effeweg.nl EUWS 11 Klokkenluider geschorst bij Huis voor Klokkenluiders Bus- en treinstaking dreigt te leiden tot enorme files De vakbonden gooien morgen het hele openbaar vervoer plat. Wat betekent dat voor werknemers? Mogen zij bijvoorbeeld thuiswerken? Zeven vragen over de staking. effeweg.nl oF bel 08810 30 800 Boek zonder aanbetaling Goeman is een van de twee personen die in september vorig jaar misstanden binnen het Huis voor Klokkenluiders meldden aan minister van Binnenlandse Zaken Kajsa Ollongren. Die meldingen gingen over het disfunctione ren van het instituut dat klokkenluiders moet advise ren en onderzoek doet naar klokkenluiderszaken. De aan tijgingen van Goeman moe ten nog worden onderzocht. Het Huis voor Klokkenlui ders wil niet bekendmaken waarom het Goeman heeft geschorst. ,,Over personele zaken doen we geen medede lingen", zegt voorlichter Frank Wassenaar van het in stituut. Wel benadrukt hij dat het Huis voor Klokkenluiders zich aan de wet houdt. Klok- kenluidersmeldingen mogen niet leiden tot benadeling van medewerkers. Goeman had zo'n 25 zaken onder zich waarin hij advies gaf. Klokkenluiders die hij adviseerde, zijn boos over zijn schorsing. Een van hen noemt hem 'een toegewijd en integer adviseur'. Het Huis voor Klokkenlui ders is op initiatief van SP- Kamerlid Ronald van Raak opgericht om melders van misstanden te helpen. Sinds de start in 2016 gaat het insti tuut gebukt onder interne strijd en opstappende be stuurders. Na drie jaar en zo'n 9 miljoen euro aan kosten is slechts een handjevol klok- kenluiderszaken onderzocht. Vorig najaar mislukte het overleg tussen kabinet, werkgevers en vakbonden om tot een beter en toekomstbestendig pensioenstel sel te komen. De bonden eisen met name dat de AOW-leeftijd op 66 jaar blijft. Ook willen ze dat pensioenen met de inflatie mee groeien. Dat is nu bij veel fondsen al jaren niet gebeurd. Als er niets gebeurt, dreigen er vanaf 2020 mogelijk zelfs pensioenkortingen. Alleen in de Achterhoek wordt niet gestaakt. Eerder leek het streekvervoer in Utrecht en Gelderland ook niet mee te doen, maar personeel van het openbaar vervoer daar besloot afgelopen week het werk toch te zullen neerleggen. Vakbond FNV be klemtoont dat 80 procent van de circa 10.000 treinbestuurders en buschauffeurs bij de bond is aan gesloten. Andere bonden hebben eveneens de nodige leden. ,,Het aantal chauffeurs dat geen vak bondslid is en niet meedoet, is marginaal.'' Dat is de uitkomst van een kort geding dat de luchthaven had aangespannen. Schiphol vreest dat de openbare orde in gevaar komt als reizigers niet met de trein de luchthaven kunnen ver laten. Daar ging de rechter in mee. Reizigers kunnen onmogelijk alleen via de weg naar en van Schiphol reizen, was het oordeel. Dat elders in het land nog een enkele bus of trein zal rijden, valt niet uit te sluiten. ,,Nederland telt zo veel vervoerders dat er her en der nog iets kan rijden'', laat de FNV weten. De bond adviseert werknemers thuis te gaan wer ken. De NS adviseert treinreizi gers niet naar het station te ko men. ,,We kunnen niet aangeven welke treinen wel en niet rijden. Wij kunnen dus geen betrouw bare dienstregeling maken.'' Veel bazen zullen dat geen probleem vinden, toch mag een werknemer niet op eigen houtje thuisblijven, vertelt