4 Cijfers over criminele asielzoekers blijken geen enkele moord te bevatten 7 In arm geschoten verdachte van terrorisme blijkt onschuldig De SP dacht in een filmpje met een persiflage op PvdA-lijsttrekker Frans Timmermans als volgevreten 'Hans Brusselmans' de machtspoli ticus te 'ontmaskeren'. Het hielp niet, de kans is zelfs groot dat de SP Timmermans in de kaart speelde door zijn naamsbekendheid - die toch al groter was dan welke andere Europese lijsttrekker - te vergroten. Denk probeerde wanhopig aan dacht naar zich toe te trekken. Met de film Nooit meer, die in een mon tage van beelden uit de Tweede Wereldoorlog waarschuwt voor de opkomst van bijvoorbeeld Geert Wilders, lukte dat niet echt. YouTube verwijderde de film zelfs vanwege 'gewelddadige of expli ciete inhoud'. Prognose: 0 zetels. Toch k^n negatief campagne voe ren werken. De VVD voerde een online-oorlog tegen Forum voor Democratie met filmpjes waarin zij partijleider Thierry Baudet bela chelijk maakt en beschuldigt van duikgedrag en Ruslandknuffelen. De partij lijkt er minimaal een zetel bij te krijgen. Baudet zelf maakte de tongen los met een video die oorspronkelijk werd gemaakt door de Oostenrijkse extreemrechtse Identitare Bewe- gung. Op het einde verschijnen foto's van partijleiders Jesse Klaver (GroenLinks), Rob Jetten (D66) en Mark Rutte (VVD) met de tekst 'wir haben es gewusst'. De belezen Baudet zei daarbij geen associatie met de Tweede Wereldoorlog te hebben. Forum kwam knap vanuit het niets op drie zetels, maar in de peilingen leek de partij de grootste te kunnen worden. In de exitpoll moest Forum drie andere partijen voorlaten. Deander beschimpen werkt niet altijd Maar de uitslag van donderdag lijkt geen incident. De gemeenteraads verkiezingen vorig jaar vielen voor de PVV al vies tegen. Zo scoutte Wilders hoogstpersoonlijk kandi daten om in Rotterdam door te bre ken. Met één zeteltje werd het een demasqué. En bij de Statenverkie zingen halveerde de partij bijna. In de Europese verkiezingscampagne kwam Wilders nergens tussen. Wilders zegt zich geen zorgen te maken, de partij klom vaker uit een dal. Maar of alle PVV-politici daar zo over denken, valt te betwijfelen. De ervaring leert dat zij lastig elders aan de slag komen, nadat ze hun baan bij de PVV verliezen. Dat moet hen zorgen baren voor de Tweede Kamerverkiezingen in 2021. 3 Nieuwe koers SP slaat niet aan De hoop was dat de schade beperkt zou blijven na het laatste verlies bij de Statenverkiezingen. Ook in de provincies halveerde de partij. Ma- rijnissen was 'ziek van zo'n uitslag', zei ze later. Sinds ze eind 2017 het stokje overnam van Emile Roemer, verloor ze alleen nog maar. De leiderschapswissel ging ook gepaard met een nieuwe koers. Daartoe aangespoord door partij voorzitter Ron Meyer, die vindt dat de SP onder Roemer te braaf was geworden. De partij moest meer actie voeren. De koers sloeg niet aan bij de kiezer, maar kaderleden kregen na de verloren Statenverkie zingen van Meyer te horen dat ze er nog harder tegenaan moesten. Zelf deed Meyer dat met het 'Hans Brusselmans'-spotje (zie 4). In een mail die Marijnissen giste ren rondstuurde aan de SP-leden, schrijft ze dat de slechte uitslag is te wijten aan de lage opkomst. Die reactie getuigt niet van zelfreflectie. Vijf jaar geleden was de opkomst bij de Europese verkiezingen nóg lager en desondanks haalde de SP bijna 10 procent van de stemmen. De nieuwe koers van Marijnissen en Meyer slaat niet aan bij de kie zers. Dat bezorgt hen een levens groot probleem. De verdachte