Belastingen Vlissingen fors omhoog Strandwachten oefenen voor hun examen op strand van Zoutelande IN DE REGIO 18 WALCHEREN Kadernota: gebruiker betaalt MIJN DORP, MIJN STAD Claudia Sondervan Vlissingen Vlissingen komt volgend jaar 6,9 miljoen euro te kort. Dat wordt in 2023, met 5 miljoen, slechts een beetje minder. Maar dat is inclusief uitgaven voor jeugdhulp en WMO, en inclusief uitkeringen waar de gemeente te weinig rijksgeld voor krijgt en waarnaar een onderzoek loopt met de financiële toezicht houders van Rijk en provincie. Dus daar kan nog wat mee gaan vallen. Er wordt nog wel geïnvesteerd in de gemeente, maar de gebruiker be taalt. Ook toeristen. De toeristen belasting gaat volgend jaar 18 cent per persoon per nacht omhoog. Verblijf in een gehuurd bed kost 1,73 euro per persoon per nacht. Slapen in tent, caravan of boot kost 1,57 euro per persoon per nacht. Strand Vlissingen hoopt volgend jaar op 315.000 toeristische overnachtin gen. Van het extra geld gaat 6 cent naar een nieuw gezamenlijk fonds voor de kustgemeenten om de stranden op hoogte te houden. Daar is jaarlijks een miljoen euro voor nodig. Het aandeel voor Vlis- singse strandkilometers is 19.000 euro. Parkeervergunningen zijn goed koop in vergelijking met andere ge meenten, vindt het college. Daarom worden ze 10 procent duurder; be woners betalen volgend jaar 5,30 euro meer. In 2021 wil de ge meente de tarieven weer tegen het licht houden. De grootste investeringen in de komende vier jaar gaan onder gronds. In de verbreding van de ri olering wordt zeven tot acht mil joen euro per jaar gestopt. Daarvan moet 2,5 tot 3 miljoen opgebracht worden uit rioolheffing. Die gaat dus fors omhoog tot de investerin gen betaald zijn. Afval Ook de afvalinzameling in de ge meente gaat op de schop. Voor het tegengaan van zwerfafval en afval- dump is jaarlijks 35.000 euro min der beschikbaar. Op de inzameling van bedrijfsafval wordt hetzelfde bedrag gekort. Afval moet grondstof worden, dan levert het wat op. Dan moeten burgers bewuster eten en kopen, zo veel mogelijk recyclen en verant woordelijkheid nemen voor het schoonhouden van de eigen leef omgeving, staat in de nota. Eind dit jaar presenteert het college een plan voor ondergrondse containers, rol containers, pasjessystemen en wel licht betaling per kilo. Er zijn ook zaken waar veel geld in gestopt wordt. Dat zijn de nieuwbouw voor de dienst Stads beheer, nu het oude pand aan de Edisonweg gesloopt wordt, de oprit Coosje Buskenstraat naar Boule vard Bankert (520.000 euro) en de herinrichting van de Lange Zelke (750.000 euro). De dertig jaar oude overkapping verdwijnt en er zijn nieuwe tegels nodig. Een gebroken been na een val van een paalhoofd. Een onderkoelde 'uitzwemmer' (jargon voor iemand te ver in zee is om op eigen kracht terug te ko men). Zeeuwse strandwachten deden zaterdag in Zoutelande een generale repetitie voor hun exa mens Lifeguard dit weekend. De slachtoffers waren vrijwilli gers, strandwachten en reddend zwemmers van de Van Dixhoorn- brigade: ervaren genoeg om het de examinanten lastig te maken. ,,En om te weten wanneer ze moeten stoppen", vult Inge Beu- se, centrale post van de dag, aan. ,,Hier 1-13, we hebben een bran card nodig, over," hoort ze over de portofoon. ,,De examens gaan om realistische ongevallen, die je da gelijks kunt tegenkomen. Ook met meerdere hulpdiensten." ,,Hallo 1-13, moet er een ambu lance komen?", informeert ze vast. De drenkeling is aanspreekbaar, maar heeft last van kramp in de benen en kan niet lopen. Dat wordt sjouwen door rul zand. Terwijl twee teams zwoegen aan de waterlijn, neemt een derde ploeg de theorie van de strandbe- waking door. Zoals vermissingen. ,,Papa weet doorgaans niet wat zijn kinderen aan hebben. Draagt een kind een blauwe zwembroek? Vraag of er een foto gemaakt is. Als het later toch een paars broekje blijkt te zijn, heb je al die kinderen al