OZCAN AKYOL Volkert is niet weg, hij woont gewoon in Nederland 6 EUROPESE VERKIEZINGEN G EVO LGEN De officiële uitslag van de Europese verkiezingen volgt nog. Die zal verschillen van de exitpoll die donderdag avond werd gepubliceerd, maar er zijn al wel opvallende trends te zien. Column Het was trekken en sleuren om aandacht, alles werd ingezet om de Europese verkiezingen aantrekkelijker te maken voor het gewone volk, dat deze democratische verworven heid, volgens analyses en vastge roeste opvattingen, vooral een ver van-mijn-bedshow zou vinden. Om die reden trad de verameri kanisering van de campagnes in: beschaafde partijen gingen zich plotseling in de publiciteit horke- rig gedragen, in de hoop dat hun rabiate boodschap, al dan niet ge stoeld op feiten, het grote publiek zou bereiken. Forum voor Democratie gooide met een filmpje van een uitge sproken antisemitische website nog wat olie op het vuur van ons migratiedebat, Denk vloog naar Israël om het electoraat te herin neren aan het Midden-Oostencon flict en de SP maakte een karika tuur van de opponent op links, Frans Timmermans, om en pas sant héél Brussel te schofferen. Ik kan niet zeggen dat het saai was. Dat blijkt ook uit de opkomst: volgens een peiling van onder zoeksbureau Ipsos namen sinds 1988 niet zo veel burgers de moeite om zich te melden in een stembu reau. Dat is in elk geval een opste- ker voor iedereen die politiek aan trekkelijker wil maken. De media pakten ook groots uit. Televisieprogramma Pauw facili- teerde een verbale bokswedstrijd tussen de VVD en Forum voor Democratie, omdat deze partijen op sociale media, tegenwoordig hét klankbord voor redacties, voor de meeste reuring zorgden. Het affiche klopte: er keken ruim an derhalf miljoen mensen naar het spektakel. De voorlopige prognose, een klinkende overwinning voor de PvdA, laat echter zien dat er een afstand bestaat tussen politici, media en burgers. De onderlinge strijd van partijen zorgt ervoor dat polarisatie wordt uitvergroot, maar veel mensen thuis hebben helemaal niet zulke stellige en hardvochtige opinies. In veel ge vallen hebben ze helemaal geen mening. Dat hoeft ook niet. Dat verklaart de overwinning van de PvdA. Als een van de wei nige partijen zochten ze niet de extreme standpunten op, ondanks een lijstaanvoerder die publicitair de nodige schade opliep. Het con flict werd vermeden. Er werd een autonoom verhaal verteld. In die zin vond ik de uitkomst van deze verkiezingen hoopge vend. De partijen die zich vreemd gedroegen, werden keihard afge straft door de burger, of hun winst pakte minder groot uit dan ze had den gehoopt (FvD). Het boeren verstand van Nederlanders weegt nog altijd zwaarder dan de Ameri kaanse showbizztaferelen. Dat is een geruststellende gedachte. Veel mensen thuis hebben helemaal niet zulke stellige en hardvochtige opninies Winst van 'Fransie' niet per se die van de PvdA Toch is het te vroeg om te spreken van een wederopstanding van de PvdA. Want deze Europese verkie zingen waren anders dan alle an dere verkiezingen: de opkomst was erg laag, Timmermans was het enige bekende gezicht tussen de lijsttrekkers én hij was de enige kandidaat voor een topfunctie. ,,We hebben enorm geprofiteerd van het feit dat Nederlanders voor één keer echt invloed kunnen uit oefenen op wie de voorzitter wordt van de Europese Commissie'', er kent partijleider Lodewijk Asscher. Of de PvdA bij Tweede Kamerver kiezingen nu net zo goed zou sco ren, betwijfelt hij. ,,We merken wel dat de gunfactor voor de PvdA gro ter is dan twee jaar geleden.'' Asscher klampt zich vast aan de gemeentelijke en provinciale ver kiezingen. Sinds de historische nederlaag van 2017 (toen de partij instortte van 38 naar 9 zetels in de Tweede Kamer) kruipt de PvdA langzaam uit het dal. Bij de Provin ciale Statenverkiezingen haalden Asscher en de zijnen in absolute ge tallen meer stemmen dan in 2017, terwijl