Insectenstand krimpt enorm 4 Een natuurlijkere manier van landbouw is hard nodig 'mm Om dieren die in het verdom hoekje zitten te beschermen, heeft de provincie in het Na- tuurbeheerplan Zeeland 2016 zogeheten beheergebieden aan gewezen. De hoop is dat de pa trijs en de veldleeuwerik er op bloeien. Dat zijn in verdrukking geraakte vogelsoorten waarvan Europa vindt dat ze in stand moeten worden gehouden. Zeeland telt ruim 3000 patrij zen en 5000 veldleeuweriken. Dat aantal zou via Poldernatuur Zeeland moeten verdubbelen. Topgebieden De bijna 300 boeren die mee doen, hebben 900 hectare aan zogeheten 'leefgebieden' op een natuurlijke manier inge richt. Inmiddels bestaan er twee zogeheten topgebieden. Het ene is het 500 hectare grote Project Partridge in de polders bij Burgh-Haamstede, dat sa men met Het Zeeuwse Land schap wordt uitgevoerd. Polder- natuur heeft er een betrekkelijk klein deel van. Acht Schouwse boeren proberen door een na tuurlijkere inrichting van hun akkers de patrijs leefcomfort te bieden. Het tweede topgebied is de Poel op Zuid-Beveland, ten zuiden van de snelweg A58. Dat is veruit het grootste en meest gevarieerde, met akkers, boomgaarden, middeleeuwse weiden en bloemdijken. Ook sluit het aan op een ganzenge- bied dat vooral uit weiland be staat. De Milieucoöperatie Zak van Zuid-Beveland zwaait de scepter in dit topgebied. Een natuurlijkere manier van landbouw bedrijven is hard no dig om diersoorten voor de on dergang te behoeden. Weten schappers slaan alarm over de wereldwijde afname van het aantal insecten. In de komende decennia daalt die met 40 pro cent. Insecten sterven acht keer sneller uit dan zoogdieren en vogels. Vooral bijen, vlinders en kevers beleven zware tijden. Hoofdoorzaken zijn intensieve landbouw en uitbreiding van steden. Ook chemische bestrij dingsmiddelen, kunstmest en de klimaatverandering hebben invloed. De drastische krimp van de insectenstand heeft desastreuze gevolgen voor de voedselketen. Vogels eten insecten en zullen steeds moeilijker aan voedsel ko men. Ook voor de akkerbouw en fruitteelt zijn insecten van levens belang. Zonder bestuiving door bijen komen er geen gewassen en fruit tot bloei. Niet voor niets wil landbouwminister Carola Schou ten toe naar kringlooplandbouw met een natuurlijke plagen- en ziektebestrijding. Tegelijkertijd is het aantal boe ren dat aan agrarisch natuurbeheer doet landelijk gedaald van 40.000 naar 16.000. Die forse daling heeft drie oorzaken. Boeren stoppen met hun bedrijf, de schaalvergro ting in de landbouw zet door en de SNL-regeling (Subsidie Natuur en Landschap) van het Rijk is afge bouwd. In 2016 droeg het Rijk de verantwoordelijkheid voor het agrarisch natuurbeheer over aan de provincie. Toen ontstond Pol- dernatuur Zeeland, een collectief van agrarische grondeigenaren en daarom niet uitsluitend van boe ren. De terugval ten spijt vindt voor zitter Rinus van 't Westeinde van Poldernatuur Zeeland het een goede zaak dat de provincie nu aan de touwtjes trekt. ,,In het verleden moest elke boer die te porren was voor agrarisch natuurbeheer, za ken doen met het Rijk. Dat was een administratieve rompslomp van jewelste. Ook ging er veel geld verloren aan overhead. Het organi satorische werk gebeurt nu gro tendeels door vrijwilligers, waar door er meer geld op het boerenerf landt.'' Volgens de Vogelbescherming doet Nederland al tientallen jaren te weinig om boerenlandvogels te beschermen. Natuurbescher mingsorganisaties verlangen meer geld van het Rijk zodat meer boe ren worden verleid in te stappen. Agrarisch natuurbeheer is immers niet ieders ding, maar met een ex tra financiële prikkel worden twij felaars misschien over de streep getrokken. Inkomstenbron Boeren zullen ongetwijfeld die renvrienden zijn, de vergoeding voor agrarisch natuurbeheer is te gelijkertijd een aanvulling op hun inkomen. In magere jaren kunnen ze dat geld goed gebruiken. Per ak kerrand vangt een deelnemer 2000 euro per hectare, voor een knotwilg is dat 2,64 tot 10,33 euro. In de contracten die met boeren worden gesloten, wordt rekening gehouden met gederfde inkom sten. Voor Iman Minnaard is de vergoeding een welkome extra in komstenbron. ,,Ik heb 14 van mijn 75 hectare ingericht voor agrarisch natuurbeheer. Kijk, rijk word je er niet van, maar je weet zeker dat dat geld binnenkomt, terwijl je maar moet afwachten of je een goede oogst hebt en een fatsoenlijke prijs voor je gewassen krijgt." In principe heeft een boer niks aan agrarisch natuurbeheer, zegt Iman. ,,Voor mij is het minder kJ - ik ZATERDAG 25 MEI 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52