Minister Bruins praat met Zeeuwse zorgsector over problemen Landelijk zijn er al langer signalen dat sommige ziekenhuizen moeite hebben om voor een aantal vakge bieden voldoende mensen te vin den. Bruins wilde daarover meer duidelijkheid en heeft Nivel, het onderzoeksinstituut voor de ge zondheidszorg, opdracht gegeven dat uit te zoeken. De minister heeft de resultaten van het Nivel-onderzoek naar de Tweede Kamer gestuurd. Het beves tigt het beeld dat er landelijk gezien weliswaar voldoende aanbod is van medisch specialisten, maar dat er in de verschillende regio's toch proble men worden ervaren. Kindergeneeskunde In Zeeland, Drenthe en Flevoland is het aantal specialisten per inwoner het laagst. Dat geldt onder meer voor enkele grotere vakgebieden, zoals kindergeneeskunde, anesthe siologie en maag-, darm- en lever- geneeskunde (MDL). Ook het aan tal KNO-artsen is in Zeeland relatief laag, evenals het aantal reumatolo gen. De Zeeuwse ziekenhuizen zeg gen zelf in het onderzoek vooral moeite te hebben om MDL-artsen en oogartsen te vinden. In het hele land zijn SEH-artsen (Spoedei sende Hulp) op dit moment schaars. Adrz en ZorgSaam hebben nu vacatures openstaan voor onder meer MDL-, SEH-, long- en kinder artsen. De wetenschappelijke verenigin gen van onder meer kinderartsen, reumatologen, klinisch geriaters en oogartsen noemen Zeeland speci fiek als een van de regio's waar zij knelpunten ervaren. Het gaat daar bij vooral om het invullen van tijde lijke functies en de toenemende werkdruk. Minister Bruins wil de resultaten van het onderzoek 'breed onder de aandacht' brengen, schrijft hij aan de Tweede Kamer. Hij zegt toe dat hij in gesprek gaat met Zeeland, Drenthe en Flevoland, 'waar de dichtheid van medisch specialisten gemiddeld wat lager is'. ,,Deze ge sprekken zijn gericht op de vraag In Zeeland zijn er nu vacatures voor maag darm-, leverartsen en spoedeisende hulp-, long- en kinderartsen welke problemen precies ervaren worden, en wat de mogelijkheden zijn om daar wat aan te doen'', aldus de bewindsman. Hij benadrukt dat er 'niet één overkoepelende oplossing' is. De problemen per gebied op de ar beidsmarkt zijn daarvoor te divers. ,,Voor het aanpakken van deze pro blemen zijn oplossingen nodig die passen bij de regionale context." Opleiding Bruins wil inzetten op meer regio nale samenwerking. Daarnaast blijft hij geld beschikbaar stellen om voldoende artsen op te leiden, voor bij- en nascholing van perso neel en voor actieprogramma's zo als 'Werken in de zorg'. Verder geeft hij ziekenhuizen tot en met 2022 extra budget om de zorg slimmer te organiseren, bijvoorbeeld door me disch specialisten te laten deelne men aan het spreekuur van huisart sen. It maandag 27 mei 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl KAMPERLAND De Roompot/ Charles-wielerploeg trakteerde zaterdag haar fans. Die konden gratis meedoen aan een toertocht door Zeeland. Zo'n 2000 mensen hadden zich daarvoor aangemeld. Vertrekpunt was, vanzelfspre kend, Roompot-bakermat Kam perland. Daar was een 'fandorp' ingericht, waar de complete ploeg - renners en begeleidingsteam - aanwezig was. Mensen zoals Erik Breukink en Jean-Paul van Poppel verstrekten elke deelnemer een pakket, inclusief een officieel wie- lershirt van de ploeg. De fietsers hadden de keuze uit drie afstanden: 45, 100 en 130 ki- ger Michael Zijlaard als belangrijk ste reden voor het initiatief. „Dit is wie we zijn en dat willen we laten zien." Zijlaard sluit niet uit dat er een vervolg komt. ,,Je weet het nooit in sponsorland, maar als het aan mij ligt, moet je dit soort dingen als wielerploeg blijven doen." lometer. Zij vertrokken om de tien minuten in groepen, aangevoerd door een van de Roompot-ren ners. Michael Boogerd (vooraan op de foto) fietste mee met de eerste groep. „Voor ons is het belangrijk dat we zo dicht mogelijk bij de fans kun nen komen", noemde teammana- Dreigend tekort aan specialisten Minister Bruno Bruins (Medische Zorg) gaat in gesprek met de Zeeuwse zorgsector over het mogelijk tekort aan medisch spe cialisten. Dat schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Rolf Bosboom Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15