voorbij laten gaan", tipt de instructeur. ,,Het was onwennig. Span nend", vindt Guusje Altena uit Vrouwenpolder. ,,Ik ben al vijf jaar strandwacht en heb al vier jaar EHBO, maar wilde graag het lifeguard-diploma. Al komen on gevallen minder vaak voor dan je zou denken. Maar ik wil voorbe reid zijn." Ook op badgasten met veel drank en drugs op, vertelt Beuse. ,,Ik maakte het in twintig jaar niet mee, maar lachgaspatro nen op het strand? Het zou me niet verbazen." Nazorg Leo Wolterman van de Van Dix- hoornbrigade brieft de redders na afloop. ,,Hoe heb je de zwemmer uit het water gehaald?" Rechtop, komt schuldbewust het ant woord. ,,Een drenkeling haal je liggend uit het water. Desnoods met de Australische vervoers- greep", doceert Wolterman. Met het gezicht naar beneden, zodat zeewater uit de luchtwegen kan. En de nazorg kan beter, vindt hij streng. Informeren hoe het gaat, misschien een slok water aanbie den. De examinatoren van dit week end komen uit Noord-Holland. ,,Leuk, daar hebben ze geen paal hoofden. Kunnen zij ook oefe nen." Bingo spelen in De Kreek KOUDEKERKE Open boerderijdag Pitteperk Boerderijfair De Koehoorn maandag 27 mei 2019 WA De toeristen in Vlissingen gaan extra betalen voor het strand. Vergunningparkeren wordt duurder; afval weggooien en het toilet doortrekken ook. Vlissin- gers moeten bovendien bewus ter eten, minder weggooien en minder spullen kopen. De nieuwe kadernota, de stand van zaken in Vlissingen voor de ko mende jaren, staat bol van so berheid en zorgelijkheid. Cursisten helpen een gewonde (gespeeld door Thomas Maljaars) op het strand. Examinator Leo Wolterman kijkt toe. foto ruben oreel Claudia Sondervan Zoutelande WESTKAPELLE Woonzorgcomplex De Kreek in Westkapelle houdt vandaag een bingo. De bingo wordt gehou den van 14.00 tot 16.00 uur. Bij melkveebedrijf Pitte- perk wordt vrijdag een open boerderijdag ge houden. Leren door te ervaren staat hierbij centraal. Er wordt infor- matie gegeven over koeien en melken. Kin deren kunnen meedoen aan spelletjes. Belangstellenden zijn op 31 mei van 10.00 tot 16.00 uur welkom bij melkveebedrijf Pitte- perk, Breeweg 21 in Koudekerke. De toegang is gratis. MELISKERKE Kampeer- en ijsboerderij De Koehoorn houdt vrij dag een boerderijfair in Meliskerke. Tijdens de fair zullen verschillende demon straties en shows gege- Boerderij Pitteperk. foto ruben oreel ven worden. Zo worden er babbe laars gebakken, manden gevlochten, en kan men roofvogels en reddings honden in actie zien. Voor de kinderen is er ook een springkussen aanwezig. De kosten bedragen 3 euro per persoon, de toegang is gratis voor kinderen tot en met 2 jaar. Zie voor meer informatie en het dagprogramma boerderijfair- dekoehoorn.nl. KOUDEKERKE Sport hal De Couburg, 09.15-10.15 uur: Activi teiten van gymnas tiekvereniging voor 55plus; De Couburg, 13.00-16.30 uur: Bil jarten voor senioren; De Klimop, 13.30 16.00 uur: Koersbal MELISKERKE Gym zaal 'Ons huis', Bur gemeester Adelaars traat 26, 13.30-14.30 uur: Bewegingsgym- nastiek op muziek voor ouderen; 13.30 17.00 uur: Senioren- soos MIDDELBURG Padma, 09.00-17.00 uur: Expositie voge laar Arjen van Gilst; Vergulde Baars, 13.30-15.00 uur: Volksdansen; Wijkcentrum Dau- wendaele, 19.30 uur: Lezing Marc Siepman 'De andere Econo mie'; Van Eijkeren DanceMasters, 20.00-22.30 uur: Tangocafé OOST-SOUBURG Braamstraat 3a, 17.00-17.45 uur: Peuterdans, waarbij peuters op een speelse manier leren bewegen op muziek VEERE Gymzaal Frans Naerebouts- traat, 09.30-10.30 uur: Activiteit GALM, gymnastiek voor 50+ VLISSINGEN Gym zaal de Combinatie, 09.00 uur: Gymnas tiek voor peuters die al zelf kunnen lopen; Gymzaal de Bran ding, 16.00 uur: Kleu- tergym; Cine Café, 19.45-23.00 uur: Mr. Bright's Quiz Night, quizavond in teams van maximaal 5 per sonen WESTKAPELLE Ach terweg, 19.30-20.30 uur: Wandelboot- camp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18