ZEELAND 21 clopedie. Als Jong Oranje-speler kwam hij na een training gerust bij verslaggevers zitten in het gras en dan kon je al gauw in een spontane voetbalquiz belanden. Den Haag, Utrecht, PSV en Heerenveen waren zijn clubs. Op zijn 28ste speelde hij al zijn laatste profwedstrijd onder Guus Hiddink door een slepende knieblessure. ,,Ik heb de top niet ge haald, maar kon vanaf mijn 30ste al wel leren hoe alles werkt rónd het veld. Analyseren, strategisch vooruitdenken, dat heeft me altijd getrokken. Als speler keek ik: waar liggen zwaktes van tegenstan ders? Waar vallen ruimtes om in te duiken? Nu is het: welke type spelers passen bij elkaar in een elf tal? En dat binnen een budget.'' De Jong bewandelt nu dezelfde weg als Max Huiberts. Die was bij AZ ook eerst hoofdscout. ,,Max zei: je zal een jaar tot anderhalf jaar moeten wennen aan dit vak.'' ,,Ik heb me echt wel verbaasd over zaken.'' Zoals? ,,Wat ik raar vind in dit vak, is dat je met zoveel dingen druk bent die niet de zaken zijn waarop je uiteindelijk wordt afgerekend. Hebben wij ko- mend seizoen een slechte spelersgroep, waar ik niet vanuit ga, dan is er niemand die kijkt waar een technisch manager allemaal druk mee is in de rest van de organisatie. Dan roept men: 24 spelers, zes zijn er ontzettend slecht, daar ben j j verantwoor delijk voor. Er vallen 100 werknemers onder de vlag van een technisch directeur/manager. Verder: 65 tot 70 contractspelers. Zaakwaarnemers, ouders, iedereen heeft zijn probleempjes of wil met je in gesprek. Laat duidelijk zijn: dat is allemaal heel lo gisch. Maar ik heb mijn ideeën over hoe je dit tóch wat anders zou kunnen inrichten. Lachend: ,,Mooi streven voor mijn tweede jaar.'' Hij is duidelijk over het voorbije seizoen: „Teleur stellend. PSV moet altijd iets winnen. Anders is het teleurstellend. Zo zwart-wit zie ik het. Voor mij is heel helder waar we het kampioenschap hebben verspeeld. Twee keer kun je acht punten voor komen, uit bij Utrecht en uit bij Ajax. Twee keer lukt dat niet. De evaluatie die we momenteel maken gaat wel met nuances. Als je de tien procent uitschieters naar boven en naar beneden in een seizoen eruit haalt, heb je het fundament om op door te bouwen.'' Onder Phillip Cocu had PSV een duidelijk La tijns gezicht. Guardado, Moreno, Arias, Pereiro, Mauro Junior die opkwam, de Argentijnse spits Romero gekocht. Het PSV van Mark van Bom mel heeft een ander gezicht. Wat betekent dat voor het scouting- en transferbeleid? ,,Spelersontwikkelingen bekijk ik in een totaal plaatje. Ik deel het niet op in: Latijnse spelers en daarnaast de rest. In mijn rol beweeg je mee met wat er allemaal gebeurt rond een selectie. Je moet weten met welke spelersprofielen een trainer bij PSV, nu dus Mark, graag werkt. Latijns-Amerika en Midden-Amerika zijn hartgebieden in de scou ting. Dat blijven het. Maar meebewegen deden we ook onder Marcel. Het is voor mij hetzelfde als dat een trainer 4-4-2 wil spelen, dan ga je niet een echte nummer 9 halen als kapstokspits.'' ,,Leeftijd is niet leidend, kwaliteit is leidend. Zo werkt Mark en daar hou ik erg van. We hebben een lichting van heel goede eigen kweek die de A-se lectie versterkt. Maar ook zij moeten nu gaan knokken om te spelen. En we zullen altijd zorgen voor een goede mix met ook