i i Winkelier Jaar Stem op jouw favoriete winkel en maak kans op mooie prijzen! ZEELAND 17 Top 10 van meest gevonden items op Óvan het Ga snel naar www.winkelierverkiezing.nl v %/z: Nederlandse stranden (bron: Noordzeeloket) Coby Louwerse van Vogel- en Zoogdieropvang de Mikke. archieffoto lex de meester hoeveelheid plastic zwerfafval in zee heeft een reden. Deze soort haalt zijn voedsel uit de zee, in te genstelling tot bijvoorbeeld meeuwen die ook op vuilnisbelten en bij snackbars hun maag vullen. Grijze zeehond Het onderzoek naar de noordse stormvogel wordt gedaan door het NIOZ (Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee) op Texel, weet Jaap van der Hiele van Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren. „Daarna wordt er een plan geschreven hoe er mee om te gaan. Vorig week kwamen we nog een grijze zeehond bij Re- nesse tegen met een plastic ring om zijn nek." Hij vindt het goed dat er meer onderzoek komt en er kent het probleem. Dat doet ook Louwerse van De Mikke. ,,Het probleem met plastic speelt heel erg, goed dat er aan dacht voor komt. Het gaat om aller- lei soorten kunststof, plastic bolle tjes, ballonnen, eigenlijk alles wat in zee wordt gekwakt. Dieren eten en het op en het komt in hun maag terecht. Het is schrikbarend wat er allemaal wordt weggegooid op de stranden." De schoonmaakacties, waaraan vele tientallen vrijwilli gers elk jaar meewerken, zijn slechts een druppel op een gloei ende plaat. ,,We juichen natuurlijk toe dat de stranden worden schoongemaakt, maar het begint bij de mensen zelf. Ruim gewoon je troep op. We geven op scholen ook voorlichting, want de kinderen hebben de toekomst. Daar begint de bewustwording." In Vlaanderen is al een actieplan opgesteld om plastic afval aan de kust aan te pakken. Volgens de VLIZ zijn er ,,niet genoeg weten schappelijke gegevens beschikbaar om de risico's voor de volksge zondheid in te schatten." maandag 27 mei 2019 het 'monster van de zee' ÏÏTTfi fijf'1 1 1. (Plastic) netten en touw 2. Stukken plastic en polystyreen 3. Plastic tassen 4. Plastic doppen en deksels 5. (Plastic) chips- en snoepzak- jes en lollystokjes 6. Ballonnen 7. Plastic drinkflessen 8. Hout 50 cm 9. Plastic flessen en verpakkin gen voor voedsel, zoals fast food 10. Plastic industriële verpakkin gen en afdekmateriaal Een door verstrikking in ballonlint omgekomen noordse stormvo gel. FOTO IMARES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17