Theresa May geeft het eindelijk op Wie volgt haar op? 4 Ze stond voor de grootste uitdaging in decennia Britse politiek. En die bleek voor haar te hoog gegrepen. Hoe de brexit Theresa May fataal werd. AFTREDEN BRITSE PREMIER Tijdens May's regeerperiode is er talloze malen gespeculeerd over haar opstappen. Na bijna drie jaar is het zo ver: ze bezwijkt voor de druk vanuit de eigen partij en stopt ermee. Een beslissing die haar zichtbaar zwaar viel: ,,Bin- nenkort zal ik de baan opgeven die de grootste eer van mijn leven is geweest'', zei ze, terwijl haar stem brak en de tranen kwamen. ,,Ik was de tweede vrouwelijke premier, maar zeker niet de laat ste. Ik doe dit zonder kwade ge voelens, maar met enorme en blij vende dankbaarheid voor de kans om het land te dienen waar ik zo van houd.'' Binnenkort zal ik de baan opgeven die de grootste eer van mijn leven is geweest Voor de deur van Downing Street 10 keek ze terug op haar drie mis lukte pogingen haar brexitdeal die ze met Brussel sloot door het Britse Lagerhuis te krijgen. ,,Ik ge loof dat het goed was om door te zetten, zelfs toen de kans op suc ces klein leek. Maar ik geloof nu dat het in het landsbelang is dat een nieuwe premier dat gaat doen." Laatste poging Eerder deze week leek ze nog vastberaden door te gaan, en kon digde ze een reeks vernieuwde brexitplannen aan in een laatste poging haar impopulaire deal door het parlement te duwen. Het werd een complete mislukking: de oppositie was niet onder de in- druk van de handreikingen, maar nog veel pijnlijker was dat May openlijk werd afgebrand door par tijgenoten die haar tot dan toe steunden. Steeds meer kwam ze onder vuur te liggen in eigen kring, steeds luider werd geroe pen om haar aftreden. Ook de Britse kiezer had genoeg van May. De Europese verkiezingen lijken op een gigantische nederlaag uit te lopen voor de conservatieve partij, nadat begin deze maand al 1300 gemeenteraadszetels werden verloren bij de lokale verkiezin gen. Regisseren Omdat May na een gewonnen vertrouwensstemming in decem ber niet kon worden afgezet door haar eigen partij, moest ze onder druk worden gezet om zelf op te stappen. Dat was de taak van Gra ham Brady, de voorzitter van de invloedrijke 1922-commissie van conservatieve politici. Gisteren maakte hij haar duidelijk dat het genoeg is geweest, dat de partij niet langer achter haar stond en dat het zo niet langer kon. Ze luis terde en probeert nu haar eigen aftreden zo goed mogelijk te re gisseren. Ze gaat pas weg na het staatsbe zoek van Donald Trump en de D-day-herdenking, die gepland zijn voor begin juni. Op 7 juni zal ze aftreden als partijleider, en barst de strijd om het leiderschap los. In de tussentijd blijft premier May wel aan als premier tot er een opvolger is gekozen door de Con servatieven. Er zingen nu al zo'n vijftien namen rond van geïnte resseerden, van wie een aantal - onder wie Boris Johnson - al openlijk heeft gezegd interesse te hebben in het hoogste ambt. De conservatieve fractie selecteert twee kandidaten, die vervolgens worden voorgelegd aan de 124.000 leden van de Conservatieven: zij hebben het laatste woord. De ver wachting is dat die finale stem ming ergens in juli plaatsvindt. Dan is duidelijk wie de nieuwe partijleider, en dus de nieuwe premier van het Verenigd Ko ninkrijk wordt. En dan kan May eindelijk de deur van Downing Street defini tief achter zich dichttrekken. Drie jaar lang schaakte ze op meerdere borden met een ver scheurde conser vatieve partij, een verscheurd parlement en een verscheurd land. Met Brussel verliepen de brexitonderhandelin- gen nooit soepel, meestal trok ze aan het kortste eind. Hoewel haar einde ontelbare keren werd aange kondigd, weigerde May tot nu toe te vertrekken. Ze overleefde elke