de toekomst Dit zegt de wetenschap Mensen die vaak alleen zijn, hebben eerder hallucinaties Eureka! Klant is te sturen in winkel Malariapillen of anti-epileptica kunnen voor een roze olifant zorgen 23 Gerine Lodder (33) Universiteit Tilburg, Ontwikkelingspsychologie Matthieu de Schipper (35) TU Delft, Kustwaterbouwkunde v fSo j Je hoeft geen schizofrenie te hebben of psychedelische drugs te gebruiken om dingen te zien die er niet zijn. Zinsbedrog komt vaker voor dan we denken. Bij hallucinaties neemt het brein dingen waar die er in werkelijk heid niet zijn. Iemand die halluci neert, proeft, hoort, ruikt of ziet zaken die anderen niet waarne men. Vaak wordt hallucineren ge associeerd met schizofrenie of drugsgebruik, maar eigenlijk is het heel gewoon. ,,Iedereen hallucineert wel eens'', zegt Iris Sommer, psychia ter en hoogleraar neuroweten schappen aan het Universitair Medisch Centrum Groningen. Ze helpt mensen om van vervelende hallucinaties af te komen. Volgens Sommer ontstaan hal lucinaties als het brein te weinig zintuigelijke prikkels krijgt, bij voorbeeld omdat het pikkedonker is en we weinig kunnen zien. „De waarneming is een samenspel tus sen de zintuigen en de hersenen'', legt de hoogleraar uit. ,,De zintui gen geven aanwijzingen die door het brein worden geïnterpreteerd aan de hand van onze kennis en ervaringen. Maar als er te weinig aanwijzingen zijn, dan vult het brein deze informatie aan met herinneringen.'' Vaak pakt zo'n gokje goed uit en ontstaat in ons hoofd het juiste beeld, maar soms ook niet. In dat geval zien of horen we dingen die er in werkelijkheid niet zijn. Die ervaring kan beangstigend zijn. Dat het brein ontbrekende in formatie aanvult, dient volgens Sommer een evolutionair nut. ,,De hersenen werken zo dat herinne ringen die gekoppeld zijn aan ge vaar het eerste bovenkomen. Be- langrijk om snel te kunnen antici peren in bedreigende situaties.'' Er zijn ook andere factoren waardoor mensen gaan hallucine ren. Bijvoorbeeld omdat belang rijke neurotransmitters (dat zijn overbrengers van zenuwprikkels, zoals dopamine en serotonine) uit balans zijn. Zo hebben mensen met schizofrenie of de ziekte van Parkinson last van hallucinaties door een verstoorde neurotrans mitter balans. De overbrengers van prikkels kunnen ook uit evenwicht raken door drugsgebruik en op die ma nier hallucinaties veroorzaken. Een bekende hallucinogene drug is lsd, die het serotoninesysteem verstoort. Maar ook medicijnen kunnen zinsbedrog als bijeffect hebben. Anti-epileptica zijn er berucht om en ook malariapillen kunnen een roze olifant in de huiskamer toveren. Hoe kom je van die schimmen en stemmen af? „Mensen die veel last hebben van visuele hallucina ties doen er goed aan om meer lampen op te hangen. Want als een ruimte meer licht heeft, dan krijg je meer prikkels binnen via de ogen, hoeft het brein minder aan te vullen en kom je meteen op de juiste interpretatie.'' Wie af en toe vreemde dingen hoort, moet wat vaker gezelschap zoeken. Mensen die veel alleen zijn, hallucineren sneller. Daar naast is een goede nachtrust van belang. „Als je goed uitgeslapen bent, ben je minder vatbaar voor hallucinaties.'' Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Arjen van Lin (33), universitair docent marketing aan de Universiteit Tilburg. ,,Mijn eerste bijbaantje was bij de C1000 in Hees- wijk Dinther en daar raakte ik geïnteresseerd in marketing. Ik zag klanten die bepaalde producten wel kochten en andere za ken juist negeerden. Welke processen gaan daarachter schuil, vroeg ik me af. In de marketing draait het om de wens van de klant te begrijpen en die te ver talen in een product. Een van de huidige trends die je in de hele maatschappij ziet, is dat mensen gezon der en duurzamer willen eten. Als je in Nederland ge zonde keuzes in de super markt wilt maken, dan moet je vertrouwen op de voedingslabels. De reali teit is dat die je niet hel pen. De huidige labels verschillen amper van el kaar en vallen niet op in de drukte. Nederlandse voedingslabels proberen consumenten vaak te stu ren richting een gezonde keuze. Uit de psychologie weten we echter dat men sen veel sterker reageren op negatieve informatie dan op positieve informa tie. We hadden altijd al het vermoeden dat consu mentengedrag verandert als je expliciet aangeeft dat een product ongezond is omdat er te veel vet of suiker inzit. Een heus eurekamo- ment beleefde ik toen we toegang kregen tot de aankoopgegevens van meer dan tweeduizend huishoudens in Chili. In dat land werden labels verplicht die consumen ten expliciet waarschuw den voor ongezonde keu zes. Deze data laten pre cies zien wat deze huis houdens kopen in de ja ren voor de introductie van de labels en in het jaar daarna. Analyse hiervan toont aan dat de labels een groot effect hebben op hetgeen wordt aange kocht. Consumenten ko pen minder ongezonde producten en meer ge zonde producten. - Jim Jansen GO ZATERDAG 25 MEI 2019 Kijk op de site bij /wetenschap M Chronische een zaamheid op jonge leeftijd. Komt dat frequent voor? „Wan neer we op middel bare scholen leerlin gen periodiek en anoniem hiernaar vragen dan geeft 3 tot 10 procent elke keer aan zich een zaam te voelen'', aldus Gerine Lodder. Een ernstig pro bleem, want langdu rige eenzaamheid is, behalve een bron van verdriet, het voorpor taal van mentale pro blemen, drugs- en drankgebruik. Lodder: ,,Ik wil ach terhalen of deze tie ners andere sociale gedragspatronen vertonen dan pubers die slechts tijdelijk of helemaal niet een zaam zijn.'' Binnenkort zal Lod der een groot onder zoek uitvoeren met behulp van vragen lijsten en beacons: apparaatjes die kun nen meten hoe vaak leerlingen dicht in el- kaars buurt komen. „Hopelijk levert dat nieuwe puzzelstukjes op.'' Het is het lot van de Nederlander om een eeuwige verdedi gingsoorlog te voe ren tegen de Noord zee en haar honge rige golven. Maar Matthieu de Schipper weet dat het kan lonen om juist met golfbewegingen mee te deinen. Jarenlang heeft hij veldonderzoek ver richt naar hoe golven en stranden elkaar vormen. Tegenwoor dig leert hij zijn stu denten hoe ze op waterscooters vol meetapparatuur kustlinies kunnen analyseren. „Soms maken we met kleur stof delen van de zee groen en laten we drones filmen hoe het water werkelijk stroomt'', vertelt de geboren Rotterdam mer, die ook een fer vent surfer is. Met die data hebben De Schipper en zijn collega's computer modellen ontwikkeld die kunnen voorspel len hoe zandstran den veranderen onder invloed van na tuur en mens. ,,Dat opent nieuwe moge lijkheden voor onze kustbescherming. We kunnen zó ingrij pen in het landschap - bijvoorbeeld door op specifieke plek ken veel zand te stor ten - dat de golven er daarna zelf voor zorgen dat onze kust op vitale plekken aansterkt.'' De Schipper laat de zee werken om het land te redden. FOTO SHUTTERSTOCK KAJ VAN ARKEL Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewSdentiSt en met vanvnederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71