in de zaak werd op 22 mei ontslagen van alle rechts vervolging, omdat hij zich volgens de rechter mocht verdedigen tegen een mishandeling waarbij twee belagers waren betrokken. Er ontstond deze week grote op hef over door staatssecretaris Mark Harbers gepresenteerde cijfers met betrekking tot criminele asielzoe kers. Onder de noemer moord/ doodslag werden 31 registraties bekendgemaakt, waardoor de sug gestie ontstond dat het om ruim dertig moorden zou kunnen gaan. Later bleek dat die cijfers toch anders liggen. Het gaat om 25 ge beurtenissen: 21 pogingen tot moord of doodslag, een sepot, een registratie dna-afname, een mis handeling en één 'voltooid delict', met een dodelijk slachtoffer. Die laatste blijkt te gaan om een steekpartij vorig jaar in de keuken van een slagerij in Den Haag. Uit het vonnis in de zaak blijkt dat de verdachte, een Afghaanse mede werker van de slagerij, op hoofd en lichaam werd geslagen door een collega. Volgens de rechtbank was ook de eigenaar van de slagerij een 'bedreigende factor'. De ver dachte stak uit zelfverdediging meerdere keren met een fileermes in de zij van het slachtoffer. In een reactie op de zaak laat de advocaat van de verdachte weten dat de man niet in een asielzoe kerscentrum zat toen hij betrok ken raakte bij de steekpartij. Hij was volgens de raadsman wel ille gaal in Nederland. SITTARD De 21-jarige man uit Sittard die vorige maand werd opgepakt op verdenking van betrokkenheid bij terrorisme, blijkt onschuldig. Volgens het OM is sprake van een persoonsverwisseling. De strafzaak tegen hem is gesepo neerd, meldt het Landelijk Par ket. ,,Deze beslissing is ook via de advocaat van de man aan hem bekendgemaakt.'' Volgens het OM werd de man aangezien voor een andere man. Deze 33-jarige man uit Sittard werd een paar dagen later als nog aangehouden. De 21-jarige werd enkele dagen na zijn aan- houding vrijgelaten, maar bleef aanvankelijk verdachte. Bij zijn arrestatie bij het sta tion van Sittard eind april werd de man door de politie in zijn arm geschoten. Naar dat inci dent doet de politie onderzoek. De politie pakte dezelfde dag ook een 37-jarige Heerlenaar op in zijn woning. Dat gebeurde naar aanleiding van informatie van de AIVD. Hij werd ervan verdacht dat hij op zoek was naar vuurwapens en het jiha- distische gedachtegoed zou aanhangen. In zijn woning werden onder meer combat- en veiligheidsvesten gevonden. Wij in Brussel weten wat het beste voor ze is, zegt Hans, zaterdag 25 mei 2019 GO De partijen die een negatieve campagne voerden, maakten de hoge verwachtingen niet waar of verloren jammerlijk. Ze kregen er veel aandacht mee, maar niet per se veel stemmen. Haagse partijen op Voor het eerst in twintig jaar verdwijnt de SP mogelijk uit het Europees parlement. En zelfs als de partij van Lilian Marijnissen één van haar twee zetels in Brussel overhoudt, is dat een pijnlijke nederlaag. Het aantal stemmen is meer dan gehalveerd. In de criminaliteitscijfers onder asielzoekers waarover staats secretaris Mark Harbers deze week viel, blijkt geen enkele moord te zitten. Het enige de lict waarbij een dode viel werd door de rechter gezien als zelf verdediging. Chris Klomp Den Haag M Lilian Marij nissen ziet haar partij bij drie verkie zingen alleen maar achter uitgaan sinds ze Emile Roe mer opvolgde, FOTO ANP Het spotje van de SP met in de hoofdrol Hans Brusselmans en de daaropvolgende ophef hebben de PvdA waarschijnlijk meer goed gedaan dan de eigen partij. videostill sp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7