arbeidsrecht advocaat Mariska Aantjes. ,,Deze staking is al geruime tijd bekend, werknemers zijn zelf verant woordelijk om op hun werk te raken. Ze kunnen de auto pakken, carpoolen of een dag eerder ver trekken en bij iemand logeren.'' Uiteraard kan de werkgever om coulance worden gevraagd. ,,De baas is echter niet verplicht zijn personeel tegemoet te komen.'' Een aantal universiteiten en ho gescholen houdt hiermee reke ning. Zo hebben de UvA, de Uni versiteit Utrecht en de Hoge school Rotterdam tentamens ver plaatst. Aan onder meer de Uni versiteit Leiden en de VU Am sterdam gaan tentamens wel door. Minister Ingrid van Engels hoven (Onderwijs) verwacht dat scholen en universiteiten studen ten enigszins tegemoetkomen als die door de staking een toets of tentamen missen. ,,Het is aan in stellingen hoe ze daarmee om gaan'', benadrukt de bewinds vrouw. ,,Maar ik verwacht dat ze er wel rekening mee houden.'' Ook vindt Van Engelshoven dat van studenten 'enige creativiteit' mag worden verwacht: meerijden met iemand of bij een medestu dent logeren. Dat laatste scenario dreigt. Rijks waterstaat verwacht een zeer drukke ochtend- en avondspits. ,,Dat is niet alleen vanwege de staking. Er wordt morgen ook veel regen verwacht. Dat kan ook invloed hebben op spits.'' Weer- plaza meldt dat de belangrijkste weermodellen morgen buien en lage temperaturen voorzien. Dat is zeer de vraag. Over morgen volgt al een landelijke pensioenactiedag. Werknemers uit onder meer de metaal leggen dan het werk neer. Duidelijk is dat de bonden een statement wil len maken, zeker nu hun ge plande staking van 15 maart door het Utrechtse tramdrama werd afgeblazen. ,,Met deze staking willen we de druk op het kabinet flink verhogen'', zegt FNV- woordvoerster Mariëtte van Dijk. ,,Als er op 1 juli geen pensioendeal ligt, stijgt de aow-leeftijd per 2020 naar 66 jaar en 8 maanden. Dat willen we absoluut voorkomen.'' va. €499. va. €799, Italiaanse Bloemenrivièra Q en Cöte d'Azur Krakau, Q Highlights van Ql Rondreis Schotse Q 'Florence van Polen' Zuid-Engeland Hooglanden Rondreis Noorwegen maandag 27 mei 2019 GO Het Huis voor Klokkenlui ders heeft zijn senior-advi seur Merijn Goeman ge schorst. Deze had zelf als klokkenluider misstanden in het instituut aangekaart. Koen Voskuil Utrecht 'Ga logeren, carpoolen of thuiswerken' David Bremmer Bonne Kerstens Utrecht 1 Waarom staakt het perso neel in het openbaar ver voer? 2 Staken alle buschauffeurs en treinmachinisten? 3 Waarom rijden tussen Schiphol en Amsterdam wel treinen? 4 Mag personeel morgen thuis gaan werken? Rijkswaterstaat verwacht een zeer drukke spits. foto anp 5 Veel studenten wonen thuis en hebben tenta mens. Hoe moet dat? 6 Is de auto een alternatief of staan er morgen gigan tisch files op de wegen? 7 Blijft het bij deze open- baar-vervoersstaking? 8 dagen 10 dagen Ontbijt en diner Vertrek o.a.: 3,14,24jun, 1,8,19juL, 25 okt Ontbjjt en diner Ontbjjt en diner Ontbjjt en diner Vertrek o.a.: 24 jun, 15,29 juL, 9 aug, 12 okt Vertrek: 24 jun, 8jut 5 aug, 2 sep, 14 okt Vertrek: 7,21jun, 5,19jul, 2,16 aug, 6,20 sep Ontbjjt en diner Vertrek o.a.: 8,22,28jun, 6,20jul, 3,17 aug Alle fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteiten fonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11