regeringscrisis, en afgelopen de cember zelfs een vertrouwens- stemming binnen haar eigen par tij. Genoeg geweest Maar nu is het dan toch genoeg ge weest. Volledig uit eigen beweging is het niet: haar partijgenoten zet ten haar onder druk om te vertrek ken. Een roemloos einde van haar premierschap, maar wel typerend. Ondanks alle tegenwerking en kri tiek ging ze lange tijd door: ze had een opdracht, ze was vastbesloten haar taak te volbrengen. Haar ach tergrond als domineesdochter speelt daarin een grote rol, zeggen intimi. Opgeven was niets voor haar. Plichtsbesef, verantwoordelijk heidsgevoel en gemeenschapszin werden thuis gepredikt. Maar vooral de laatste maanden was de worsteling duidelijk. De vraag rees of ze nou vastberaden was, of ge woon koppig en niet in staat de realiteit onder ogen te zien. Ongewoon De verwachtingen waren groot, drie jaar geleden. Het land snakte naar een sterke leider en May had een goed profiel. Ze had een lang durige en succesvolle periode als minister van Binnenlandse Zaken achter de rug, het departement dat ook wel eens 'de begraafplaats' wordt genoemd. Bewindslieden vallen er bij bosjes, maar niet May. Ze kon zich keihard opstellen en maakte waar wat ze beloofde: de vergelijkingen met de legendari sche voorganger Margareth That cher waren niet van de lucht. De Britse pers sprak van een nieuwe Iron Lady. Ze was betrouwbaar, goed geïnformeerd en competent, allemaal eigenschappen die goed van pas zouden komen nu ze pre mier werd. Want Theresa May stond voor een enorme uitdaging: het Verenigd Koninkrijk op een ordelijke manier uit de EU lood sen. Maar haar gebrek aan politiek gevoel en communicatieve vaar digheden braken haar op. Ze kreeg haar diep verdeelde partij niet op één lijn en maakte grote politieke fouten. En misschien geloofde ze wel niet genoeg in haar grote pro ject: de brexit. De dreiging kwam 34 maanden lang van alle kanten. Ze probeerde haar eigen regering, haar partij, het parlement en Brus sel tevreden te houden. Maar doordat ze constant compromis sen moest sluiten, draaide het er uiteindelijk op uit dat helemaal niemand gelukkig met haar was. De vastberadenheid die eerst zo werd geprezen, bleek ook haar achilleshiel. Halsstarrig hield ze vast aan haar plan. Ruimte voor een koersverandering was er niet: May bleek zeldzaam inflexibel. De frustratie in haar kabinet groeide met de dag: ministers hadden het idee dat ze tegen een muur praat ten als ze overlegden. May had maar een klein groepje vertrouwe lingen om zich heen. Haar regeer- stijl werkte niet: ze betrok te wei nig mensen in de besluitvorming, waardoor ze haar kabinet en de rest van haar partij van zich ver vreemdde. Niet bereikt Haar grote doel, de brexit leveren op 29 maart 2019, heeft ze niet be reikt. Dat is onder meer te wijten aan een aantal politieke misstap pen en misrekeningen van May. Zo is ze veel te vroeg en zonder duidelijk plan de vertrekprocedure gestart. Toen ze op 29 maart 2017 de opzegbrief naar Brussel schreef, Je zou zeggen: niemand wil de baan van Theresa May. Want: ruzie, slapeloze nachten en een hoop gedonder in eigen land en in Eu ropa zijn gegarandeerd voor de volgende pre mier van Groot-Brittannië. Toch zijn er genoeg kandidaten. De belangrijkste kanshebbers: zaterdag 25 mei 2019 GO Theresa May maakte gisteren in een emotionele speech be kend dat ze aftreedt. Op 7 juni stopt ze als partijleider van de Conservatieven, wel blijft ze aan als premier tot de partij een opvolger heeft gekozen. Suse van Kleef Londen -Theresa May Van brexit naar exit Suse van Kleef Boris Johnson Liz Truss Matt Hancock Andrea Leadsom Jeremy Hunt Amber Rudd spektakelpoliticus econoom heeft eigen app ex-bankier minister BuZa pro-EU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4