Lastige keuze: wie stel je deze week teleur? voor U getest Dna-testen David Arjan iiüiiiiuii Als je er voor iedereen wilt zijn, ben je er voor niemand Ben ik van Duitsen bloed? Iers dan? Een druppel Indonesisch? Journalist Matthijs Meeuwsen doet via een dna-zelftest wat spuug op de post om meer over zichzelf te weten te komen. Aflevering 2 (slot): waar kwamen je voorouders vandaan? 'Voorouder kan zijn verdwenen uitje dna' bi mi 8 David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. wijgend komt David tegenover me zitten en ik zie dat hij baalt. Zijn mond staat strak, zijn schouders hangen. Zo ken ik hem niet. Ik vraag hem wat er mis is en hij schudt zijn hoofd. Hij mompelt: ,,Ik heb de ver keerde mensen teleurgesteld." Als je al een tijdje samen werkt, zoals wij, kun je met weinig woorden af. Zijn erva ring speelt zich als een filmpje in mijn hoofd af. Zo is het gegaan: David heeft 'ja' gezegd tegen een le zing, ergens in het land, op een zaterdag. Hij twijfelde al de hele week. Hij wist dat hij er in theorie onderuit zou kunnen, omdat zijn kinderen die dag op hem wachten. Om samen wat leuks te doen. Dit was een klassiek dilemma: zeg ik nee tegen die lezing en al die mensen die op mij rekenen, of zeg ik nee tegen mijn kinderen? David koos ervoor de lezing te doen en zijn kinderen teleur te stellen. Deze ochtend zit hij tegenover me en heeft hij spijt. Volgende keer beter, zou ik simpelweg kunnen zeggen. Maar zo zitten we niet in elkaar. Er moet nu iets vrucht baars uit voortkomen en dus raken we in gesprek. Juist de mensen die het dichtstbij staan, doe je het vaakst pijn. Je ziet ze vaker en je weet hoe je ze het best kunt kwetsen, mocht je dat een keer expres willen doen. Er speelt nog iets anders. Juist bij de mensen die het dichtstbij staan, kun je het jezelf veroor loven ze te kwetsen. De gekke paradox is dat je voor vreemden méér je best doet dan voor de mensen die je elke dag ziet. Omdat je weet dat je hun liefde toch wel krijgt: je hoeft er niets voor te doen. Je wordt overspoeld door werk of andere verplich tingen en onbewust maak je in je hoofd de afweging wie je het best kunt teleurstellen. Op nummer één, veel vaker dan je misschien wilt: je partner en kinderen. Hoe ga je daarmee om? Voor David en mij helpt het om stelling te nemen, als een soort 'Handleiding voor lastige keuzes'. We kiezen voor deze: je stelt deze week gegarandeerd iemand teleur, of je nu wilt of niet. Kijk vooraf naar je agenda en be sluit wie dat is. Zorg dat het niet je geliefde is, of je kinde ren - en liever ook niet jezelf. Die stelling doet op verschil lende manieren een beroep op je en dat kan lastig zijn. De pleaser zal denken: hoezo kan ik niet iedereen blij maken? De workaholic zal denken: hoezo mijn partner en kinderen eerst? Toch leidt de praktijk je uiteindelijk altijd naar een keuze. Als je er namelijk voor iedereen wilt zijn, ben je er uiteindelijk voor niemand. Dan kun je beter zelf hebben gekozen wie je teleur stelt - en vooral wie niet. David en ik zijn nog lang niet uitgepraat, we beginnen pas, maar opeens is hij weg: naar zijn kinderen. -Arjan Vergeer Er was eens een overgroot moeder uit België. Dat is alles, onder mijn voorou ders bevindt zich maar één luttel gevalletje buiten lands bloed. Voor zover mij verteld is althans. Voor hetzelfde geld zit er in het bladerdak van mijn stamboom toch een verdwaalde Ghanees, Wit- Rus of andere exoot verstopt. Voor heen had ik me door gemeentear chieven en bevolkingsregisters moe ten worstelen