dinsdag opnieuw slaagt Ik heb geleefd Heleen kan niet meer praten. 'Mensen vinden me nu eng' 19 'Mijn man en ik willen met de Mini naar Italië. Kap open en genieten' pnneer ze voor het laatst heeft gepraat, vraag ik. ,,Twee maan den geleden'', schrijft ze op een kladblok. Heleen van Alebeek (55) had me eerder al gemaild dat ze het interview het liefst schriftelijk wilde doen. En dan ook letterlijk schriftelijk. Zij schrijft, terwijl ik tegenover haar zit. Heleen heeft de progressieve spier ziekte ALS. Rond de kerst van 2017 kreeg ze haar eerste klachten. Ze be gon met een dubbele tong te praten. Oververmoeid, dacht ze. Tijd om naar de huisarts te gaan, gunde ze zichzelf niet. ,,Ik had toen net de sleutel van mijn nieuwe ruitersportwinkel in Sint Michielsgestel gekregen'', typte ze vóór onze afspraak in een e-mail. ,,Daar was ik druk mee bezig. Tegelij kertijd werd mijn paard Frizz ziek. Frizz was alles voor me. Het greep me erg aan omdat geen enkele dierenarts wist waardoor hij zo veel pijn had.'' De eerste maanden was het hec tisch rond de winkel. Haar paard werd zieker. Heleen was vreselijk moe en praten ging steeds moeiza mer. Pas nadat ze haar 7-jarige ruin tot haar grote verdriet moest laten in slapen, meldde ze zich bij een dokter. Aan het eind van de zomer, na ver schillende onderzoeken, kwam aan het licht dat ze de dodelijke ziekte ALS had. De bodem werd onder haar bestaan weggeslagen. Hoe het nu met haar gaat, vraag ik. „Langzaam achteruit'', schrijft ze in haar nette handschrift op het papier. „Conditie en spieren in romp, armen en benen worden minder.'' Ze kijkt op van het blaadje, wacht op een nieuwe vraag. Wat er is veran derd sinds ze niet meer kan praten, wil ik weten. ,,Voel me vaak machte loos en niet voor vol aangezien.'' In de kamer klinkt alleen het krassen van haar pen. Hond Sam slaapt op een stoel. ,,Wereld is veel kleiner ge worden. Mensen vinden me nu eng.'' Op haar telefoon demonstreert ze een app. Als ze op een knop drukt, vraagt een vrouwenstem 'kunt u me helpen?' Andere knop: 'Wat is je naam?' Met dat hulpmiddel redt ze zich wel, maar liever gaat ze niet meer naar de bakker of de bloemist. Bij voorkeur omringt ze zich met mensen die ze kent. Specifieker: met de mensen van het team waarmee ze eind mei de Tour du ALS gaat rijden. Heleen zit samen met een vriend op een soort tandem. Zij trapt mee en zo zullen ze samen de Franse Mont Ven- toux beklimmen. Het is een enorme happening. Samen met haar team 'Hurricane #ALS' - vijf fietsers en ne gen wandelaars - hoopt ze 30.000 euro op te halen voor hulpmiddelen en onderzoek naar de 'vervloekte' ziekte. Haar man en dochter gaan ook mee. Hurricane is de naam van het paard dat ze kocht nadat Frizz was doodgegaan. Helaas moest ze hem, net als de winkel, direct weer verko- pen toen bij haar de diagnose was ge steld. ,,Ik kon geen jong paard meer berij den. Voelde niet eerlijk tegenover hem.'' Ze maakte ook een tassenlijn onder zijn naam. ,,Van origine ben ik coupeuse'', schrijft ze. De opbrengst van de 85 handtassen die ze naaide, ging eveneens naar de stichting ALS. De fietstocht in Frankrijk is mo menteel een van de belangrijkste doelen in haar leven. Waar ze lange tijd niet wilde weten dat ze bij de ALS-familie hoorde ('kop in het zand' verschijnt op het kladblok), heeft ze zich er sinds begin dit jaar aan over gegeven. Ze haalt energie uit het con tact en sporten. ,,Ik moet die berg op!'' Daarnaast focust ze op haar pas geboren kleinkind. ,,Ik wil er zijn voor mijn zoon die het moeilijk heeft'', pent ze neer. „Krijgt dochter, verliest moederHeleen heeft al een kleinzoon van 2. Het jongetje vindt het maar raar dat oma niks zegt. ,,Voel van binnen veel verdriet.'' gewoon praten. Hele