Fibromyalgie is te behandelen 1 Voor de aandoening fibromyalgie bestond lange tijd geen goede remedie. Revalidatie arts Herlinde Jacobs ziet lichtpuntjes in de behandeling van deze onverklaarbare chronische pijnen. 'Vaak vindt een arts in onderzoeken geen lichamelijke oorzaak voor de pijn' 'Mensen moeten leren te stoppen met zich te schamen, zichzelf verwijten te maken' 5 VIVIAN DE GIER at is fibromyalgie precies? Herlinde Jacobs: ,,Het is een aandoening van chronische pijn in spieren, peesaanhechtingen en rond de gewrichten, waarvoor de precieze oorzaak niet wordt gevon den. Daardoor behoort het tot de zogenoemde SOLK: Somatische On voldoende verklaarde Lichamelijke Klachten.'' Wat zijn de symptomen? ,,Bij fibromyalgie is sprake van over prikkeling van het zenuwstelsel, ook wel sensitisatie genoemd. Daardoor kan iets wat gewoonlijk niet pijnlijk is, zoals aanraking, temperatuur wisselingen, licht of lawaai, al pijn veroorzaken. Het gaat dus om chroni sche pijn van onverklaarbare oor sprong die langer dan twaalf weken duurt. Dat leidt tot een secundair pro bleem: ernstige vermoeidheid, die eveneens vaak chronisch wordt. Hierdoor ontstaat een vicieuze cirkel, want chronische vermoeidheid leidt ook weer tot chronische pijn. Daarnaast zijn er vaak nog allerlei andere klachten die een rol spelen, zoals hoofdpijn of migraine, buik klachten, hyperventilatie, concentra tieproblemen en verhoogde spier spanning." Wie zijn er vatbaar voor? ,,Mensen die een moeilijke start in hun leven hebben gehad of een over actieve levensstijl hebben, die perfec tionistisch zijn of niet tevreden met zichzelf. Zij hebben een grotere kwetsbaarheid om fibromyalgie te ontwikkelen. Het zijn vaak mensen die te lang over hun grenzen zijn ge gaan. Dat de mate van chronische stress in onze maatschappij de laatste jaren sterk is toegenomen kan een mogelijk oorzaak zijn van de toe name in fibromyalgie." Mogelijke klachten bij fibromyalgie Gespannen slapen leiden tot hoofdpijn Gefronste wenkbrauwen Gespannen nekspieren geven hoofdpijn Strakke halsspieren Opgetrokken schouders Gevouwen armen belemmeren ademhalen Waarom is het zo moeilijk te diag nosticeren? ,,Als een patiënt zich met pijnklachten meldt bij de huisarts, zal die een paar basis onderzoeken doen. Maar vaak vindt zo'n arts in die onderzoeken geen lichamelijke oorzaak voor de pijn. Omdat een verklaring uitblijft, pro beert de arts meestal de pijn te verminderen door middel van medicatie of fy siotherapie. Als de patiënt ook psychologische of stressklachten heeft, kan er een doorverwijzing naar een psycholoog vol gen. Heeft iemand veel last van chronische hoofdpijn of restless legs, rusteloze benen, dan komt hij bij de neu roloog terecht. Iemand met darmklachten wordt doorverwezen naar de internist." Als er geen lichamelijk oorzaak te vinden is, zal het wel tussen de oren zit ten, wordt vaak gedacht. ,,Dat klopt. Vaak wordt gedacht dat iemand zich maar wat in beeldt of overdrijft. Het baga telliseren is zeer schadelijk voor mensen met fibromyalgie en geeft het gevoel dat er niet naar hen geluisterd wordt. Dat kan de klachten verergeren. Ook als behandeling uitblijft, gaat de overprikkeling van het zenuwstel sel verder. Uiteindelijk is dat wél te zien op scans: er treden veranderin gen op in de hersenfunctie. Aange zien fibromyalgiepatiënten vaak last hebben van chronische stress, heeft dat negatieve gevolgen voor de door bloeding van de hersenschors. Dat bemoeilijkt het nemen van beslissin gen, plannen, sociaal gedrag, relative ren en nuanceren, de regulering van emoties en het beheersen van impul sen. Fibromyalgie is dus echt een aandoening die we serieus moeten nemen en waar iets aan te doen valt. Hoe eerder iemand behandeling krijgt, hoe beter.'' Welke behandeling is mogelijk? ,,We boeken goede resultaten met een revalidatietraject met een multi disciplinaire aanpak, waarbij een psycholoog, een ergotherapeut en een fysiotherapeut samenwerken. Het programma duurt acht weken en is er volledig op gericht de patiënt beter te leren voor zichzelf te zorgen, te luisteren naar het lichaam en gren zen te herkennen. De therapeuten helpen bij het in beweging komen of blijven en brengen in kaart of ie mand pijnvermijdend gedrag ver toont of juist altijd maar doorgaat. Dat inzicht is nodig om weer te gaan voelen waar de gezonde grenzen lig gen. Ook wordt gewerkt aan de ac ceptatie, die soms moeilijk is. We fo cussen niet op de pijn, maar juist op wat nog goed gaat. Zo doorbreken we het vaste patroon van reageren op pijn. Mensen moeten leren om op een andere manier met zichzelf om te gaan. Om te stoppen met zich te schamen, zichzelf verwijten te ma ken of te doen alsof het er niet is." Wat zijn de resultaten van die aanpak? ,,We hebben een studie gedaan waar bij we de levenskwaliteit van patiën ten tot één jaar na het revalidatiepro- gramma volgden. Daaruit bleek dat die levenskwaliteit zowel fysiek als mentaal was verbeterd ten opzichte van de start. Volledige genezing is meestal niet mogelijk als iemand al heel lang klachten heeft. Maar bij de jonge mensen die deelnamen aan het revalidatieprogramma hebben we zelfs meegemaakt dat ze fibromyal- giepatiënt-af zijn.'' Herlinde Jacobs, Fibromyalgie an ders bekeken. Een multidisciplinaire aanpak van chronische pijn, versche nen bij Lannoo, €21,99 GO ZATERDAG 25 MEI 2019 Ontkennen is geen optie r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 77