ,,Meestal wordt die penning pas zichtbaar als de professionals de kleding verwijderen voor de auto matische externe defibrillator. Je wordt er niet op afgerekend als je toch reanimeert." Ruim 20 procent van de gereani meerde slachtoffers kan in redelijke conditie het ziekenhuis verlaten. Snelle reanimatie geeft 60 procent meer kans op herstel, met minder schade door zuurstofgebrek. ,,Ik ben hier omdat ik mensen wil kun nen helpen", zegt Daniel Ruiz uit Goes. ,,Ik heb via mijn werkgever EHBO gedaan, maar in de praktijk is het moeilijk bij te houden." De reanimatiedag is er volgend jaar weer, mogelijk in meer plaat sen in Zeeland. S5> - -- - f maandag 27 mei 2019 WA 'Alsof ze in 1945 de deur dichttrokken' Claudia Sondervan Zoutelande -Lex Weijerman, vrijwilliger In menig grote stad waren het er minder, maar de gratis work shop reanimeren die het Rode Kruis Walcheren gisteren gaf in Middelburg trok ruim honderd Zeeuwen. Ze kwamen af op de gezamenlijke actie met Radio 10-dj Rob van Someren, Somer- tijd Reanimatiedag. Claudia Sondervan Middelburg - De beschilerde 'boerderijbunker' op Nieuw-Abeele, aan de Nieuwe Vlissingseweg. foto ruben oreel Instructeur Kees de Voogd van het Rode Kruis Walcheren demon streert de borstcompressies bij reanimatie. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19