ervaren spelers.'' ,,Hij heeft nog een contract tot 2021 en Luuk weet dat we hem heel graag houden.'' ,,Je wilt ook oudere spelers, voor die juiste mix. Maar een aantal spelers ouder dan 23 kan dus nooit spelen. Als de leeftijdregels voor 'Jong'-teams zo blijven, zullen oudere aankopen ook weer sneller nieuwe transfers maken.'' ,,We moeten het samen eens zijn over spelers die we halen. Of die op de lijst komen. De eindverant woordelijkheid ligt bij mij. Mark en ik zijn niet bang voor stevige discussies. We kunnen elkaar alles zeggen, zijn heel veeleisend, kritisch. Dat is prima.'' ,,We investeren 9 miljoen euro op jaarbasis in de opleiding. Deze verbouwing helpt ook weer mee om te concurreren met de beste opleidingscentra ter wereld. Dat is de ambitie, je wilt relevant blij ven. Innovatief ook. Er is onder meer een mindroom gebouwd. Het cognitieve vlak, trainen van het brein, daar is nog zóveel winst te halen.'' Hij vertelt over Noni Madueke, een 16-jarige En gelse jeugdinternational van Spurs die dit jaar voor PSV koos. In Nederland ziet hij betere kansen om door te breken. De hoop is op een trendbreuk, want nu haalt Engeland nog alleen talent weg uit onze opleidingen. Bedrijven als Philips en St. Anna Zorggroep gaan de nieuwe Herdgang als ontwikkelingslab gebruiken. De Technische Uni versiteit en Fontys Hogeschool brengen expertise in. De Jong: ,,Het kan PSV helpen bij het wervings- verhaal naar talenten en hun ouders. En om nog betere spelers op te leiden. Het kan ook voor een kentering op scoutinggebied zorgen. Dat je vaker de strategische keuze maakt om spelers zoals Do- nyell Malen als 18-jarige terug te halen uit Enge land. En: Pablo Rosario halen terwijl hij nog bij Al- mere City speelt. Straks kunnen we jongens in een superinnovatief traject in twee jaar klaarstomen voor het eerste. Zoiets kan meer zekerheid bieden dan 8 miljoen voor al oudere spelers betalen, geba seerd op scoutingrapporten en gevoel alleen.'' PASPOORT zaterdag 25 mei 2019 PC En? John de Jong op de tribune van het Philips Stadion. ,,Ik heb me echt wel ver baasd over zaken.'' FOTO JOHN BOLSIUS Van Bommel geeft volop ruimte aan eigen jeugd. Hoeveel eigen kweek schatten jullie al in als rijp voor een basisplaats? Brands zei altijd: mijn eerste prioriteit is zorgen voor genoeg goals in het elftal. Luuk de Jong houden heeft topprioriteit? En er is de tweede elftallendiscussie. PSV had doorgaans 11 spelers op de bank van wie er vier of vijf geen enkel ritme hadden, omdat ze te oud waren voor Jong PSV. Hoe verder met die categorie? Moeten jij en Van Bommel het samen eens zijn over aankopen? En hoeveel strijd is er tussen trainer en manager die even oud zijn, maar de één heeft in de top gespeeld en de ander heeft meer kennis van alles eromheen? Deze zomer wordt de nieuwe Herdgang opgeleverd. Het gebouw voor de jeugdoplei ding is voor 10 miljoen verbouwd en vijf keer zo groot. Wat kan PSV er strategisch mee? Naam: John de Jong Geboren: 8 maart 1977 Clubs als speler (plus wedstrijden/ goals): *1995-1998: FC Den Haag (69/19) *1998-2000: FC Utrecht (71/16) *2000-2005: PSV (92/18) *2002-2003: Hee renveen, huur (26/9). Huidige functie: Technisch directeur sinds 1 juni 2018 (daarvoor hoofd scouting).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21