zinnen formu leren, uitweiden, zijpaden nemen. Maar ze is genoodzaakt haar bood schap kort en bondig op papier te zet ten. Met haar handen maakt ze een gebaar alsof haar hoofd uit elkaar knalt. Als het avontuur in Frankrijk erop zit, gaat ze parachutespringen met haar zoon. Waarom? Omdat het kan. Heleen genas een paar jaar geleden van borstkanker en is sindsdien ner gens meer bang voor. Ook de dood vreest ze niet. Haar euthanasieverkla ring ligt klaar. ,,Ik wil zelf de regie houden. Als dat niet meer kan, ben ik niet meer Heleen.'' Ze schuift het kladblok weer naar me toe. ,,En als parachutespringen goed afloopt, gaan mijn man en ik met de Mini naar Italië op vakantie. Kap open en genieten.'' Ze glimlacht, voegt nog een uitroepteken toe en zet een dikke streep onder de laatste zin. Geus was minister van Sociale Za ken. Hij zag vooral problemen. Premier Jan Peter Balkenende zat er ook bij. Hij schreef alles op in een schriftje. Daar hebben we niet zoveel aan gehad.'' Het is nu vijftien jaar later. Gaat het de werkende klasse nog luk ken om echt een vuist te maken? Zou het Museumplein nog een keer vol kunnen stromen? Je kunt er gerust vraagtekens bij zetten. De vakbond kampt met een afne mend ledenaantal. Jongeren inte resseren zich amper nog voor de bond en voor de polder. Als zij onte vreden zijn over hun baas, zoeken ze ge woon een andere werk gever. Ook zijn er in terne twisten. De leiding van de FNV wilde vier honderd banen schrap pen, maar het protest daartegen was zo groot dat het plan weer de ijskast in ging. De Waal kiest voor de po sitieve benadering. „De FNV heeft nog steeds meer dan een miljoen leden; heb je wel eens zoveel mensen bij elkaar gezien? En dan zijn er ook nog 400.000 mensen aangesloten bij an dere bonden. Er zitten een stuk meer mensen bij de bond dan bij een politieke partij." Natuurlijk erkent ook hij dat de vakbond een probleem heeft. „Maar deels kun je er niet zo veel aan doen. De organisatiegraad is in de industrie traditioneel hoger dan in de dienstensector, maar in de economie is de werkgelegen heid juist verschoven van indu strie naar diensten. Wat je geluk kig wel ziet, is dat de organisatie hoog blijft in sectoren waar men sen nog steeds een duidelijk vak hebben, of het nou de politie is, of de Hoogovens of de journalistiek. Als je mensen aanspreekt op hun vak, voelen ze betrokkenheid." Een laatste voorwaarde voor massaal protest, volgens De Waal: echte boosheid. ,,Je ziet het in sommige sectoren wel, bij de poli tie bijvoorbeeld, bij defensie, in het vervoer. Voor een succesvol protest moet dat langzaam opge bouwd worden, daar is de FNV nu mee bezig.'' Om op de eerder genoemde timing terug te komen: het mo ment waarop actievoeren zin heeft nadert, maar is er nog niet. ,,Het is nog niet zo dat het hele land zegt: opsodemieteren met dit kabinet. Dat gevoel was er in 2004 wel, het kabinet-Balkenende II was echt heel impopulair. Als iemand toen met het concept van de Gele Hes jes was gekomen, had half Neder land een Geel Hesje aan gehad. Wij waren eigenlijk de Gele Hes jes van 2004.'' met Gerrit Zalm onderhandeld, dat begon in een keldertje van res taurant Julien in Den Haag. Zalm was minister van Financiën en had de macht in het kabinet. Hij dacht vooral in oplossingen. Aart-Jan de GO ZATERDAG 25 MEI 2019 van 2004' Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. Heleen van Alebeek, voor malig winkel eigenaar Wilt u ook het verhaal vertellen over uw levenseinde dat nabij is? Annemarie@ persgroep.nl In haar hoofd hoort ze zichzelf nog Lodewijk de Waal met een inge lijste foto van de demonstratie in Amsterdam in 2004 tegen Balkenende II. foto joost hoving

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 67