\^m DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 EL KmMH INTERVIEW GERARD RIEMEN Bakken met kritiek krijgen de pensioen fondsen de laatste jaren. Zeer onterecht, vindt Gerard Riemen, de scheidend directeur van de overkoepelende Pensioenfederatie. ,,Wij hoeven ons nergens voor te schamen.'' %r k i r Jt **- Wie een nieuwe telefoon van Huawei koopt, weet na deze week niet meer zeker of Google Maps, Gmail of YouTube daarop zullen staan. Ook de Play Store en veiligheidsupdates zullen mogelijk niet meer vanuit Google geleverd worden. Voor zo wel Google als voor Huawei een enorm probleem, want de twee be drijven en alle chips die zij inkopen, zijn volledig met elkaar verweven. Dit is het meest concrete voor beeld van hoe de handelsoorlog tussen Amerika en China onze huiskamer binnenkomt. Sinds twee weken heeft Amerika Huawei op een zwarte lijst gezet voor ieder Amerikaans bedrijf dat er handel mee drijft. Google besloot maandag om geen software meer te leveren voor Huawei-telefoons. In reactie daarop besloot de Amerikaanse president Trump de ban drie maan den uit te stellen, zodat beide par tijen en hun toeleveranciers zich van elkaar kunnen ontvlechten. De officiële reden voor dit machts vertoon is een veiligheidsrisico. Huawei word door Amerika be schuldigd van spionage en probeert Europa hetzelfde te laten doen. Maar de Duitse bondskanselier Merkel en de Britse premier May laten zich niet meesleuren en doen hun eigen speurwerk. Huawei-pro- ducten worden in Duitsland en het Verenigd Koninkrijk in laboratoria uit elkaar gehaald en nauwkeurig onderzocht. Tot nu toe zijn er geen aanwijzingen van spionage. Waar het volgens de Duitsers om gaat, is dat bedrijven die ons technologie verkopen aan de maximale veilig heidseisen voldoen. Gelukkig wordt in Europa nog nagedacht. Dan is er natuurlijk nog het 'vrijwil lige' datadelen van Chinese bedrij ven met de staat. Zoveel staatsbe moeienis is gevaarlijk en onwense lijk. Maar laten we dan even kri tisch zijn op Google. Het bedrijf werkt met zijn nieuwe campagne 'wij beschermen u tegen datamis- bruik' en het proactief stopzetten van alle leveringen aan Huawei toch op zijn minst de indruk aan het handje van Trump te lopen. In de top van Google weet men na tuurlijk ook dat die nationale vei ligheidsrisico's onderdeel zijn van een geopolitieke strijd. Nu data over ons lijf, ons leven en onze emoties het nieuwe goud zijn, is er ook een wereldwijde plaag van hackers in die data. Toch heb je niets aan alleen data. Om producten en diensten te maken die de wereld nodig heeft, moet je voorspellende algoritmen kunnen bedenken die de klant kunnen be dienen nog voordat hij weet dat hij het nodig had. Gun Chinese bedrijven een plek, zonder naïef te zijn over hun intenties De handelsoorlog komt er ten diep ste op neer welke bedrijven die slag gaan winnen. Amerika heeft slimme techbedrijven, maar China staat op het punt Amerika voorbij te streven. Natuurlijk is het zuur dat China zijn weg naar de top goeddeels met gestolen kennis heeft bereikt, maar Amerika maakt economisch gezien ook wel een hele vermoeide, jaloerse indruk. Het probeert China buiten te slui ten, omdat het ontkent dat het zelf aan het vertragen is. Als Amerika doorgaat met het ontvlechten van 2 miljard dollar dagelijkse handel met China, gaat dit ons allemaal welvaart kosten. Ik zou zeggen: gun Chinese bedrijven hun plek onder de zon, zonder naïef te worden over hun intenties. TomTom Adyen ASR Van Lanschot Kempen oen Gerard Riemen bijna tien jaar geleden begon als directeur van de Pensioenfederatie, werd hij de baas van een bedaagde club die vooral met zichzelf be zig was. Nu hij in oktober afscheid neemt, staan de pensioenfondsen mid den in een stormachtige discussie over een nieuw stelsel. Een discussie waar Riemen zelf mede verantwoordelijk voor is. Als ambtenaar op het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid schreef hij het Finan cieel Toetsingskader (FTK), de inmid dels fel bekritiseerde rekenregels waar pensioenfondsen meer last dan plezier van hebben. De rekenregels bepalen hoeveel geld de pensioenfondsen in kas moeten hebben om in de toekomst de pensioenen te kunnen betalen. Door de aanhoudende lage rente beginnen die regels steeds meer te knellen. ,,Als we destijds in deze situatie hadden gezeten - dus met lage rentes - hadden we een ander stuk geschreven. Daar ben ik van overtuigd. We hebben ons des tijds niet gerealiseerd dat de afhankelijk- heid van de rente zo'n impact zou heb ben. Niemand kon zich toen realiseren dat we zo lang met zo'n lage rente zou den zitten.'' ,,De discussie gaat nu erg over de reken- rente. Die discussie is gepolariseerd. Als Pensioenfederatie hebben we een paar jaar geleden al gezegd: daar doen we niet aan mee. Wat ons betreft gaat het om twee essentiële vragen: wanneer moet je korten en wanneer mag je indexeren, of wel de pensioenen verhogen.'' ,,Nee. Toen ik tien jaar geleden begon, was er nauwelijks pensioenbewustzijn. Dat was ook niet nodig, want pensioe nen waren gegarandeerd en welvaarts- vast. Na de crisis weten we dat het gega randeerde pensioen niet bestaat. Dan is het beter om een stelsel te hebben dat aangeeft dat de pensioenen onzeker zijn. Dat moet je ook duidelijk communice ren.'' ,,Dat zijn uw woorden. Na de crisis bleek dat het stelsel zo ingewikkeld is gewor den dat het niet meer is uit te leggen. Dat was nooit een probleem toen de pensioenen nog gegarandeerd konden worden. Maar toen het begon te hape- @sandraphlippen Aanval Huawe toont jaloezie van Amerika Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het Economisch Bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. O zaterdag 25 mei 2019 Het navigatie bedrijf was de sterkste stijger in de MidKap. Het betaalbedrijf klom flink na fusiespeculaties in de sector. De verzekerings maatschappij noteerde ex- dividend. De grootste pri vate bank van de Benelux no teerde net als ASR ex-dividend. <D o GO 'We hebben nog steeds hele goede pensioenen Peet Vogels Den Haag Zegt u terugkijkend dat het FTK nooit ingevoerd had moeten worden? Wat moet er anders? Zijn daarmee de problemen voorbij? Heeft het daaraan ontbroken, aan dui delijke communicatie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14