om mijn herkomst in kaart te brengen. Tegenwoordig is er een dna-zelftest. Aanbieders genoeg. Ik bestel een zelftest bij de drie groot ste op herkomstvlak: MyHeritage, Ancestry en 23andMe. Een kind kan de was doen. De enige uitdaging is om voldoende speeksel aan te maken om de buisjes vol te spugen; een taak waar een volgroeide lama nog een aardige kluif aan heeft. Alleen bij MyHeritage voldoet een veeg met een watten staafje langs de binnenkant van de wang. De monsters gaan daarna op de post, voorzien van vervaarlijke biohazard-emblemen. Wachten maar. Hoezeer de herkomsttesten tot de verbeelding spreken merk ik onder tussen bij mijn kapper, die toevallig net zijn analyse ontvangen heeft. ,,Ik ben een dag van slag geweest", zegt hij. ,,Waarom zie ik mijn Duitse voorouders niet terug? Ik had op iets spannenders gehoopt. Ik heb niet eens een fractie Afrikaans dna. Wel Grieks, maar dat wil ik helemaal niet.'' In het Leids Universitair Medisch Centrum brengt hoogleraar popula tie- en evolutiegenetica Peter de Knijff de broodnodige nuance aan. ,,Commerciële dna-tests hebben allerlei haken en ogen'', waarschuwt hij. ,,Ieder kind krijgt 50 procent genetische informatie van vader en 50 procent van moeder. Dat betekent dat in jouw dna een kwart van je grootouders zit, een achtste van je overgrootouders, enzovoort. Gemid deld gezien tenminste. Want de pre cieze 50 procent die wordt meegege ven, wordt voor elke sperma- en eicel geshuffeld. Het kan dus zijn dat een bepaalde voorouder in jouw dna overboord is gekieperd, terwijl die bij je zus of broer juist relatief sterk aan wezig is. Pure toevalstreffers.'' Europees Als ik na een week of zes de analyses van mijn dna ontvang, vallen twee zaken op. Eén: ik blijk zo Europees als de talenknobbel van Frans Timmer mans. Twee: tussen de bedrijven be staan wel degelijk verschillen in de etniciteiten die mij worden toege dicht. MyHeritage trekt de grofste lij nen: 96,8 procent Noordwest-Europa, afgetopt met 3,2 procent Oost-Eu ropa. Ancestry zoomt verder in: 64 procent Engeland, Wales en Noord west-Europa, 31 procent Germaans Europa en nog een snippertje Zwe den en Noorwegen. 23andMe houdt het op 44,6 procent Frans-Duits, 25,5 procent Brits-Iers, 20,8 procent Noordwest-Europees en 9,1 procent Scandinavisch. De Knijff is allerminst verbaasd. ,,Deze bedrijven vergelijken jouw II MyHeritage €79 Ancestry $99 23andMe ZATERDAG 25 MEI 2019 GO '44,6 procent -PETER DE KNIJFF O MyHeritage NA Welcome to you saliva collection kit Als enige Nederlandstalig, heeft daarom meer Neder landse gebruikers. Werkt op basis van wangslijm. Je kunt stambomen aanmaken en tegen bijbetaling speuren naar verwanten in oude kran ten en immigratiegegevens. - Specificeert de minste geschatte etniciteiten. Terug sturen monster vereist post zegels. Een tijdlijn: historische ver klaringen voor de geografi sche verspreiding van je voor ouders. Ook hier kun je stam bomen aanmaken en tegen bijbetaling speuren naar ver wanten in oude kranten en im- migratiegegevens. - Engelstalig, dus weinig Nederlandse gebruikers (en matches). $99 Meest transparant; geografi sche betrouwbaarheid is in te stellen tussen de 50 en 90 pro cent. Veel extra uitleg en tutori als over bijvoorbeeld je hoe veelheid neanderthaler-dna. - Engelstalig, dus ook weinig Nederlandse gebruikers (en matches). Loze extra feitjes ('je verwanten hebben 47 procent meer kans om als strandwacht te hebben gewerkt'). Reageren? zo@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 80