Martha Louise over omgaan met hooggevoeligheid Ze is de oudste dochter van de Noorse koning Harald V, maar zal nooit vorstin worden. Prinses Martha Louise is spirituele wegen ingeslagen en brengt nu een boek uit over hooggevoeligheid. Wat kunnen we van haar leren? 'We zijn ons extra bewust van de mensen om ons heen en onze omgeving' mm 10 Msim e spreekt nog altijd behoor lijk Nederlands, prinses Martha Louise van Noor wegen. Een erfenis uit haar studententijd, die ze eind vorige eeuw deels in Maastricht doorbracht. Charmante glimlach: ,,Ik spreek Nederlands met een zachte g, dankzij Maastricht." Tijdens een stage in Limburg las ze voor het eerst een spiritueel boek. Nu schrijft ze die zelf. Eerder bracht het oudste kind van het Noorse konings paar al boeken uit over engelen, met wie ze zegt te kunnen converseren. Het leverde haar, met name in Noor wegen, forse kritiek op. Nu is er een nieuw boek, over hooggevoeligheid. ,,Dit is meer mainstream dan waar ik begonnen ben'', grinnikt de 47-ja- rige prinses in het restaurant van een hotel in Zaandam. „Mensen zeggen me: 'Goddank, nu schrijft u eindelijk over iets dat ik kan begrijpen'. Hoog gevoeligheid is wetenschappelijk be wezen, 15 tot 20 procent van de men sen is bij geboorte hooggevoelig.'' Hoe kan het dat het oudste kind van een Europese vorst hier zonder bodyguards, zonder paparazzi en zonder een legertje nerveuze voor lichters om zich heen in alle rust kan praten over haar nieuwe boek? Waar om, met andere woorden, zit hier niet de kroonprinses? Troonopvolging Noorwegen kent, net als ons konink rijk, een 'eerstgeborenenrecht': het oudste kind volgt de regerend vorst in principe op. Maar die bepaling werd pas in 1990 in de Noorse grond wet opgenomen en geldt niet met terugwerkende kracht: voor die tijd kregen mannen voorrang op vrou wen. En zo staan Martha Louise's jongere broer Haakon en diens twee kinderen boven haar op de lijst van troonopvolging. Daarbij nam de huidige koning van Noorwegen, Harald V, zijn enige dochter de titel Koninklijke Hoog heid af. Bij officiële gelegenheden wordt Martha Louise sinds 2001 ge presenteerd als hoogheid, zonder ko ninklijk. Het Noorse hof vond al haar zakelijke activiteiten - met coauteur Elisabeth Nordeng-Samnoy schrijft ze niet alleen boeken, maar runt ze ook een spiritueel centrum in Oslo - niet passen bij een koninklijke status. Het symbolische besluit van haar vader geeft Martha Louise wellicht meer vrijheid om iets van haar jeugd jaren prijs te geven in haar nieuwste boek Hooggevoelig geboren. Over hoe ze een 'grote, gele, erwt' onder haar matras legde om te zien of zij die 's nachts zou voelen en of die blauwe plekken op zou leveren, net als bij de prinses in het befaamde sprookje van Andersen. (Spoileralert: natuurlijk niet. Martha Louise wendde zich he vig overstuur tot haar kindermeisje). In haar boek schrijft ze: 'Een hele tijd dacht ik dat de erwt de pers en mij symboliseerde. Dat ik op een ochtend plotseling wakker kon wor- ZATERDAG 25 MEI 2019 GO Prinses die altijd de erwt voelt JEROEN SCHMALE Prinses Martha Louise is blij dat ze tegenwoordig zichzelf kan zijn. FOTO MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 82