de opkomst veel lager was. En nu is er de monsterzege van Timmermans. ,,Het herstel is stapje voor stapj e gekomen'', zegt Asscher. Het is de vraag of hij het succes kan vasthouden. PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk tempert de verwachtin gen: ,,We zijn net onderweg.'' Wilders moet zich achter de oren krabben Die hoop is de grond ingeboord na de exitpoll die een verpletterende uitslag liet zien. De PVV-leider ver scheen niet voor de camera's. Van vier naar één of zelfs géén zetel in Brussel is een electoraal pak slaag. Waar Wilders in maart 'een diepe buiging' maakte voor Baudet die vanuit het niets de grootste werd, had hij nu geen woorden. Sinds de opkomst van Forum voor Democratie gaat het minder goed met de PVV. De kiezer op rechts lijkt uitgekeken op het Wil- dersgeluid. De dag na de exitpoll twitterde Wilders: 'We hebben de slag verloren, maar we gaan de strijd winnen. Voor een beter en veiliger Nederland en tegen de is lam. Op volle kracht vooruit!' Dat blijkt uit informatie van het Openbaar Ministerie en gesprekken die dagblad de Stentor de afgelopen maanden voerde met bekenden van Van der Graaf. Van der Graaf kreeg na zijn ver vroegde vrijlating in 2014 een flink aantal voorwaarden opgelegd. Tij dens verschillende rechtszaken wist hij de meeste restricties één voor één van tafel te vegen. In mei vorig jaar vocht de dierenactivist met succes zijn fysieke meldplicht aan. Hij zei te willen emigreren, maar dat niet kon omdat hij zich telkens in Nederland moest mel den. De rechter ging daarin mee, waarna het OM en Van der Graaf in hoger beroep een nieuwe deal sloten. Hij mag zich nu via de mail melden. Hiermee is de weg vrij om te emigreren. De Stentor zocht de afgelopen maanden uit of Van der Graaf inderdaad is vertrokken. Verslagge vers van de krant ontmoetten hem in de deuropening van zijn woning in Apeldoorn. Het Openbaar Minis terie laat weten niet op de hoogte te zijn van concrete verhuisplannen. En dat terwijl justitie wel geregeld contact heeft met de man die ooit werd verkozen tot 'ergste Neder lander'. Van der Graaf zou ook tegenover zijn buurman hebben verklaard dat hij geen plannen heeft om het land te verlaten. Nabestaanden van Pim Fortuyn zijn woedend en stellen dat Van der Graaf opnieuw de rechters om de tuin heeft geleid om van zijn voor waarden af te komen. ,,De emigratie is lariekoek. Dit is te gek voor woor den'', reageert Fortuyns broer Si mon. Van der Graaf zelf mag niet met de media praten. Dat is samen met het contactverbod de enige re strictie die hij niet aanvocht. Zijn advocaat geeft geen commentaar. zaterdag 25 mei 2019 GO y @OzcanAkyol Showb IK'. 31 5 Exitpoll schudt Jan Hoedeman Peter Winterman Den Haag De overwinning van de PvdA is volledig te danken aan 'Fransie Timmermans', zoals uitzinnige partijleden hem donderdag lief kozend toezongen. Waar een tweestrijd tussen Forum voor Democratie en VVD werd ver wacht, gaan de sociaaldemocra ten er met de buit vandoor. 2 Het zag er daadkrachtig uit vorige week in Milaan. De aan voerders van populistische par tijen bundelden de krachten voor een doorbraak in Brussel. Geert Wilders poseerde naast zijn Italiaanse collega Matteo Salvini (Lega Nord) en de Franse Marine Le Pen (Rassemblement) met hoopvolle blik. t s Geert Wilders brengt zijn stem uit in Den Haag. Hij mag blij zijn als zijn partij één zetel over houdt in Brussel. foto anp Volkert van der Graaf, de moor denaar van Pim Fortuyn leeft nog 'gewoon' in Apeldoorn en Harderwijk. Hij lijkt ook geen concreet plan te hebben om te emigreren. Arjen ten Cate Stefan Keukenkamp Apeldoorn Volkert van der Graaf met zijn vrouw onderweg naar hun huis in Harderwijk. foto martijn bijzitter De uitslag van de exit poll zorgde voor uitzin nige PvdA'ers. De grote winnaar Frans Timmer mans was op dat moment in Barcelona. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6